danka2107
19.02.12,08:59
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, môj známy má dospelého syna, ktorý prerušil štúdium na vysokej škole a zaevidoval sa na Úrade práce....
Tým pádom už nemá povinnosť platiť naďalej naňho výživné, je tak? Ďakujem za odpovede.
ivka70
19.02.12,08:08
Vyzivne sa plati dovtedy, pokial nie je dieta schopne samo sa zivit.
Ak bolo vyzivne stanovene sudom, treba o ukoncenie vyzivovacej povinnosti opat poziadat sud.

A este ... dospele dieta musi precerpane vyzivne vratit, cize ak sud rozhodne o zruseni a otec by este stale platil, ma narok na vratenie "preplateneho" vyzivne od syna.
hannah07
15.03.12,00:27
Dobry den, prosim o radu..., partner plati vyzivne na dceru, ma 16 rokov, nedavno si exmanzelka podala navrh na zvysenie vyzivneho lebo dieta zacalo chodit na strednu, no ona uz skoncila povinnu skolsku dochadzku, do skoly nechodi a najnovsie ze je tehotna a zije so svojim 27 rocnym priatelom u matky. Do kedy mam na nu platit vyzivne??? V july sa jej ma narodit dieta a aj ona dovrsi 17 rokov. Predpokladam ze bude dostavat nejaky rodicovsky prispevok, to znamena ze je uz schopna sa zivit sama?? alebo nemal by ju jej dospely priatel zivit ked je s nim tehotna??? vdaka za odpoved
Xanti
15.03.12,05:47
Dobry den, prosim o radu..., partner plati vyzivne na dceru, ma 16 rokov, nedavno si exmanzelka podala navrh na zvysenie vyzivneho lebo dieta zacalo chodit na strednu, no ona uz skoncila povinnu skolsku dochadzku, do skoly nechodi a najnovsie ze je tehotna a zije so svojim 27 rocnym priatelom u matky. Do kedy mam na nu platit vyzivne??? Do rozhodnutia súdu, partner nech dá návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti ... V july sa jej ma narodit dieta a aj ona dovrsi 17 rokov. Predpokladam ze bude dostavat nejaky rodicovsky prispevok Ano bude dostávať rodičovský príspevok, , to znamena ze je uz schopna sa zivit sama?? Na toto odpoved dá súd. alebo nemal by ju jej dospely priatel zivit ked je s nim tehotna??? Tu sa dá argumentovať pri súdnom spore, nakoľko jej dospelý priateľ by jej mal prispievať na výživu
Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348 vdaka za odpoved
Myslím, že minimálne do narodenia dieťaťa bude povinný partner prispievať na výživu svojho dieťaťa. A nemôže prestať platiť sám svojvolne .. súd musí vydať rozhodnutie.
nivarto
15.03.12,12:53
Dobrý deň. Mám otázku. Už budem mať za chvíľu 26 rokov, som diplomant a otec na mňa posiela výživné na moje meno (Je to 30 eur a je to málo, ale to riešiť nechcem a dávami aj medzi ruky peniaze). Problém je v tom, že mi ho preberá matka, ktorá na otca stále nadáva (on na ňu nie, proste ju nerieši) a kvôli tomu sa dostávame aj do fyzického konfliktu. A ja chcem, aby mi otec posielal peniaze na účet. Mám dve otázky. Do kedy musí otec posielať výživné a po druhé, nechcem, aby matka dostávala tie peniaze, pretože si ich podľa mňa nezaslúži vzhľadom na to ako sa v tejto veci ku mne chová prakticky od detstva. Potreboval by som poznať váš názor prípadne odporúčanie.Ďakujem.
bubkoch
15.03.12,13:38
Dobrý deň. Mám otázku. Už budem mať za chvíľu 26 rokov, som diplomant a otec na mňa posiela výživné na moje meno (Je to 30 eur a je to málo, ale to riešiť nechcem a dávami aj medzi ruky peniaze). Problém je v tom, že mi ho preberá matka, ktorá na otca stále nadáva (on na ňu nie, proste ju nerieši) a kvôli tomu sa dostávame aj do fyzického konfliktu. A ja chcem, aby mi otec posielal peniaze na účet. Mám dve otázky. Do kedy musí otec posielať výživné a po druhé, nechcem, aby matka dostávala tie peniaze, pretože si ich podľa mňa nezaslúži vzhľadom na to ako sa v tejto veci ku mne chová prakticky od detstva. Potreboval by som poznať váš názor prípadne odporúčanie.Ďakujem.

1. vek je v celom probleme irelevantny
2. vek nasvedcuje skor tomu ze uz by sa patrilo aby tvojmu otcovi vyzivovacia povinnost zanikla a ze by si sa mal starat sam o seba ...
3. k otazke: otec ti musi posielat vyzivne dovtedy, dokym sud nepovie, ze si schopny sam sa zivit a zrusi vyzivovaciu povinnost (byt na mieste otca uz davno dam na sud návrh) a dalej, uz od tvojich 18-tich narodenim si bol opravneny poziadat otca aby vyzivne posielal priamo tebe na tvoj ucet ... na to aby otec daval vyzivne odo dna tvojich 18-tych narodenin priamo tebe nepotrebuje ziadny suhlas matky ani sudu,
nivarto
15.03.12,13:59
Jasne, ale ťažko sa starať sám o seba, keď som ešte študent VŠ a tento rok končím. Prakticky som závislý na peniazoch od matky aj otca. Inak prehovorím s otcom o tom účte. Vďaka za reakciu.
infoman
29.03.12,18:25
dobry den mam otazku platim vizivne na dceru ktora chodi na strednu skolu ma 18 r ale uz 2 roky byva a spava v spolocnej domacnosti s jej o 6 rokov starsim zamestnanym priatelom v byte s byvalou manzelkou a synom nemal by sa o nu starat on a ja prestat vizivne platit?
Mila123
29.03.12,18:28
podaj návrh na súd o zrušenie výživného......súd nech rozhodne....
infoman
29.03.12,18:34
to podam ale ake mam sance inak dakujem a sorry za hrubicu
mattto
29.03.12,18:37
dobry den mam otazku platim vizivne na dceru ktora chodi na strednu skolu ma 18 r ale uz 2 roky byva a spava v spolocnej domacnosti s jej o 6 rokov starsim zamestnanym priatelom v byte s byvalou manzelkou a synom nemal by sa o nu starat on a ja prestat vizivne platit?

bohužiaľ, ak podáš návrh na súd, nevyhovie ti z dvoch dôvodov:
1. priateľ nemá žiadnu vyživovaciu povinnosť voči tvojej dcére,
2. dcéra chodí na strednú školu, teda sa neprestala pripravovať na svoje budúce povolanie

počkaj, kým prestane navštevovať SŠ a ak nepôjde na VŠ denné štúdium, vyživovacia povinnosť ti zanikne
infoman
29.03.12,18:43
ona chce prave ze vyzivne zvysit
mattto
29.03.12,18:45
ona chce prave ze vyzivne zvysit

a čím to odôvodňuje?
infoman
29.03.12,18:51
ze dochadza do skoly 7 km a potrebuje viacej e pre seba na internet mobil notebook a samo na oblecenie
mattto
29.03.12,19:00
ze dochadza do skoly 7 km a potrebuje viacej e pre seba na internet mobil notebook a samo na oblecenie

argumentuj, že to nie sú oprávnené náklady, resp. že si to nemôžeš dovoliť a súd rozhodne. Toto súdy posudzujú veľmi individuálne podľa svojho uváženia, neexistujú žiadne vzorce na výpočet
infoman
29.03.12,19:12
sud argumentoval prvy krat ze internet potrebuje kazdy aj mobil aj notebook
mattto
29.03.12,19:21
sud argumentoval prvy krat ze internet potrebuje kazdy aj mobil aj notebook

áno ale otázna je výška, neviem aký internet, notebook, mobil chce. Sú notebooky za 350 EUR, aj za 3500 EUR. Ak súd dal za pravdu navrhovateľke, asi bola v práve a tebe neostane nič iné, iba sa s tým zmieriť alebo podať odvolanie. Nič to nemení na veci, že aj keď dcéra býva so zamestnaným frajerom a má 18 rokov, tvoja vyživovacia povinnosť trvá, lebo chodí na SŠ
infoman
29.03.12,19:27
ked som ziadal ja peniaze ako nezamestnany tak na sude argumentovali predaj dom auto tv mobil a majetok aby som mal na jedlo taketo su sudy a metre na slovensku
jamborova
05.05.12,02:02
Dobrý den,ja by som vás tiež poprosila o radu.Ako postupovat v prípade,že manžel má z prvého manželstva syna na ktorého platí výživné.Syn chodí 1ročník na VŠ.V letných mesiacoch sa plánuje zamestnať na TPP a potom znovu pokračovať v štúdiu dennou formou.Ako riešiť výživné v čase ked bude zamestnaný?Dakujem
ivka70
05.05.12,04:46
Dobrý den,ja by som vás tiež poprosila o radu.Ako postupovat v prípade,že manžel má z prvého manželstva syna na ktorého platí výživné.Syn chodí 1ročník na VŠ.V letných mesiacoch sa plánuje zamestnať na TPP a potom znovu pokračovať v štúdiu dennou formou.Ako riešiť výživné v čase ked bude zamestnaný?Dakujem

Nemate sancu ho nejako riesit, vyzivne manzel musi platit, kym neda ziadost na sud o zrusenie vyzivovacej povinnosti a nebude mat sudne rozhodnutie o tom, ze vyzivovacia povinnost bola skoncena.
Ak by ju vsak aj dal teraz, s odovodnenim, ze syn ma 2-3 mesiace TPP, s velkou pravdepodobnostou mu sud nevyhovie, nakolko sym je studentom denneho studia. Asi by ani sud nestihol zasadnut do opatovneho zacatia skolskeho roka.
A otazne je aj, ci syn skutocne bude mat TPP a nebude pracovat skor na dohodu.
jamborova
29.06.12,00:28
Dakujem pekne za odpoved.A ešte jedna otázočka.Stráca študent VŠ ktorú navštevuje dennou formou nárok na rodinné prídavky a výživné,ak sa stal spoločníkom s.r.o.?
rrastino
08.07.12,15:04
Dobrý deň, ospravedlňujem sa, nechcem vytvárať novú tému, tak využijem túto ... Mám otázku ... minulý rok som sa rozviedol, pravidelne platím výživné dohodnuté a stanovené súdom, dieťa je v starostlivosti exmanželky. Čo ale v prípade ak je u mňa z 8 týždňov 6 (konkrétne skoro celé prázdniny a nie v rovnakom meste), mám posielať peniaze matke, alebo nie ... keďže sa o dieťa starám plnohodnotne osobne. Viem, že peniaze minie a nerád by som urobil niečo zle.
Ďakujem.
misoft
08.07.12,17:27
Drž sa výroku súdu (iste tam bude "do rúk matky") - inak budeš dlhovať a ex- na teba pošle exekútora.