Stefan.
19.02.12,11:51
Prajem pekný deň obraciam sa na Vás s prozbou ako zaučtovať vráteny preplatok z RZ ZP za rok 2010, jeho suma po zdanení predstavuje 40,80 EUR , kedže poisťovňa v roku 2011 úhradila daňovému úradu daň z preplatku RZP za rok 2010 v sume 9,56 EUR z daňového základu 50,36 EUR.
Potvrdenie o vrátení preplatku a zaplatení dane z RZZP za rok 2010 som dostal a údajne ho budem potrebovať k daňovému priznaniu za rok 2011, je to potrebne niekde aj vpisať do DP?
Poprosím o podrobnejšiu radu,vopred ďakujem.
veronikasad
19.02.12,12:36
Celú sumu (vrátane zrazenej dane) ako PNZD.
Zrazenú daň ako VNZD.
Ide o zrážkovú daň, ktorá sa už neuvádza v DP a nie je možné požiadať o započítanie ani vrátenie.
Stefan.
19.02.12,13:19
Rozumiem a ďakujem len ako je potom možné že ZP posiela potvrdenie o vráteni preplatku pre DU k DP za rok 2011.
A ak ešte smiem jednu otazočku ako je to zo zapismi v PD s úrokom na BU a daňou z úroku , v tom tiež nemam jasno inak ďakujem
veronikasad
19.02.12,13:23
Rozumiem a ďakujem len ako je potom možné že ZP posiela potvrdenie o vráteni preplatku pre DU k DP za rok 2011.
A ak ešte smiem jednu otazočku ako je to zo zapismi v PD s úrokom na BU a daňou z úroku , v tom tiež nemam jasno inak ďakujem
ZP táto oznamovacia povinnosť vyplýva zo zákona.

Účtovanie úrokov je úplne rovnaké ako preplatku RZZP - ide o zrážkovú daň, ktorá sa považuje za vysporiadanú.
Platí od 1.1.2011.
ewita888
19.02.12,13:24
Rozumiem a ďakujem len ako je potom možné že ZP posiela potvrdenie o vráteni preplatku pre DU k DP za rok 2011.
A ak ešte smiem jednu otazočku ako je to zo zapismi v PD s úrokom na BU PNZD a daňou z úroku VNZD, v tom tiež nemam jasno inak ďakujem

v texte
raynita
21.02.12,21:59
Keby ste mi mohli poradiť, asi som si vyrobila problém. Robím JÚ. V roku 2010 som dostala preplatok z RZZP za rok 2009 a jediné čo som urobila, zaúčtovala som v PD sumu čo mi prišla na BÚ po zdanení ako POZD. Koncom roka som nenavýšila príjmy o daň a ani v DP som neuviedla zrážkovú daň. Čo robiť????? Ďakujem
lynn
24.02.12,08:43
Prajem tiež pekný deň, v tejto súvislosti mám podobnú otázku: som SZČO a výdavky si uplatňujem paušálom-40 % z daňových príjmov. Tiež ma preto zaujíma, či preplatok RZZP 2010 zdanený, ktorý mi poslali na účet beriem ako príjem neovplyvňujúci základ dane? Vediem si aj JU, aby som vedela sa rozhodnúť, čo je pre mňa výhodnejšie-paušál alebo skutočné výdavky. Takže do paušálnych výdavkov ide okrem 40% z daňových príjmov+ zaplatené poistné v roku 2011 /ZP+SP/ a vo výške zaplateného poistného nebudem mať sumu vráteného preplatku, pretože už je vysporiadaný? Rozumiem tomu správne?
Katarina
24.02.12,09:02
Ak sa rozhodnete pre paušálne výdavky preplatok RZZP považujte za vysporiadaný zrážkovou daňou - netreba sa tým zaoberať. Ak budete účtovať zdanený preplatok zaúčtujte ako PNZD.
lynn
27.02.12,07:06
Ďakujem pekne za odpoveď.
Xanti
13.03.12,21:55
Kočky a čo robiť v prípade ak ZP napísala :



Výsledkom RZ2010 bol zistený preplatok vo výške 20 eur*

Výška vráteného poistného z preplatku ročného zúčtovania za rok 2010 predstavuje 0 eur.

Súčasne vám oznamujeme, že ... bla bla bla ... je ZP povinná odviesť daň vo výške 19% a z toho dôvodu vám bude vrátený preplatok z ročného zúčtovania znížený o sumu odvedenej dane vo výške 0 eur.

* v prípade vrátenia nižšej sumy, je rozdiel započítaný z dlžným poistným .. bla bla bla
A na to všetko prišlo na účet celých 20 eur. Hodím to do príjmov? Lebo je to príjem roku 2011 a mne nesedí to odrátať mínusom od zaplatených odvodov.

Proste podľa mna totálna kravina v potvrdení, hm?
veronikasad
13.03.12,22:03
Kočky a čo robiť v prípade ak ZP napísala :


A na to všetko prišlo na účet celých 20 eur. Hodím to do príjmov? Lebo je to príjem roku 2011 a mne nesedí to odrátať mínusom od zaplatených odvodov.

Proste podľa mna totálna kravina v potvrdení, hm?
Gabika, storno výdavkov. To nie je preplatok z RZZP, ale poistné zaplatené bez právneho dôvodu. Nezahrňaš ho do príjmov.
Xanti
13.03.12,22:07
Veronika,
ved si tam odporujú. Najprv napíšu, že preplatok z RZ2010 je 20 eur. A výška vráteného je 0, z 0 je daň 0. Pohoda ... to chápem a nakoniec na účet pošlú 20 e ... ta asi som už prepracovaná, ale také čudné potvrdenie som ešte nevidela.

A ešte pri platbe je napísaný SS 201099