jajuska
03.02.06,08:46
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Douctovala som rok 2005,(JU) uzatvorila penaz. dennik, knihu pohladavok a knihu zavazkov, tak aj knihu ucet v banke. Urobila som inventar. supis pokladne (4x do roka) a inventar. zásob aj ked ich stav je 0.
Pohladavky aj zavazky mam vsetky uhradene. Uz mam urobene vsetko alebo mi este cosi chyba?
Mozem urobit uz DP , jasne ze vyplnujem aj vykaz o prijmoch a vydavkoch a o majetku a zavazkoch.
Co teda este ??? :confused:

Dakujem pekne za pomoc. Prajem pekný den
Gituška
03.02.06,07:50
Môžeš robiť DP, len nezabudni vytlačiť aj pokladničnú knihu po mesiacoch.
jajuska
03.02.06,07:53
Preco mam tlacit pokladnicnu knihu po mesiacoch? Nemam vela pohybov, vychadzam mi to asi 40 poloziek za rok..
Nemala by som robit aj nejaku inventarizaciu pohladavok a zavazkov? Ci to sa tyka iba nehradenych?
Dakujem. :)
Gituška
03.02.06,07:55
No u nás to tak vyžaduje DÚ a myslím si, že aj zákon o účtovníctve. A inventarizáciu : písala si, že máš všetko uhradené a aj vám je všetko uhradené. Ešte si vytlač aj knihu došlých a odoslaných fa.
ormika
03.02.06,07:56
A keď budeš tlačiť peňažný denník, tak tiež po mesiacoch.
jajuska
03.02.06,08:01
Tak dakujem pekne za info. To som netusila ze sa to musi tlaciť po mesiacoch.. ja mam všetko v kope, nepouzivam ziadny uctovny program, robim vsetko v exceli, doteraz aj min. roky to takto robila kolegyna predo mnou.. uf, asi to budem musiet vsetko prerobit.
Knihu doslych a odoslanych faktúr nemam.. robim len knihu pohladavok a zavazkov.. to nestaci?
Diky moc.
Gituška
03.02.06,08:02
nie nestačí,musíš mať aj knihu, tak hovorí zákon o účtovníctve.
ormika
03.02.06,08:03
Knihu doslych a odoslanych faktúr nemam.. robim len knihu pohladavok a zavazkov.. to nestaci?
Diky moc.[/quote]
Kniha pohľadávok a záväzkov je lepšia, lebo tam zapisuješ úplne všetky pohľadávky a záväzky, nielen došlé a vystavené faktúry.
Gituška
03.02.06,08:13
mne to program robí, a aj ju každý rok robím. DÚ pri kontrolách, to tiež odo mňa vyžaduje.
Kristína
03.02.06,08:41
Pokiaľ viem, kniha došlých a odoslaných faktúr patrí k pomocným knihám v účtovnej evidencii. Ale je zvykom, že sa bežne vedú.
apsgroup
05.02.06,19:06
Na konci roka pri vytlačení peňažného denníka kontrolujete všetky úhrady ,či vám to správne rozdelilo na naklad + DPH??? Ja som len pri zbežnej kontrole zistila, že mi jednu fakturu dalo celú ako výdaj a DPH nie. Pritom v knihe danových dokladov je nahratá správne, do DPH išla, v knihe faktúr je tiež správne. Myslím si, že by ma program mal na to upozornit, alebo nie?
kONTROLUJETE TO VSETKO??? Ja robim viac podvojné účtovníctvo a preto sa pýtam.
Marína
05.02.06,21:09
Áno, kontrolujem.
petka24
05.02.06,21:22
Tak to som ešte nepočula, že tlačiť po mesiacoch, to má aký význam...
M3G
20.02.06,18:02
Tak to som ešte nepočula, že tlačiť po mesiacoch, to má aký význam...

- minie sa tým zbytočný papier, aj tak je ho veľa na svete....
- minie sa tým zbytočný toner, však tie spoločnosti, čo vyrábajú tonery a atramenty, musia z niečoho žiť a tlačiareň sa tiež prevetrá, aby nezaschla
- pripraví sa tým pre daňový úrad prekvapenie - 1 položka na 1 stranu, nech majú trocha roboty s kontrolou.
- prečo aspoň raz neporušiť zákon o účtovníctve, kde sa hovorí že všetko má byť o.i. aj prehľadné. Však zákony sú na to, aby sa porušovali...
- v štátnych firmách všetko musia robiť po mesiacoch, aby vykázali nejakú aktivitu, pričom 50% času strávia tlačením štatistík a 50 % času trávia jedením, spoločenskými akciami a solitairom, len neviem, aký má tento bod súvis s náplňou eseje.
- zaplní sa tým šanón, aby získal patričnú rovnováhu a neprevracal sa na poličke...

Toľko zopár dôvodov.
serena
21.02.06,09:50
Jajuska! Ako mozes mat zavazky nulove, ved tam mas zav. voci soc. a zdr.poist., co si uhradila az v jan 2006?
Zita5
21.02.06,10:39
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Douctovala som rok 2005,(JU) uzatvorila penaz. dennik, knihu pohladavok a knihu zavazkov, tak aj knihu ucet v banke. Urobila som inventar. supis pokladne (4x do roka) a inventar. zásob aj ked ich stav je 0.
Pohladavky aj zavazky mam vsetky uhradene. Uz mam urobene vsetko alebo mi este cosi chyba?
Mozem urobit uz DP , jasne ze vyplnujem aj vykaz o prijmoch a vydavkoch a o majetku a zavazkoch.
Co teda este ??? :confused:

Dakujem pekne za pomoc. Prajem pekný den


Neviem či máš správne záväzky na nule . Chýbajú tam odvody do fondov a aj daň z príjmu , prípadne ak máš platiť .
Ak by si mala preplatok - tak zápis pohľadávky .;)
JanaF
21.02.06,10:57
jajuska: ja tiez robim v exceli JU, kludne to vytlac cele;) naraz.
serena
21.02.06,13:59
Mam vytlacit aj skladove karty? Mam ich min.400 ( v Exceli ).
Zita5
21.02.06,14:02
serena skladové karty netlač . Stačí inventarizácia skladu , tá je dôležitá .Karty jedine na vyžiadanie pri kontrole , ale to by sa dalo riešiť obratovou súpiskou .

Takže netlač .
Lenuška
21.02.06,16:24
K ZITA5 prísevku č16.
MôJ klient si dal v banke trvalý príkaz na úhrady SP a ZP k 15.v mesiaci.
Po registrácii utekal rovno do banky.
Platí napr. na február vo februári. Takže pri ňom nevykazujem záväzky k 31.12. Proste si to nenechal do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
I tak še dá.
Janca
21.02.06,17:00
Podľa postupov účtovania pre JU máš viesť evidenciu záväzkov a pohľadávok, tj. nie je nutné mať duplicitne knihu došlých a odoslaných fakút. Mám po niekoľkých kontrolách JU a peňažný denník + pomocné knihy, ktoré predpisuje zákon úplne stačia.
V postupoch účtovania je napísané, že obraty sa evidujú mesačne, preto aj keď máš len tri položky, aj tak ich vytlač po mesiacoch.
Len na záver, ak platí odvody v bežnom mesiaci, je to O.K., ale v záväzkoch sa ešte účtujú aj iné veci, napr. úvery, lizing, a v neposlednom rade podľa zostaveného DP pohľadávka alebo záväzok voči DU.
M3G
21.02.06,23:42
K ZITA5 prísevku č16.
MôJ klient si dal v banke trvalý príkaz na úhrady SP a ZP k 15.v mesiaci.
Po registrácii utekal rovno do banky.
Platí napr. na február vo februári. Takže pri ňom nevykazujem záväzky k 31.12. Proste si to nenechal do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
I tak še dá.

Nebude s tým nejaký problém pri zúčtovaní preddavkov ZP?

V tomto prípade by ste mali vykazovať pohľadávku voči SP a ZP k 31.12. vo výške uhradeného poistného vopred, lebo mám taký pocit, že poisťovni nabehne pohľadávka voči SZČO až 1.1. nasledujúci mesiac. ;) Takže neviem, či ten záväzok k 31.12., ak hradíte poistné podľa zákona, je vôbec opodstatnený. Skôr by som to dal do rezerv...
misurka
22.02.06,05:51
ja by som sa chcela poradiť ohľadom daňového bonusu v prípade SZČO, evidujete rozdiel daň. bonusu a daň. povinnosti ako pohľadávku voči DU? Mam tento rozdiel - DB je vyšší ako daň. povinnosť, vykázať ako neuhr. pohľadávku vo výkaze majetku a záväzkov?
liba2
22.02.06,06:04
Nebude s tým nejaký problém pri zúčtovaní preddavkov ZP?
NEBUDE, ja (liba2) už dlhé roky platím odvody štvrťročne 8-ho v 2.mesiaci štvrťroka.
V tomto prípade by ste mali vykazovať pohľadávku voči SP a ZP k 31.12. vo výške uhradeného poistného vopred, lebo mám taký pocit, že poisťovni nabehne pohľadávka voči SZČO až 1.1. nasledujúci mesiac. ;) Takže neviem, či ten záväzok k 31.12., ak hradíte poistné podľa zákona, je vôbec opodstatnený. Skôr by som to dal do rezerv...
Lenuška, uhradené poistné nebude ani záväzok ani pohľadávka ani rezerva. Uhradené bolo 15.12.05 za december, teda O.K. Dátum 8.1.06 je len dátum splatnosti - najneskorší deň, dokedy treba zaplatiť, ale skrátiť túto lehotu si môžeš.
Marína
22.02.06,07:30
ja by som sa chcela poradiť ohľadom daňového bonusu v prípade SZČO, evidujete rozdiel daň. bonusu a daň. povinnosti ako pohľadávku voči DU? Mam tento rozdiel - DB je vyšší ako daň. povinnosť, vykázať ako neuhr. pohľadávku vo výkaze majetku a záväzkov?
Ja ich evidujem zvlášť. Daň z príjmu SZČO-záväzok a keďže daňový bonus sa odpočítava od inej dane(zo závislej činnosti), tak ako pohľadávku.
misurka
22.02.06,10:41
Ja mám to vysporiadanie v rámci jednej dane - prijmy zo živnosti, myslim, že rozdiel stači evidovať ako pohľadávku, či nie?
Ja ich evidujem zvlášť. Daň z príjmu SZČO-záväzok a keďže daňový bonus sa odpočítava od inej dane(zo závislej činnosti), tak ako pohľadávku.
janasim
22.02.06,21:20
To si robíte srandu že peň.denník treba tlačiť po mesiacoch!
Muška
22.02.06,21:26
To si robíte srandu že peň.denník treba tlačiť po mesiacoch!

Ale ako vtip to bolo celkom gut :D

Jasne, že netlačíme po mesiacoch :)
KOKSO
23.02.06,09:14
Ahoj, ja v JU evidujem Knihu došlých a odoslaných FA, knihu pohľadávok a záväzkov, peňažný denník (a vôbec nie vytlačených po mesiaci), Inventarizačný list i keď je nulový a to je všetko. Čo sa týka tlačenia peň. denníka po mesiacoch, neviem kde je v zákone takto stanovené. Ak to niekto vie, prosím o nápovedu. Pri podaní DP nezabudni priložiť kópiu zmluvy o zružení (ak sa jedná o združenie) a kópiu výpisu od zamestnávateľa ( ak živnostník pracuje aj na pracovný pomer). Dúfam, že je to kompletná a spravna recenzia z mojej strany na tvoju otázku.
Zita5
23.02.06,09:20
Ahoj, ja v JU evidujem Knihu došlých a odoslaných FA, knihu pohľadávok a záväzkov, peňažný denník (a vôbec nie vytlačených po mesiaci), Inventarizačný list i keď je nulový a to je všetko. Čo sa týka tlačenia peň. denníka po mesiacoch, neviem kde je v zákone takto stanovené. Ak to niekto vie, prosím o nápovedu. Pri podaní DP nezabudni priložiť kópiu zmluvy o zružení (ak sa jedná o združenie) a kópiu výpisu od zamestnávateľa ( ak živnostník pracuje aj na pracovný pomer). Dúfam, že je to kompletná a spravna recenzia z mojej strany na tvoju otázku.


Peňažný denník sa tlačí za celý rok a nie po mesiacoch . Však daniari pri kontrolách by sa zbláznili , iné by nerobili len kontrolovali prenos počiatočných stavov z mesiaca na mesiac . :confused:

Nie je to nikde v zákone , že by sa mal tlačiť po mesiacoch .:)
IVEB
01.03.06,14:43
Ohľadne ukončenia roku mám aj ja otázku:

V JÚ po uzavretí všetkých kníh , vykonám inventarizáciu pokladne, zásob, DHM, drobného majetku , skontrolujem a vytlačím pohľadávky a záväzky - zoznam neuhradených pohľadávok+záväzkov. K tým pohľ.a záväzkom je nutné vyhotoviť aj inventúrny súpis , alebo stačí výstup z počítača - neuhradené ? Taktiež ma zaujíma , či inventúrny súpis stačí za každú oblasť samostatne , alebo všetko to treba potom zosumarizovať do jedného inventarizačného súpisu? Vďaka
Zita5
01.03.06,14:52
Ohľadne ukončenia roku mám aj ja otázku:

V JÚ po uzavretí všetkých kníh , vykonám inventarizáciu pokladne, zásob, DHM, drobného majetku , skontrolujem a vytlačím pohľadávky a záväzky - zoznam neuhradených pohľadávok+záväzkov. K tým pohľ.a záväzkom je nutné vyhotoviť aj inventúrny súpis , alebo stačí výstup z počítača - neuhradené ?

Stačí výstup u počítača - evidencia - tam bude vidieť neuhradené čiastky .


Taktiež ma zaujíma , či inventúrny súpis stačí za každú oblasť samostatne , alebo všetko to treba potom zosumarizovať do jedného inventarizačného súpisu?

Osobitne :
DM
HM
Skladové zásoby
Pokladňa



Vďaka


....................................