Wotan
19.02.12,16:22
Minuly rok som bol aj zamestnany aj som podnikal. Z podnikania mi vsak vysla danova strata cca. 230 EUR. Avsak na DP za r. 2011 mi vysla dan k zaplateniu nejakych par EUR, pravdepodobne z tych prijmov zo zavislej cinnosti.

Otazka je, preco mam este ja platit dan, ked mam z podnikania stratu 230 EUr, nema mi tu stratu vratit DU? Odviedol som predsa statu viac penazi ako som zarobil...
veronikasad
19.02.12,15:24
Stratu ti DU nevráti, tú si môžeš umoriť v nasl.rokoch, keď budeš mať zisk z podnikania.

Vyplnil si správne DP ? Ak nemáš krátenú NČZD z dôvodu milionárskej dane, nie je dôvod na nedoplatok na dani zo závislej činnosti.
KEJKA
19.02.12,15:25
stratu z podnikania si odpočítaš budúci rok zo zisku z podnikania.
Tie eurá naviac doplácaš pravdepodobne z dôvodu nepravidelného príjmu zo závislej činnosti.
Wotan
19.02.12,16:02
tak som to cele este raz prepocital, a vysla mi dan 4 centy zo zavislej cinnosti...takze nie Eura. No tu stratu si buduci rok neodpocitam, lebo uz nepodnikam. Takze zbytocne som statu odviedol viac penazi ako som ziskal. Zial podnikanie som kvoli dotacii skor nemohol zrusit. Dakujem za odpovede.
veronikasad
19.02.12,16:05
tak som to cele este raz prepocital, a vysla mi dan 4 centy zo zavislej cinnosti...takze nie Eura. No tu stratu si buduci rok neodpocitam, lebo uz nepodnikam. Takze zbytocne som statu odviedol viac penazi ako som ziskal. Zial podnikanie som kvoli dotacii skor nemohol zrusit. Dakujem za odpovede.
Za čo si štátu odviedol ?

Ak nechceš niekomu darovať 2% svojich daní zo závislej činnosti, nedoplatok nemusíš uhrádzať.
Wotan
19.02.12,16:10
vsak statu som odvadzal odvody - do ZP aj do SP, co dokopy cinilo viac ako moj prijem... 2% nechcem darovat, nedoplatok preco nemam uhradzat? Vysla mi predsa dan k uhrade hoci len 4 centy.
veronikasad
19.02.12,16:11
vsak statu som odvadzal odvody - do ZP aj do SP, co dokopy cinilo viac ako moj prijem... 2% nechcem darovat, nedoplatok preco nemam uhradzat? Vysla mi predsa dan k uhrade hoci len 4 centy.
ako súvisia odvody do ZP a SP s daňou. Bol si živnostník, mal si nejaké povinnosti, tak prečo by ti ich mal štát po zrušení živnosti vracať.

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
Wotan
19.02.12,16:20
nuz ja som sa len pytal, pretoze tieto odvody su pre mnohych uz likvidacne, ale asi o to ide statu... Je mi jasne uz, ze mi to nevratia, ale pripada mi nelogicke, aby ten kto nema prijem, platil odvody napr. do ZP z vlastnych nepodnikatelskych zdrojov plus este ked za neho plati odvody aj zamestnavatel.
veronikasad
19.02.12,16:24
nuz ja som sa len pytal, pretoze tieto odvody su pre mnohych uz likvidacne, ale asi o to ide statu... Je mi jasne uz, ze mi to nevratia, ale pripada mi nelogicke, aby ten kto nema prijem, platil odvody napr. do ZP z vlastnych nepodnikatelskych zdrojov plus este ked za neho plati odvody aj zamestnavatel.
No buď si platil odvody v nesprávnej výške, alebo si mal v roku 2009 a 2010 vysoký príjem. Pretože pri súbehu zamestnania a podnikania neplatíš preddavky z minima do ZP, a do SP len v prípade ak tvoj príjem=tržby presiahol v roku 2010 12-násobok min.VZ.
Wotan
19.02.12,16:30
prijem za predminuly rok mi vysiel vysoky kvoli dotacii, ktoru som musel tiez zahrnut do prijmov a zdanit... preto som platil odvody do SP. A do ZP mi tiez vyslo trochu viac ako minimum z RZZP ktore sa robilo este za predminule obdobie. Tak ale uz to nezmenim, len som chcel vediet ako to je.
veronikasad
19.02.12,16:31
prijem za predminuly rok mi vysiel vysoky kvoli dotacii, ktoru som musel tiez zahrnut do prijmov a zdanit... preto som platil odvody do SP. A do ZP mi tiez vyslo trochu viac ako minimum z RZZP ktore sa robilo este za predminule obdobie. Tak ale uz to nezmenim, len som chcel vediet ako to je.
Tú dotáciu si v prvom roku podnikania aj minul, alebo si uplatňoval paušálne výdavky ?
Paula
19.02.12,16:33
mne to pripadá, akoby živnosť bola založená iba kvôli dodácii
Zita5
19.02.12,16:38
prijem za predminuly rok mi vysiel vysoky kvoli dotacii, ktoru som musel tiez zahrnut do prijmov a zdanit... preto som platil odvody do SP. A do ZP mi tiez vyslo trochu viac ako minimum z RZZP ktore sa robilo este za predminule obdobie. Tak ale uz to nezmenim, len som chcel vediet ako to je.

Zrejme ste použili paušálne výdavky ak ste dotáciu celú zahrnuli do príjmov .

A nedovolím si jednu poznámku, nesťažujte sa, že toľko a koľko ste odviedli do ZP a SP.Dostali dotáciu a myslím, že zbytočne. Však o čom je dotácia , ak končíte podnikanie .Prečo ste teda žiadali dotáciu.Druhý ktorý nedostal dotáciu, by sa možno potešil a možno ten by to myslel s podnikaním vážne a teda by si dotáciu zaslúžil. .
Wotan
19.02.12,16:39
minul som vacsiu cast z nej este v prvom roku, avsak som si uplatnoval pausalne vydavky, nakolko okrem par veci kupenych z dotacie som okrem odvodov ine vydavky ako podnikatel nemal.
veronikasad
19.02.12,16:45
minul som vacsiu cast z nej este v prvom roku, avsak som si uplatnoval pausalne vydavky, nakolko okrem par veci kupenych z dotacie som okrem odvodov ine vydavky ako podnikatel nemal.
No vidíš a to si urobil chybu, ak by si viedol účto, základ dane z dotácie by bol nula a počas zamestnania by si žiadne preddavky do ZP neplatil.
Wotan
19.02.12,16:51
ta dotacia pokial viem sluzi na rozbehnutie podnikania, ktore mi prvy rok aj slo, avsak nasiel som si medzitym zamestnanie a podnikaniu som sa uz nevenoval. Zamestnanie mi vynasa viac ako podnikanie a vdaka neustalemu zvysovaniu odvodov a znevyhodnenia zivnostnikov uz nemienim dalej podporovat nenasytnu statnu pokladnicu, preto uz nemam zaujem podnikat. A mimochodom Zita, kazdy ma rovnaku sancu ziskat dotaciu... staci o to poziadat, splnit podmienky a uspesne spravit testy a obhajit svoj zamer. Staci byt trochu sikovny. Tak isto som mal aj ja narok na dotaciu, ktora sa koniec koncov aj tak z velkej casti vratila statu vo forme dane a odvodov...
Wotan
19.02.12,16:53
Veronika - ano, suhlasim, ale uz je to v podstate jedno... v podstate cela tato tema nemala vyzniet ako staznost, len otazka ci zamyslenie nad tym celym systemom. Ale uz je mi to jasne, dakujem vam.
veronikasad
19.02.12,16:54
Veronika - ano, suhlasim, ale uz je to v podstate jedno... v podstate cela tato tema nemala vyzniet ako staznost, len otazka ci zamyslenie nad tym celym systemom. Ale uz je mi to jasne, dakujem vam.
Ty si sa "sťažoval", my sme len argumentovali ...

mimotemySvoje rozhodnutie podnikať spred 8 rokov som nikdy neoľutovala, keď kvoli ničomu inému, tak kvoli tomu, že som sama sebe šéfom a pánom svojho času.
Wotan
19.02.12,16:58
no ved vam dakujem za informacie a argumenty, clovek sa casto uci na vlastnych chybach...
Zita5
19.02.12,17:12
ta dotacia pokial viem sluzi na rozbehnutie podnikania, ktore mi prvy rok aj slo, avsak nasiel som si medzitym zamestnanie a podnikaniu som sa uz nevenoval. Zamestnanie mi vynasa viac ako podnikanie a vdaka neustalemu zvysovaniu odvodov a znevyhodnenia zivnostnikov uz nemienim dalej podporovat nenasytnu statnu pokladnicu, preto uz nemam zaujem podnikat. A mimochodom Zita, kazdy ma rovnaku sancu ziskat dotaciu... staci o to poziadat, splnit podmienky a uspesne spravit testy a obhajit svoj zamer. Staci byt trochu sikovny. Tak isto som mal aj ja narok na dotaciu, ktora sa koniec koncov aj tak z velkej casti vratila statu vo forme dane a odvodov...

Wotan, napísala som svoj názor a nemienim ho meniť .............vo veľa prípadoch sú dotácie zneužívané i napriek úspešnému absolvovaniu testov,splnenia podmienok a obhájenia zámeru.
Ale však čo........... postupovali ste v súlade so zákonom a 2 roky podnikania podľa zmluvy s UPSVAR ste dodržali .

Ostatné je už len o úsudku jednotlivca/ov.
iris07
27.03.12,17:57
Dobry vecer, viete poradit, ci je povolene v prvom roku podnikania pri cerpani prispevku z UP mat stratu a tuto si nasledne umorovat v dalsich rokoch? Dotacia nebola vycerpana cela, ale len cast na povolene naklady podla podnikatelskeho zameru. Ostatne naklady si FO hradila zo svojich vlastnych penazi a minula viac ako zarobila.
Dakujem velmi pekne!
Mila123
27.03.12,18:01
iris, môžeš vykázať aj stratu......