deril
19.02.12,16:25
Nie som platcom DPH, ale mám pridelené číslo IČ DPH na nákup tovaru a služieb zo zahraničia podľa §7.
Tovar budem nakupovať v EU s DPH, takže budem žiadať o vrátenie DPH.
Musím mať vybavený zaručený elektronický podpis?
Vopred ďakujem za rady :) .
KEJKA
19.02.12,15:28
ked máš pridelené ičDPH, tak nakupuješ v EU bez DPH a v SR dodaníš slov.DPH.
zaručený elektronický podpis nemusíš mať, stačí EZU prístup po novom s DU.
Z nákupov budeš podávať každý mesiac DP DPH, a to budeš musieť od 1.4.2012 povinne elektronicky.
deril
19.02.12,15:53
Ďakujem pekne za bleskovú odpoveď.
Ešte by som si chcel preveriť, že v prípade ak mi vystaví dodávateľ faktúru s DPH, tým pádom môžem požiadať o vrátenie DPH, nie ?
Nakoľko plánujem nakupovať z EU aj od takých dodávateľov, ktorí mi bez DPH nepredajú.
Aj v prípade žiadosti o vrátenie DPH mi bude stačiť EZU prístup s DU ?
Ešte raz ďakujem.
KEJKA
19.02.12,15:56
vrátenie EU-DPH nebudete riešiť na Slovensku ale v tej krajine, kde budete nakupovať a podľa legislatívy danej krajiny. Verte, že sa načakáte, kým ju dostanete vrátenú.
Radšej odporúčam splniť podmienky a nakupovať bez DPH. V každom prípade nákup musíte zdaniť so slov.DPH.
deril
19.02.12,16:06
Samozrejme aj ja by som radšej nakupoval bez DPH, ale ako som spomínal ,plánujem nakupovať z EU aj od takých dodávateľov, ktorí mi bez DPH nepredajú.
Na stránke DU som sa dočítal, že o vrátenie dane môžem zažiadať elektronicky priamo na stránke DU a oni tieto údaje posúvajú do krajín odkiaľ sa uskutočnil nákup.
Pochopil som to zle ? Celé to totiž chápem tak, že v prípade nákupu v EU s DPH prichádza k samozdaneniu na Slovensku, ale o DPH zaplatenú v zahraničí môžem zažiadať späť.

Mám v tom trochu chaos :( .

Ďakujem.
KEJKA
19.02.12,16:58
no máš v tom chaos a nie je to na takéto dopisovanie, ale ešte v krátkosti toto:
Na stránke nášho drsr sa rieši vrátenie slov.DPH do iných štátov EU, teda ak napr. Čech nakúpi na Slovensku a splní podmienky, žiada na našom DU vrátenie slov. DPH.
Opačne pre Teba - svoj nákup v ČR s DPH riešiš na Finančnom úrade v Prahe - tam si podáš žiadosť o vrátenie českej DPH.
Na Slovensku však nákup zdaniť slov.DPH musíš. Tak si daj povedať a vyberaj si dodávateľov aj podľa toho, ako sú ochotní dodržiavať legislatívu svojej krajiny. Tvoj argument je scestný - aj pre nich platia zákony.
Economic
19.02.12,18:58
no máš v tom chaos a nie je to na takéto dopisovanie, ale ešte v krátkosti toto:
Na stránke nášho drsr sa rieši vrátenie slov.DPH do iných štátov EU, teda ak napr. Čech nakúpi na Slovensku a splní podmienky, žiada na našom DU vrátenie slov. DPH.
Opačne pre Teba - svoj nákup v ČR s DPH riešiš na Finančnom úrade v Prahe - tam si podáš žiadosť o vrátenie českej DPH.
Na Slovensku však nákup zdaniť slov.DPH musíš. Tak si daj povedať a vyberaj si dodávateľov aj podľa toho, ako sú ochotní dodržiavať legislatívu svojej krajiny. Tvoj argument je scestný - aj pre nich platia zákony.

Ja len doplním zatiaľ platnú legislatívu, že na vrátenie DPH zo zahraničia je nutný ZEP. Môže ho vlastniť zadávateľ otázky, ale taktiež je možné niekoho splnomocniť na vyžiadanie DPH zo zahraničia, kto ZEP má.
KEJKA
19.02.12,20:43
Ja len doplním zatiaľ platnú legislatívu, že na vrátenie DPH zo zahraničia je nutný ZEP. Môže ho vlastniť zadávateľ otázky, ale taktiež je možné niekoho splnomocniť na vyžiadanie DPH zo zahraničia, kto ZEP má.
áno, až teraz som si to uvedomila......je to tak.
ErikaDP
20.02.12,06:58
no máš v tom chaos a nie je to na takéto dopisovanie, ale ešte v krátkosti toto:
Na stránke nášho drsr sa rieši vrátenie slov.DPH do iných štátov EU, teda ak napr. Čech nakúpi na Slovensku a splní podmienky, žiada na našom DU vrátenie slov. DPH.
Opačne pre Teba - svoj nákup v ČR s DPH riešiš na Finančnom úrade v Prahe - tam si podáš žiadosť o vrátenie českej DPH.
Na Slovensku však nákup zdaniť slov.DPH musíš. Tak si daj povedať a vyberaj si dodávateľov aj podľa toho, ako sú ochotní dodržiavať legislatívu svojej krajiny. Tvoj argument je scestný - aj pre nich platia zákony.

Suhlasim s komentarom Kejky a Economic, len doplním aby si zadavateľ otázky uvedomil že nie je možné vyberať si z dvoch možností ( dodanienie na slovesku alebo žiadat o vratenie zaplatenej dane v zahraničí) to sú dve rôzne veci, nedá sa z nich vybrať ktorá by zadavateľovi vyhovovala. Tak ako píše Kejka:Samozdaniť slovenskou DPH MUSÍŠ, bez ohľadu na to či dodavateľ z EU vystavil doklad správne - bez zahraničnej DPH alebo nepostupoval správne a nedoržal legislatívu a dodanie do iného štátu EU ( ak boli splnené všetky podmienky pre dodanie do iného štátu EU) nesprávne zaťažil zahraničnou DPH. Podľa ínformácie z prednášky Ing.Jablonkovej v takomto prípade, ked neviem získať správny doklad od dodavateľa, tak ako základ pre samozdannie v SR treba zobrať cenu bez zahraničnej DPH. Ale naozaj to nie je štandartný prípad a zadávateľ otázky by si mal poriešiť vsťahy z dodavateľmi, aby mu vystavovali také doklady ako treba v zmysle platných zákonov : veď v EU platia pre účely DPH vo všeobecnosti rovnaké pravislá ( až na malé odchýlky).
deril
20.02.12,09:39
Ďakujem Vám všetkým za zorientovanie sa :) .
Economic
20.02.12,11:23
Ešte tak v krátkosti sa vrátim k otázke. Tvoj dodávateľ je povinný po preukázaní sa Tvojej registrácie k DPH vystaviť ti daňový doklad bez DPH a ty samozdaňuješ na SK. On má povinnosť ťa bonznúť v SV. Vrátenie DPH zo zahraničia sa realizuje zo služieb zakúpených v zahraničí v rámci EÚ (ubytovanie, spotreba PHM atď. aj to žiadať môžeš v minimálnej výške platnej pre tú ktorú krajinu)