matus9
19.02.12,19:36
Dobrý deň,
bývame v nájomnom dome, ktorý bol postavený za ( plnej ) podpory ŠFRB. Keďže sa väčšine nájomníkov končila nájomná zmluva, prišlo k ich predlžovaniu. Dôvod, pre ktorý boli zmluvy predlžované, bola aj zmena zákona, kde podľa pôvodného sme museli zložiť 12 mesačných nájmomv dopredu ako zábezku. Podľa nového zákona je to však už len 6 mesačných nájmov. Chcel by som vedieť, do kedy je obec povinná vrátiť rozdiel, či je vôbec takáto lehota stanovená.Keď sme sa sťahovali, museli sme požadovanú sumu zložiť okamžite. Teraz, keď sa situácia obrátila, obec sa vyhovára, že peniazmi nedisponuje, nevie kedy bude toľko peňazí mať a pod. .

Ďakujem
Michal-L1
19.02.12,20:18
Vo všeobecnosti ide o to,pozrieť sa na zmluvy ako také, aby sa dalo jednoznačne vychádzať z práva na náhradu či už škody, alebo iného plnenia. V tej súvislosti treba preveriť aj či nedošlo k porušovaniu povinností pri správe cudzieho majetku. Toto je porada, a je tu zakázané niečo ponúkať, tak preto Vás jedine môžem odkázať na dobrého právnika, ktorý sa venuje aj správnemu právu, nakoľko táto odpoveď vychádza aj s neho, samozrejme nevynímajúc občianske právo. Po dôkladnej právnej analýze sa dá zodpovedať Vaša otázka. S úctou
matus9
20.02.12,10:30
Ďakujem za Vašu odpoveď. Z nájomnej zmluvy nevyplýva obci žiadny termín, do ktorého musí peniaze vrátiť. Nevzťahuje sa vrátenie sumy 14 dňová lehota ( tak ako napr. ma faktúry ) od uzatvorenia zmluvy podľa nového zákona? Skúsim sa obrátiť na nejakú právnu poradňu.

Ešte raz ďakujem za odpoveď.
Silvia Mazúrová Halušková
20.02.12,15:10
dobrý, neviem, či je to celkom k tejto téme, ale som tu nová a ťažšie sa tu orientujem. viete mi prosím poradiť. som rozvedená s dvoma deťami (5,2) a na mladšie poberám RP, teraz už znížený, bývam pri rodičoch v jednej izbe a chcem sa opýtať, mám aj ja nárok na príspevok na bývanie z ÚP, výživné na obidve deti mám spolu 110,- eur. ďakujem za odpoveď
draik
20.02.12,16:08
Ak ste uzatvorili nové zmluvy, tak v nich je zrejme uvedené započítanie 6m kaucie s už zloženou 12m kauciou. Ak ste si v zmluve nedohodli vrátanie zvyšku kaucie, tak obec je povinná vrátiť ho na druhý deň po tom, čo ju na to vyzvete. Obec sa nemá čo vyhovárať, kauciu je povinná viesť na zvláštnom účte v banke.
Xanti
21.02.12,10:17
dobrý, neviem, či je to celkom k tejto téme, ale som tu nová a ťažšie sa tu orientujem. viete mi prosím poradiť. som rozvedená s dvoma deťami (5,2) a na mladšie poberám RP, teraz už znížený, bývam pri rodičoch v jednej izbe a chcem sa opýtať, mám aj ja nárok na príspevok na bývanie z ÚP, výživné na obidve deti mám spolu 110,- eur. ďakujem za odpoveď
Takže tvoj príjem mesačne je 110 eur výživné a 194,70 eur. Takže dokopy máš 304,70 eur.
No na dávku v hmotnej núdzi nárok nemáš, nakoľko tvoj príjem je vyšší ako 121,10 eur ( 115,10eur +6,00eur ).
A aj keby si mala vlastný byt .. a bol by pri posudzovaní hmotnej núdzi nárok na príspevok na bývanie vo výške 89,20 eur. Tak súčet súm 121,10+ 89,20 je 210,30 eur čo je oveľa menej ako tvoj terajší príjem.

Ak ti skončí rodičovský príspevok, a ty nebudeš mať prácu a budeš mať vo vlastníctve nehnuteľnosť ( alebo len časť nehnuteľnosti ) na bývanie , tak potom Ti dávka v hmotnej núdzi výjde vo výške cca 100 eur.
Silvia Mazúrová Halušková
21.02.12,10:58
Ďakujem za odpoveď, pomohla aj keď nie kladne ale aspoň sa viem zariadiť ako ďaľej, pekný deň
Xanti
21.02.12,11:04
Vlastníš nehnuteľnosť alebo časť nehnuteľnosti?
Ak nie, tak potom dávka v hmotnej núdzi ak ti skončí rodičovský príspevok bude len kolo 12 eur.
Silvia Mazúrová Halušková
21.02.12,11:09
veď práve, nevlastním nič, bývam pri rodičoch a neverím tomu, že by chceli mi aspoň 1% prepísať, nie všetci rodičia sú ústretoví a chápaví
Xanti
21.02.12,11:12
No hádam sa Ti podarí nájsť si po skončení RD prácu. A na teba ex neplatí výživné?
Silvia Mazúrová Halušková
21.02.12,11:18
nie, lebo je už druhýkrát ženatý a má aj dieťa a dokonca je na ÚP-účelovo, takže nič nevydobijem, aj na chlapca mám problém o zvýšenie