denisadam
19.02.12,19:48
SZČO fakturoval za poskytnuté služby v cudzej mene, v tejto mene boli aj uvedené faktúry uhradené. Zostatok prostriedkov v cudzej mene nemá, takže nepotrebuje účtovať o kurzovom rozdiele, keďže tento sa v JU účtuje len ku koncu účtovného obdobia. Keď chcem tieto faktúry "nahodiť" do môjho účtovného programu nepustí ma bez zadania kurzu. (Niekde sa hovorí o kurze zo dňa uskutočnenia účtovného prípadu, niekde o dni predchádzajúcemu dňu uskutočnenia ....neviem teraz čo je správne,,, čo platí pre JU) Hľadala som veľa na internete, ale potrebovala by som v tom mať jasno, čo platí pre dané účtovné obdobie. Prosím uveďte správny postup učtovania v danom prípade? Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
nikolia
19.02.12,18:57
neviem aký máš účtovný program, ale mne kurz naťahuje automaticky,ked nahodím pohľadávku -kurz deň pred dňom zdaniteľného plnenia, a pri úhrade tiež kurz deň pred dňom uhrady...
denisadam
19.02.12,19:26
Vďaka, takže budú vznikať kurzové rozdiely...., ktoré zaúčtujem koncom roka...uvažujem správne?
nikolia
19.02.12,20:15
ano vzniká ti kurzový rozdiel, jedine vtedy nie ak by bola uhrada v rovnaký deň ako deň.zdaniteľ.plnenia,ale tento kurz.rozdiel Ti nevstupuje do peňažného denníka, len evidenčne...v peň.denníku sa uvádzajú kurz.rozdiely z valut.pokladne a bankového účtu v inej mene, na konci roka...
:)
calimero1
19.02.12,22:05
A nevznikajú kurzové rozdiely v JU ako rozdiel medzi kurzom NBS a kurzom komerčnej banky? Napr. prijatú faktúru v cudzej mene zaúčtujem do záväzkov kurzom NBS, ale úhrada bude realizovaná príslušným kurzom komerčnej banky. Vznikne tak kurzový rozdiel v záväzkoch, ktorý stačí na konci roka vysporiadať interným dokladom. V peňažnom denníku sa to samozrejme neprejaví. Uvažujem správne?
nikolia
20.02.12,07:59
ano, ale my máme aj účet v cudzej mene, čiže aj uhrada je v cudzej mene, takže používam prepočty kurzom ecb banky...