moniv
19.02.12,21:12
Zdravim,
idem robit JU pre muza, ktory si minuly rok otvoril maloobchodnu predajnu (predaj tovaru - tabak, noviny, alko, nealko, cukrovinky...obchod je bez skladu). Mala by som zopar zakladnych otazok:
- ktore knihy musim povinne viest? Penazny dennik, kniha pohladavok a zavazkov, kniha ERP a trzieb (ta, kde sa lepia denne uzavierky). Musim viest aj nejaku skladovu evidenciu, ked prevadzka nema sklad? Pripadne este nejaka dalsia pokladnicna kniha alebo ina evidencia??
- musime robit ku koncu roka inventuru (myslim fyzicke zratavanie tovaru)?
- a jedna otazka trosku mimo, aky typ danoveho priznania mam podat, ak bol minuly rok nejaku dobu normalne zamestnany a od oktobra ma zivnost...typ B??

Budem velmi vdacna, ak si najdete chvilku na odpovede :-)

dik
Mila123
19.02.12,20:19
B DP určite aj spolu s príjmom zo zamestnania....
inventúru musíš urobiť (od nov až do jan.) a účtovne vyrovnať k 31 12 2012.....
k ERP musíš mať servsnú knihu, ostatné nie sú povinné....
ešte ti tam chýba kniha pokladničná, popr. kniha cenín a tiež knihy majetkov (stačia aj karty)
moniv
20.02.12,18:42
Dakujem za odpoved. Takze ziadnu skladovu evidenciu netreba viest? To je moj najvacsi strasiak :-).
Monika Kováčová
20.02.12,18:46
Treba viesť skladovú evidenciu. A inventarizovať zásoby.
Monika Kováčová
20.02.12,18:48
Treba viesť skladovú evidenciu. A inventarizovať zásoby.
Rozdiel medzi účtovnou skladovou evidenciou a fyzickou inventúrou je podstatný na správne zostavenie účtovnej závierky a správne vyčíslenie ČZD.
moniv
21.02.12,07:30
Dakujem za reakciu. Ale my nemame sklad. Vsetko, co sa nakupi ide rovno na predajnu. Ja by som potrebovala vediet, ci je skladova evidencia vyzadovana zakonom a teda ci ju musim povinne viest. Inventuru sme pre istotu na zaciatku roka spravili.
Monika Kováčová
21.02.12,07:39
Aj zásoby v predajni sú skladové zásoby. Pozri postupy účtovania v JÚ §11. V knihe zásob sa neúčtujú len tie druhy zásob, ktoré sú priamo spotrebované bezodkladne po ich obstaraní (napr. kanc. potreby, prevádzkový materiál...)