joey1986
20.02.12,06:41
Ahojte Poraďáci,
Chcel by som Vás poprosiť o radu, nakoľko daňovník – FO (živnostník) prijal dotácia pri založení živnosti na základe podaného podnikateľského zámeru, kde uvádzal , že túto dotáciu bude využívať po dobu 2 rokov na platenie odvodov do SP a ZP. Dotácia mu bola poskytnutá na konci roku 2010,pričom z tejto sumy začal platiť odvody od januára 2011, je mi jasné, že toto plnenie nie je oslobodené od dane (viď výnimka v parag. 9 odst. 2 písmeno d, a že sa má zahrnúť do príjmu zo živnosti v takej výške, v akej boli zahrnuté do základu dane výdavky hradené z tejto dotácie. Avšak daňovník si uplatňuje paušálne výdavky (kde je táto záležitosť „doriešená“ tým, že v úhrne príjmov zo živnosti je zahrnutá aj dotácia a z toho sa riadne vypočíta 40 % (v ktorých má byť už aj zahrnutý výdavok hradený z tejto dotácie). Lenže tu prichádza moja dilema, ako je to s odvodmi? Kde pri „bežných Paušalistoch“ sa odvody pripočítavajú k 40 %. Mne to však vychádza tak (a tak je to aj najférovejšie), že ak zaplatil z dotácie, ktorá mu bola poskytnutá na konci roka 2010, v roku 2011 odvody vo výške cca 1 200 €, tak má týchto 1 200 € zahrnúť do úhrnu príjmov zo živnosti a následne „vypočítať “ paušálne výdavky vo výške 40 %, pričom výšku týchto odvodov si už potom neupravuje (nezvyšuje výdavky). Viem, že je to dosť písaného textu na pondelkové ráno, ale ak by bol niekto ochotný so mnou „prelúsknuť“ túto dilemu, bol by som mu veľmi povďačný.

Joey
Zita5
20.02.12,06:10
Ak ste v roku 2010 používali paušálne výdavky , tak do príjmov ste mali započítať celú výšku prijatej dotácie v roku 2010 t.j. v roku, kedy Vám bola dotácia pripísaná na bežný účet.Z toho čo uvádzate chápem, že ste dotáciu prijali koncom roka 2010.

Ak by bolo vedené jednoduché účtovníctvo, tak do príjmov vstupuje len čiastka, ktorá bola skutočne v roku 2010 čerpaná , zvyšok ktorý nebol čerpaný by bol príjmom neovplyvňujúcim ZD .
nnanii
20.02.12,06:38
Dobré pondelkové ránko..chcela by som sa spýtať na podobnú vec..ale ide o to, že v r.2010 prijala fo..dotáciu...robí si jú a uplatňuje skutočné výdavky...v r. 2010 bola zaúčtovaná celá prijatá dotácia do pnzd..výdavky hradené z dotácie počas roka boli vozd a na konci roka cez id zaúčtoval čerpanie dotácie ako pozd..moja otázka znie..musí byť aj roku 2011 v peň. denníku zaúčtovaná tá nedočerpaná dotácia?..alebo sa to ukáže len v banke alebo v pokladnici kde tie peniaze drží??? :)
Zita5
20.02.12,06:43
Dobré pondelkové ránko..chcela by som sa spýtať na podobnú vec..ale ide o to, že v r.2010 prijala fo..dotáciu...robí si jú a uplatňuje skutočné výdavky...v r. 2010 bola zaúčtovaná celá prijatá dotácia do pnzd..výdavky hradené z dotácie počas roka boli vozd a na konci roka cez id zaúčtoval čerpanie dotácie ako pozd..moja otázka znie..musí byť aj roku 2011 v peň. denníku zaúčtovaná tá nedočerpaná dotácia?..alebo sa to ukáže len v banke alebo v pokladnici kde tie peniaze drží??? :)

O nevyčerpanej dotácii(ako o zostatku ) v peňažnom denníku neúčtujete . Zostatok dotácii musí byť zaúčtovaný(zaevidovaný v Knihe záväzkov) a postupne s jeho čerpaním treba znižovať aj záväzky .
nnanii
20.02.12,06:49
a keď vediem iba došlé a vyšlé faktúry?...
Zita5
20.02.12,06:53
a keď vediem iba došlé a vyšlé faktúry?...


Došlé faktúry - Kniha záväzkov
Vyšlé FA - Kniha pohľadávok

Z uvedených kníh okrem iného zostavujete aj účtovné Výkazy v JU , v ktorých vykazujete aj zostatok záväzkov medzi ktoré patrí aj zostatok nevyčerpanej dotácie .
nnanii
20.02.12,06:58
takže pri daň. priznaní kt. súčasťou sú aj výkazy m a z...bude zostatok nevyčerpanej dotácie..minulého roku mu robila iná účtovníčka daň. priznanie a tohto roku robím ja...a v DP z roku 2010 nebola vo výkaze uvedená nedočerpaná dotácie..je to chyba?..
joey1986
20.02.12,07:03
Ďakujem veľmi pekne
Zita5
20.02.12,07:11
takže pri daň. priznaní kt. súčasťou sú aj výkazy m a z...bude zostatok nevyčerpanej dotácie..minulého roku mu robila iná účtovníčka daň. priznanie a tohto roku robím ja...a v DP z roku 2010 nebola vo výkaze uvedená nedočerpaná dotácie..je to chyba?..

Postupy JU

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

Výkaz o majetku a záväzkoch za rok 2010 treba opraviť a odovzdať na DU .
nnanii
20.02.12,07:35
ďakujem Vám veľmi pekne..:)..a mám ešte jednu otázočku...hoci je trošku mimo témy...ak úver vinukulujeme živ. poistkou..je to vozd však?
Zita5
20.02.12,10:20
ďakujem Vám veľmi pekne..:)..a mám ešte jednu otázočku...hoci je trošku mimo témy...ak úver vinukulujeme živ. poistkou..je to vozd však?

Aký úver a akou poistkou , koho poistkou ? Otázka je nezrozumiteľná .Treba ju napísať s vysvetlením .
nnanii
21.02.12,06:29
ak FO ručí za kontokorentný úver svojou životnou poistkou...môže si ju dať do VOZD?..prepáčte za nezrozumiteľnú otázku :)
Mila123
21.02.12,06:30
nie, životné nikdy neboli nákladovými položkami.....
Tadu
28.02.12,13:23
mám ten istý problém ako Joey1986. Z dotácie z UPSVaR hradím odvody do SP a ZP, V DP za r.2011 uplatňujem paušálne výdavky. Predbežne som daňové priznanie urobil tak, že celú dotáciu + príjem zo živnosti som zahrnul do príjmov, výdavky 40%+odvody. Keďže som odvody platil z dotácie, tieto som dal ako pripočítateľnú položku k základu dane, resp. nepripočítal k 40% výdavkom. Prosím Vás o radu, môžem to takto urobiť, alebo je aj iný spôsob, Ďakujem
veronikasad
28.02.12,14:29
mám ten istý problém ako Joey1986. Z dotácie z UPSVaR hradím odvody do SP a ZP, V DP za r.2011 uplatňujem paušálne výdavky. Predbežne som daňové priznanie urobil tak, že celú dotáciu + príjem zo živnosti som zahrnul do príjmov, výdavky 40%+odvody. Keďže som odvody platil z dotácie, tieto som dal ako pripočítateľnú položku k základu dane, resp. nepripočítal k 40% výdavkom. Prosím Vás o radu, môžem to takto urobiť, alebo je aj iný spôsob, Ďakujem
skontroluj si text dohody s UPSVaR
http://www.porada.sk/t188293-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html

Je aj iný spôsob - uplatniť si skutočné výdavky.
Tadu
28.02.12,15:29
samozrejme si môžem uplatniť skutočné výdavky t,j, viesť JU, vtedy do príjmu ide len skutočne vynaložená čiastka z dotácie a skutočné výdavky. Ale ak by som chcel na budúci rok uplatniť 40% paušál, musel by som robiť dodatočné daňové priznanie. A tomu sa chcem vyhnúť, V otázke mi ide hlavne o tie odvody, ktoré mám v podnik. pláne. prečítajte si prosím moju pôvodnú otázku : Predbežne som daňové priznanie urobil tak, že celú dotáciu + príjem zo živnosti som zahrnul do príjmov, výdavky 40%+odvody. Keďže som odvody platil z dotácie, tieto som dal ako pripočítateľnú položku k základu dane, resp. nepripočítal k 40% výdavkom. Prosím Vás o radu, môžem to takto urobiť, alebo je aj iný spôsob, Ďakujem