TMarek
03.02.06,08:57
Zdravím všetkých,

viete mi niekto poradiť niekto s týmto problémom:
Mám uzatvorené s Českou Poisťovňou Slovensko variabilné investičné životné poistenie, ktorého začiatok je 01.08.2002 a koniec 31.07.2012.
V roku 2012 budem mať 43 rokov, čiže podľa môjho názoru si platby za toto poistenie nemôžem odpočítať z daňového základu, nakoľko k plneniu dôjde pred 55. rokom života.
Napriek tomu mi z poisťovne prišlo potvrdenie, že táto poistka spĺňa všetky podmienky par.11 zákona o dani z príjmov a samozrejme v potvrdení je vyčíslená suma, ktorú som poisťovni zaplatil.
Je za správnosť tohto potvrdenia zodpovedná poisťovňa ? Alebo ak toto potvrdenie dám zamestnávateľovi a on mi ho zahrnie do ročného zúčtovania dane, tak zodpovedný bude zamestnávateľ ? Mám obavu, že zodpovedný budem nakoniec ja.
bendži
03.02.06,08:20
Poisťovňa ti vydala potvrdenie, pretože produkt, ktorý si si u nej vybral, má charakter životného poistenia, a doba sporenia je minimálne 10 rokov. Ale máš pravdu, že nespĺňaš druhú podmienku a pri uplatnení odpočítateľnej čiastky, na ktorú nemáš nárok, budeš zodpovedný ty (nie zamestnávateľ ani nie poisťovňa). Ja by som si tento odpočet neuplatnila, nevzniká naň nárok, resp. vznikol by nárok, ak si vieš odložiť vyplatenie poistky až po 55. rok života.
TMarek
03.02.06,08:44
No práve. Ja som telefonoval do poisťovne, kde som im povedal, že podľa mňa ten nárok nevzniká. Baba na telefóne mi povedala, že niekde v podmienkach tejto poistky mám klauzulu, že je možné predĺžiť dobu poistenia, a teda že preto to potvrdenie, čo vydali je správne.
Lenže mám kolegyňu, ktorá má životné poistenie u inej poiťovne, koniec tohoto poistenia je až po 55.roku života, avšak v poistke má napísané, že je možné uskutočniť výber aj skôr. A jej potvrdenie nevystavili, resp. povedali, že to nespĺňa literu zákona.
Tak kto sa v tom má vyznať ?
dvd
03.02.06,09:14
Môj názor:
Ak si to uplatníš a ako prílohu daň. priznania priložíš potvrdenie poisťovne(my to tak robíme), myslíš si, že to bude niekto niekedy hĺbkovo skúmať???
Ja myslím že nie.:cool:
TMarek
03.02.06,09:28
Dnes som zavolal aj agentovi, ktorý so mnou poistku uzatváral. Ten mi povedal nasledovné: Ak chcem, môžem si to dať do daňového priznania, ale ak pri konci poistenia (2012) si túto poistku nepredĺžim, ale ukončím ju, mal by som daňovému úradu takto vzniknutý rozdiel doplatiť. A vraj (ináč veľmi sa mi tomu veriť nechce) poisťovne pri ukončovaní poistiek komunikujú s daňovým úradom a upozorňujú ho na to.
Fakt neviem. Otázka je, čo bude v roku 2012.
Ak bude od septembra tohto roku pri moci Ficko tak sa neodvažujem hádať.
Chobot
03.02.06,10:56
Dnes som zavolal aj agentovi, ktorý so mnou poistku uzatváral. Ten mi povedal nasledovné: Ak chcem, môžem si to dať do daňového priznania, ale ak pri konci poistenia (2012) si túto poistku nepredĺžim, ale ukončím ju, mal by som daňovému úradu takto vzniknutý rozdiel doplatiť. A vraj (ináč veľmi sa mi tomu veriť nechce) poisťovne pri ukončovaní poistiek komunikujú s daňovým úradom a upozorňujú ho na to.
Fakt neviem. Otázka je, čo bude v roku 2012.
Ak bude od septembra tohto roku pri moci Ficko tak sa neodvažujem hádať.

Presne kvôli tomu je tam na ptvrdení tá vetička, že "Poisťovňa nepreberá na seba záväzok z titulu nesprávneho uplatnenia nezdaniteľnej časti základeu dane...".

Je to vecou poisťovne, ako sa k potvrdeniu postaví. V podstate oni zákon neporušili, len preniesli zodpovednosť na klienta. Ten si musí zvážiť, či má nárok alebo nie. Zákon o DzP nehovorí, že zmluva musí trvať až do veku 55 rokov, ale že výplata nastane v roku, kedy poistený dosiahne vek 55 rokov. Takže v podstate zase jedna nezrovnalosť v zákone, ktorú si môžu daňové úrady rôzne vysvetľovať. V každom prípade bude "podžubaný" klient, nie poisťovňa.

Naša poisťovňa poslala potvrdenia fakt len tým lientom, ktorí skutočne spĺňali obe podmienky a nešpekuľovali sme o tom, že si to môžu predĺžiť.
912
08.02.06,06:57
Rada by som sa aj ja zapojila do debaty a chcela sa spýtať ohľadne životnej poistky a dolnkového dôchodkového poistenia.

1. Manžel má životnú poistku, končí mu niekde okolo 60 r. a chce si ju odpočítať z daní. V rámci nej má aj úrazovú poistku, mal zlomené rebro a z poistky to dostal vyplatené. Má nárok odpočítať si ju z daní, keď z nej fakticky čerpal? :confused:

2. Kamarátka poštárka má DDP Tatry a raz ročne si z nej dávajú vyplácať nasporenú časť. Ak správne predpokladám, túto si nemôže uplatniť do DP, pretože z nej čerpá? Mám pravdu? :D

Vopred veľmi ďakujem za odpovede.
Chobot
08.02.06,08:58
Rada by som sa aj ja zapojila do debaty a chcela sa spýtať ohľadne životnej poistky a dolnkového dôchodkového poistenia.

1. Manžel má životnú poistku, končí mu niekde okolo 60 r. a chce si ju odpočítať z daní. V rámci nej má aj úrazovú poistku, mal zlomené rebro a z poistky to dostal vyplatené. Má nárok odpočítať si ju z daní, keď z nej fakticky čerpal? :confused:

2. Kamarátka poštárka má DDP Tatry a raz ročne si z nej dávajú vyplácať nasporenú časť. Ak správne predpokladám, túto si nemôže uplatniť do DP, pretože z nej čerpá? Mám pravdu? :D

Vopred veľmi ďakujem za odpovede.


1. Môže si odpočítať, lebo plnenia zo živ. poistky rámci poistného prípadu úrazu a choroby sa napovažujú za porušenie podmienok - § 11 odst. 9 posledná veta: "

Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia."

2. Tu záleží od toho, podľa akého dávkového plánu z DDP čerpajú. Nezdá sa mi však, že by niekto mohol zároveň sporiť a zároveň vyberať ročne nasporenú sumu. Asi ju vždy zrušia a uzatvoria novú. Ak je to tak, tak potom si nemôžu uplatniť, lebo podľa §11 ods. 8 :
"...nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy."

Takže tu sa nedá jednoznačne povedať stanovisko, treba vedieť, akú dávku im vyplácajú a či neporušili ustanovenia zákona o DDP.
912
08.02.06,10:57
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. K tej druhej otázke : v zmluve to majú tak, že každý rok môžu čerpať časť z toho, čo si za predchádzajúci rok našetrili a to, čo im tam vložil zamestnávateľ. Preto som si aj myslela, že keď z toho čerpajú už teraz, tak nárok na odpočet mať nebudú.
akynka
26.01.10,12:42
a čo ak mám v životnom poistení aj investičné sporenie? berie sa tak celá suma poistky, ktorú platím? a keď z nej budem vyberať? pretože zo sporenie sa dá niekedy po druhom roku istá časť vybrať, čo som ale ešte nespravila...
Chobot
26.01.10,15:28
a čo ak mám v životnom poistení aj investičné sporenie? berie sa tak celá suma poistky, ktorú platím? a keď z nej budem vyberať? pretože zo sporenie sa dá niekedy po druhom roku istá časť vybrať, čo som ale ešte nespravila...

Ak poistenie spĺňa zákonom dané podmienky (min. 10 rokov sporenia a výplata po 55. roku), tak je jedno, či je investičné alebo kapitálové.

AJ z investičného poistenia si môžeš uplatniť zníženie základu dane. To, že si v priebehu poistenia vyberieš peniaze, neznamená že poistku rušíš. Vybrať nejakú sumu je možné, tým neporušíš podmienky na uplatnenie odpočítateľnej položky.