ferino 99
20.02.12,07:38
zamestnanec,invalidný dôchodca, mal v priebehu roka príjem 1540€,bol zamestnaný iba niektoré mesiace.V týchto mesiacoch mu vyplatili aj bonus.V decembri mal aj príjem podľa § 6 odst.1,písm.a,od spoločenstva bez právnej subjektivity, vo výške 1590€.Môže si v DP uplatniť celý daňový bonus za rok 2011?
Mila123
20.02.12,06:40
jeho ročný príjem v hrubom bol aký?
ferino 99
20.02.12,06:48
opravujem.Príjem v hrubom od zamestnávateľa 1570,82 presne.Podiely od spoločenstva 1590€.
Mila123
20.02.12,06:51
§ 33 ZDP...

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

ako čítam musí mať príjem alebo z § 5 alebo z § 6 aspoň 6x317 € o súčte tu nie je reč.....

ak mal vyplatený DB počas zamestnania, nemusí ho vratiť, nie je to preplatok,.....ale douplatňovať si počas celého roka nie je zákonný nárok...
ferino 99
20.02.12,07:01
to som sa tiež nikde nedočítal,či ten príjem môže sčítať,vtedy by si mohol bonus douplatňovať.Takže v DP dám nárok na DB aj vyplatené zamestnávateľom to isté.
ivka70
20.02.12,07:07
to som sa tiež nikde nedočítal,či ten príjem môže sčítať,vtedy by si mohol bonus douplatňovať.Takže v DP dám nárok na DB aj vyplatené zamestnávateľom to isté.

V DP napises, kolko si poberal a ak mas narok, uplatnis si rozdiel medzi celkovou sumou a vyplatenou sumou.
januškaaa
20.02.12,09:26
Ahojte:) mohol by mi niekto poradiť??...čo v prípade, ak SZČO má 2 deti...pracoval len 7 mesiacov na živnosť...potom bol nezamestnaný...akú výšku DB si môže uplatniť v DP??..jeho manželka pracuje..ale u zamestnávateľa si DB neuplatnila, keď manžel pozastavil, al. zrušil živnosť??..Čo s tým??Ďakujem všetkým za odpovede!!:)
ivka70
20.02.12,13:46
Ahojte:) mohol by mi niekto poradiť??...čo v prípade, ak SZČO má 2 deti...pracoval len 7 mesiacov na živnosť...potom bol nezamestnaný...akú výšku DB si môže uplatniť v DP??..jeho manželka pracuje..ale u zamestnávateľa si DB neuplatnila, keď manžel pozastavil, al. zrušil živnosť??..Čo s tým??Ďakujem všetkým za odpovede!!:)

Zavisi od danoveho priznania ... ci si moze zivnostnik DB uplatnit.
Musel by mat prijmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu vo výške 1 902,00 eur a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov).
Ak manzelka pracovala a zarobila za rok viac ako 1 902,00 eur (6-násobok minimalnej mzdy (http://www.finance.sk/hospodarstvo/trh-prace/minimalna-mzda/)), tak si DB moze uplatnit ona na obe deti za cely rok, bud v rocnom zucotvani dani (ak o to poziadala zamestnavatela) alebo v danovom priznani.
januškaaa
21.02.12,07:41
Zavisi od danoveho priznania ... ci si moze zivnostnik DB uplatnit.
Musel by mat prijmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu vo výške 1 902,00 eur a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov).
Ak manzelka pracovala a zarobila za rok viac ako 1 902,00 eur (6-násobok minimalnej mzdy (http://www.finance.sk/hospodarstvo/trh-prace/minimalna-mzda/)), tak si DB moze uplatnit ona na obe deti za cely rok, bud v rocnom zucotvani dani (ak o to poziadala zamestnavatela) alebo v danovom priznani.
Ďakujem kráásne za odpoveď Ivka, on mal príjem 4500e, takže si môže uplatniť DP na obe deti za celý rok, však??...ďakujem
ivka70
21.02.12,07:46
Ďakujem kráásne za odpoveď Ivka, on mal príjem 4500e, takže si môže uplatniť DP na obe deti za celý rok, však??...ďakujem

ak v DP vykáze základ dane (čiastkový základ dane z príjmov) ... tak ano
januškaaa
21.02.12,08:33
ak v DP vykáze základ dane (čiastkový základ dane z príjmov) ... tak ano

..tak ČZD mal 1650,18...takže uplatní DB na 2 deti za celý rok:)...
veronikasad
21.02.12,08:35
ahaa..no to on nemáá v tej výške...Čzd je 1650,18...a čo teraz??..v roku 2011 pracoval na živnosť 7 mesiacov..potom ju zrušil...tak v akej výške si potom môže uplatniť DB na 2 deti..v DP??...manželka pracuje ako zamestnanec..nemôže si to potom ona nejak uplatniť neskôr..no neviem, ako sa to robíí..poraďte prosím, čo s tým!!..ďakujem
aké príjmy=tržby mal zo živnosti ?
jacekova
21.02.12,08:36
ahaa..no to on nemáá v tej výške...Čzd je 1650,18...a čo teraz??..v roku 2011 pracoval na živnosť 7 mesiacov..potom ju zrušil...tak v akej výške si potom môže uplatniť DB na 2 deti..v DP??...manželka pracuje ako zamestnanec..nemôže si to potom ona nejak uplatniť neskôr..no neviem, ako sa to robíí..poraďte prosím, čo s tým!!..ďakujem

jemu to nevychádza, tak nech si manželka požiada v RZD u zamestnávateľa, aby jej uplatnili DB na obe deti
ivka70
21.02.12,08:36
ahaa..no to on nemáá v tej výške...Čzd je 1650,18...a čo teraz??..v roku 2011 pracoval na živnosť 7 mesiacov..potom ju zrušil...tak v akej výške si potom môže uplatniť DB na 2 deti..v DP??...manželka pracuje ako zamestnanec..nemôže si to potom ona nejak uplatniť neskôr..no neviem, ako sa to robíí..poraďte prosím, čo s tým!!..ďakujem

Ciastkovy zaklad dane musi mat kladny (cize aj 1 EUR) -ON.
A to, ze je jednoduchsie, aby si DB na obe deti uplatnila manzelka, som ti napisala uz v #8 prispevku.
januškaaa
22.02.12,06:39
aké príjmy=tržby mal zo živnosti ?

Ahoj Veronika..no príjem bol 4567,5 a ČZD 1650,18, čiže vykázal ČZD, tak by mal mať nárok na DB na celý rok ako písala Ivka..ja som to zle pochopila..myslela som, že ten ČZD musí byť aspoň vo výške 1902e...je to tak, ako napísala Ivka..inak ďakujem Ivka!! :)
januškaaa
22.02.12,13:44
..a mohla by som ešte...čo v situácii, keď si SZČO sám robil DP minulý rok a zabudol si uplatniť DB na 1 dieťa...dá sa to nejak uplatniť v tomto DP..al. inak??..ďakujem za radu!!:)
..no ja by som to spravila asi tak, že by som podala DDP, či??:)
Tweety
22.02.12,13:49
..a mohla by som ešte...čo v situácii, keď si SZČO sám robil DP minulý rok a zabudol si uplatniť DB na 1 dieťa...dá sa to nejak uplatniť v tomto DP..al. inak??..ďakujem za radu!!:)
Môže, ale len cez DDP za rok 2010.
Katy a R
22.02.12,13:50
..a mohla by som ešte...čo v situácii, keď si SZČO sám robil DP minulý rok a zabudol si uplatniť DB na 1 dieťa...dá sa to nejak uplatniť v tomto DP..al. inak??..ďakujem za radu!!:)
Spraví si DDP za rok 2010.:)