karacenka
20.02.12,08:09
Zdravím, neviem, či som sa správne zaradila, no potrebujem poradiť.

26.01.2012 som sa vzdala funkcie hl. kontrolóra obce. Starostovi obce som vo februári 2012 poslala písomné oznámenie o vykonaní kontroly na obecnom úrade do 26.01.2012 , aby som mohla napísať poslednú správu kontrolóra obce. Zámerne som chcela kontrolovať až vo februári, nakoľko v zákone je uvedené , že dodávateľ je povinný fakturovať odberateľovi do 15 dní od ukončenia dodávky. Teda som predpokladala, že do polovice februára už by mali byť všetky fa . za služby a dodávky vykoné, resp. dodané do 26.01.12 na obecnom úrade zaúčtované.
Ale nastal problém v tom, že starosta obce mi nedovolil vykonať kontrolu za obdobie, kedy som bola kontrolórkou obce.
Vraj už nemám právo kontrolovať. Po 26.01.12 už nemám na OcÚ čo robiť.

Mal na to právo???? Dosť súrne to potrebujem vedieť, aby som mohla napísať správu.

ďakujem
a_je_to
20.02.12,11:28
Zdá sa, že si to so zložením funkcie uponáhľala. Nie je známy dôvod prečo si to najprv položila a potom ešte chcela kontrolovať, čo si si od tejto neobvyklej kombinácie sľubovala. Zrejme aj pred tým bol nejaký konflikt medzi starostom a hlavným kontrolórom. Tvoje konanie a opísané námietky bude ťažko chápať aj obecné zastupiteľstvo, aj iné orgány, ako okresná prokuratúra, NKÚ a pod. Mala si sa vzdať až po predložení správy za minulý rok, alebo po prešetrení prípadu, ktorý si chcela dokumentovať.
Ak starosta má taký postoj k Tebe, ako píšeš, tak Ti asi nedovolí ani predložiť správu za to obdobie, ktoré máš odkontrolované, lebo už nie si vo funkcii. Musíš zistiť, či niekto o Tvoju správu má vôbec záujem, či máš za sebou aspoň pár poslancov, ktorým Tvoja správa bude chýbať. Môžu sa Ťa na zasadnutí pýtať, prečo si sa vzdala, aj pozastaviť schválenie účtovnej závierky, ku ktorej nebolo podané stanovisko hlavného kontrolóra . Právo okolo tejto problematiky je veľmi stručné a plné právnych dilém, ktoré si každá strana vysvetľuje tak, ako jej to vyhovuje. Ak trváš na svojom, môžeš podať na okresnú prokuratúru sťažnosť na marenie výkonu funkcie, čo po dokázaní môže byť aj trestným činom. Musíš však mať nezvratný dôkaz, že Ti to naozaj urobil. Ale ... ak váš starosta „chlasce“ na nejakých okresných smotánkach a seansách spolu s prokurátorom, tak je to márne, zametie sa to s právnou eleganciou pod koberec. Kým sa zmôžeš na odpor, bude to už zastaralá vec, ktorá nebude zaujímať nikoho. Gorily nie sú len v štátnej správe, ale aj v samospráve. A často dosť veľké a riadne vypasené na obecných zdrojoch.
Ak nie je podpora, tak by som to radšej vzdal. Ale, ak by mi nevyplatil funkčný plat, s odôvodnením, že som nepredložil správu /ktorú sám zmaril/, tak by som to dal na súd. Tam určite vyhráš.
karacenka
20.02.12,14:26
Dík za odpoveĎ. Funkciu som položila, lebo nesúhlasím s tým čo starosta robí. Väčšina práv vykonaných na obec. úrade je predrežená, všetko robí bez vedomia poslancov. Sám nie je schopný napočítať ani do päť , no zamestnanl si na úrade poradcu aj advokáta a s tým ja nesúhlasím. Taká malá obec ako sme my nepotrebuje ani poradcov ani akvokátov. Poslanci sú na mojej strane /teda väčšina/, správu som predsa len napísala, no uviedla som v nej, že mi starosta obce neumožnil vykonať kontrolu, aj keď som mu to predtým písomne oznámila. Správa je zostavená len z kontroly faktúr a zmlúv zverejnených na internete. Predložím mu ju a uvidím, ako to dopadne. :-) . Minulý rok mám vyplatený a za tých 26 dní nového roka bez mzdy prežijem. Ešte som podala dopyt na bezplatnú právnu poradňu, tak počkám ako mi odpovedia.