ROTI
20.02.12,14:51
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, s.r.o. má v zaklad. zmluve


povinnosť vytvoriť rezervný fond do výšky 10% základného imania.


Môže vytvoriť aj viac, alebo musí to byť presne 10% ?

Ďakujem.
KEJKA
20.02.12,18:33
zákon hovorí čo musí, ak niečo vytvoríš nad rámec zákona, tak to nie je postihované.
RF vytvoríš podľa potrieb firmy, otázka, prečo by si tvorila viac - ked RF ma presne špecifikované použitie?
Tunco
22.03.12,15:59
Chcem sa spýtať, rezervný fond sa tvorí až následujúci rok, t. j. uzavriem rok 2011 - so ziskom a v roku 2012 z účtu 431 preúčtujem tvorbu 431/421 alebo je to nutné ešte v roku 2011 ?

Možno tvoriť len 5% zo zisku alebo aj viac ?

Ďakujem
KEJKA
22.03.12,16:05
o tvorbe rozhoduje spoločník/spoločníci
minimálne 5% zo zákona, alebo viac podľa SZ, resp. ZL
a samozrejme vždy až nasledujúci rok - po schválení RUZ.
Tunco
22.03.12,16:49
Ďakujem veľmi pekne :)
Tunco
24.03.12,13:18
Ešte sa chcem spýtať, tvorbu rezervného fondu treba uviesť do poznámok??? Resp. firma vytvorila príspevok do ZRF vo výške 6 % - treba to zdokumentovať valnou hromadou alebo to treba uviesť aj do poznámok, poprípade smerníc? Treba spisovať valnú hromadu aj napriek tomu, že ide o jednoosobovú sročku?
KEJKA
24.03.12,19:22
miesto VZ je to rozhodnutie jediného spoločníka - áno, treba.
Každý účtovný prípad má byť zdokumentovaný.
aj ten príspevok nad rámec zákona.
Všetko ide do poznámok, máš tam na to určenú tabuľku - zmeny vo VI
resp. tvorba a čerpanie SF.
mart.
25.03.12,13:09
Mal by som takú ,,školácku" otázku, že ako by ste mi vysvetlili, že aký je rozdiel medzi rezervným fondom a rezervami ??? Ďakujem
Adiks
25.03.12,21:19
Rezervný fond slúži na čiastočné krytie účtovných strát spoločnosti. Rezervy slúžia na vytvorenie pravdivého a verného obrazu účtovníctva a tvoria sa v prípade očakávaných rizík, strát a neistôt, ktoré vznikli v dôsledku minulých udalostí a negatívne ovplyvnia výsledok hospodárenia spoločnosti v budúcnosti. Podmienkou na tvorbu rezerv je, že nevieme presnú výšku, ani presné časové vymedzenie týchto rizík,strát a neistôt.