MILP
20.02.12,14:29
Dobry den,

chcela by som poprosit o nazor. Jedna sa o to, ze sro poskytujuca elektro sluzby, ma aj zamestnancov, a tiez zivnostnikov, ktory pre nu vykonavaju prace, ktore si objedna. Spolocnost zakupila mot.vozidlo, dodavku, na pouzivanie na zakazky. Presne tento pripad sa stal a mali sme nan kontrolu. Zivnostnik , pri zakazkach spolocnosti pouziva mot.vozidlo , ktore ma v majetku sro. Kontrolorka na DU mi tvrdi, ze ze jazdy ktore zivnostnik spravi na zakazkach spolocnosti, musi sro zdanit a nasledne teda vyfakturovat. Kde je nieco taketo v zakone uvedene? Myslim, ze je to bezny postup, ako u stav.spolocnosti, ktory vykonavaju pracu a pouzivaju naradie spolocnosti. Je v tom rozdiel???
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem.
betka
21.02.12,06:37
(2) Užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa a pri ktorého kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu okrem užívania majetku, pri ktorom bola daň odpočítaná podľa § 49 ods. 5 alebo § 49a v rozsahu použitia majetku na podnikanie.

22/(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
MILP
21.02.12,15:10
ale na tomto aute sa nechodi na ine ucely, ako na ucely podnikania VLASTNIKA VOZIDLA, v aute je zabudovane gps, takze to, ze zivnostnik sa na nom odvezie na zakazku spolocnosti a vykona tam pracu, ktora je objednana, nepovazujem za dodanie sluzby za protihodnotu. DPH z auta nam bola uznana cela, kontrolorka ani nevedela povedat, ktory je to paragraf.....
betka
21.02.12,19:46
ale na tomto aute sa nechodi na ine ucely, ako na ucely podnikania VLASTNIKA VOZIDLA, v aute je zabudovane gps, takze to, ze zivnostnik sa na nom odvezie na zakazku spolocnosti a vykona tam pracu, ktora je objednana, nepovazujem za dodanie sluzby za protihodnotu. DPH z auta nam bola uznana cela, kontrolorka ani nevedela povedat, ktory je to paragraf.....

Ja sa nehádam, ale živnostník nemá čo chodiť na aute vo vlastníctve s.r.o.
Živnostním´k má chodiť na vlastnom aute, nie na aute cudzom, pretože on podniká, a podnikaním sa rozumie to, čo uvádza živnostenský zákon.
S.r.o. poskytuje automobil živnostníkovi, pričom by malo ísť o dodanie služby za protihodnotu. Ide o dve dodania služby, kt. nemožno spájať......

Ale, argumentujte, nebudem si zastávať správcu, pričom si myslím, že má pravdu.