tylerdurden
20.02.12,14:54
Dobry den,
Este v Decembri minuleho roka ma zastavila policajna hliadka s tym, ze nebola viditelna moja SPZ, ktoru som mal z dovodu skodovej udalosti umiestnenu za prednym sklom. Bola riadne viditelna, no prislusnik policie nebol ochotny prihliadnut na tuto skutocnost. Vypisal zapisnicu, s tym, ze som sa v nej vyjadril, ze SPZ bola viditelna. Taktiez mi povedal, ze som isiel bezpecne a tak mi povoluje dalsiu jazdu. Malo mi prijst predvolanie, no miesto toho mi prisiel rozkaz o zaplateni pokuty. Tak som podal odpor, v ktorom som vysvetlil, ze SPZ bola riadne viditelna, prilozil som aj vypis o skodovej udalosti a fakturu. Na to mi nasledne prislo predvolanie na policiu. Chcel by som sa len spytat, ako na predvolani postupovat, kedze som este nikdy nebol predvolany a taktiez, ci sa moze pokuta zvysit alebo ci mi mozu zhabat vodicsky preukaz? V minulosti uz som mal zopar priestupkov a preto sa obavam, ze by to mohlo sposobit zadrzanie vodicaku. Dakujem pekne za radu.
TylerDurden
draik
20.02.12,15:46
Je to klasické správne konanie, kde si Vás posadia. Oni si povedia svoje, vy si poviete svoje. Vyššiu pokutu dostať nemôžte.
EČV je podľa zákona potrebné mať pripevnené na vozidle. Za porušenie tohto ustanovenia Vám ten policajt mohol zobrať doklady od vozidla aj samotné tabuľky. Keďže ste si priestupok vo vyjadrení k priestupku a následne v odpore zjavne priznali, už to môžte hrať len na pochopenie pána alebo dámy, čo bude sedieť oproti stolu, aby Vám pokutu znížili.
SamuelSK
27.02.12,21:31
A prisiel na psa mráz :D :D :D

Poviem vam co sa mi dnes stalo - klasika som si isiel z bodu A do bodu B, ale predomnou bol kamion XY (dve pismena preto, lebo bol dlhy, mal naves aj prives :) proste longviekl), a prvych 10km sa ho nedalo predbehnut (i ked ine auta mna+XY predbiehali, no ja som si netrufal). kazdopadne videl som, ze tento XY ma SPZ mesta, kde bol moj ciel a kedze do cielu bolo >50km, nechcel som ist 80kmh pocas celej cesty za nim (nepovazujem to za bezpecne, kedze nevidim dopredu). tak jasne, cakam na "idealnu" prilezitost.. proste tu pravu, bezpecnu, atd.. a "vyhodim" smerovky a "lahko" stupim na plyn :)

a teraz si tri krat domyslite, co sa stalo :)

jasne! akonahle som tento manever dokoncil, pán v brutalne kryklavej zelenej veste mi spravil fotku/pohladnicu :D

a este skor nez druhy pan v zelenom vysiel na cestu, uz tam ani nemusel ist, lebo hned som sa dobrovolne vzdal, vzdal sa vyhodil smerovku na opacnu stranu :)

to bol proste dokonaly SMEČ z ich strany musim uznat.

stavim sa, ze ten vodic toho longviekl sa neudrzal a mozno si aj oplul celne sklo, ked toto videl :)

co je ale horsie, prekrocil som rychlost o 30km/h a v obci.

Celkom ironicke..

preco? nechcel som dlhy kamion predbiehat na okreske, kde je nasa rychlost vyssia o 40kmh.

(uplne irelevantna obrana - bolo to kusok (100-200metrov) pred kvazikoncom obce, tj tabule na max rychlost 70kmh)

pan policajt mi zacal hovorit co som spachal, no a ja som mu neslusne skakal do reci, ale tak, (povedal) poradil mi, ze to musi ist na DI(?) ci niekam a oni si ma uz predvolaju (podaju :D )

no OK, pozeram ze to bude 100eur maximalne, ehm to je 1,5 plnej narze ale ok..

ide mi o princip - cestou ma takmer 2x zabili iny ucastnici na ceste, lebo obiehali kamion na okreske (par minut perd tymto incidentom), proste ak by som nezoslapol brzdu tak silno, ako mi to stehenny sval dovoluje, tak by sme obaja prisli o zivot (a to si, s polozenim ruky na srdce, nevymyslam.. proste brdza na 0-10kmh a cakam, kedy sa zaradi, kolesami na pravej strane mimo vozovky..) Velka skoda, ze som nemal so sebou palubnu kameru, nechal som ju doma (tu pouzivam prave pre toto, ved 1. som mlady 2. mam novy vodicak 3 mam vlastne auto) tak hodit na vinu na mna je extremne jednoduche, ak nie je svedok, preot kamera a ja nadavam na poistovne a vladu, preco neuzakonia povinnu ciernu skrinku v aute?! aha, lebo potom by nas to zaroven aj usvedcilo, vsak ? :) ale ja som ochotny - aj napriek rychlej jazde - takuto kameru/skrinku vo vozidle mat. len tak mimochodom - ak by som isiel 200 na dialnici, prazdnej a zaznamenavalo by sa to tam - nenaplnil som ziadnu materialnu podstatu tj. nikoho som neohrozil, nikto tam nebol (vid CR zakon)...

uznavam, ze nejazdim najpomalsie a tiez 'davam' 120kmh na okreske ale tak - rozhodne nie ked vidim niekoho oproti, proste ked mam prazdnu cestu (aj napriek tomu, ze by som to mozno stihol, no pred tymto mam proste rspekt)

ale obec sakra respektujem, ale lahko sa tam predbieha :) (prehladny usek, idealne podmienky, ziadny chodci, ani vedlajsie cesty atd, isto je toto dalsia irrelevantn vec, ale pre obraz..)

problem je, ze pred 10 mesiacmi som schytal prvu (dnes bola druha) pokutu, 40kmh nad limit, na D1 za BA-SC, vecer o 20:00, par tyzdnov pred tym, ako tam povolili 130kmh. iste uznate, ze toto je tiez SMOLA, prazdna dialnica, a idem si 150kmh.. a o par dni neskor by to nebolo nic! popripade urcite nie "trestny bod" tj zavazny dopravny priestupok.

vodicak mam 1 rok. (tj, skusobne obdobie dva roky a uz druhy "zavazny" priestupok)

sakra, ak by ma chytili na okreske, ked idem rychlo, alebo ked som na dialnici skusal moju maximalku 200kmh, tak nepoviem ani slovo !! ale takto ?! oba pripady su velke smoly podla mna.. (iste si poviete, ze kazdy kto je vo vazeni je nevinny, ze... ale tak - :) )

cize je realna sanca, ze mi bude odobrany vodicky preukaz aj so zakazom na 6 mesiacov (max, ci viac?) plus sa musim preskusat a mozno aj u psychologa a doktora ci kdekolvek, to je jedno..

zaver: ano jazdim "rychlo" ale to je velmi relativny pojem(!) dovolim si tvrdit. dalej: rozhodne respektujem pomalsieho, chodcov a auta, ktore chcu zaparkovat, alebo odparkovat. cize nemam problem jazdit pomaly, triezvo, ohladuplne voci vsetkym a uprimne aj ked sa ponahlam a mam meskanie.. ale jednoducho, ak vidim ze je krasne rovny a idealny usek, popripade bezpecne predbehnut niekoho, nebranim sa "rychlej' jazde, tj. radsej ho obidem na okreske 110kmh (kto ide 80) ako 89kmh a riskovat, ze mi to bude trvat prilis dlho, to da rozum, nie ?

respektujem aj zakon a preto som ani v jednom pripade neponukol uplatok,co by zas nemuselo byt take narocne (ale mohlo, ak by mi dali puta :D ), ale pytam sa, preco nerespektuje zakon aj mna ?

je tu niekto, kto vie posudit ake su sance na aky zaver? :)

vdaka
draik
28.02.12,07:18
Tak rozmýšľam, či si robíte srandu alebo to myslíte vážne.
V správnom konaní Vám hrozí pokuta 150-800 eur a tri roky zákaz šoférovania.
Skúšobná doba pre nových vodičov sa od platnosti súčasného zákona, t.j. od apríla 2009 neuplatňuje.
SamuelSK
28.02.12,09:45
Nie nerobim si srandu.
Sam policajt mi poradil, ze v spravnom konani (neviem co to je, proste som podpisal nejaky harok) nemozem dostat viac, ale mozno menej, podla toho ako to posudia..

Minuly rok mi jeden policajt (pri pokutavni prvej pokuty) povedal, ze plati '3x a dost' resp, ze ak spacham 3 vazne priestupky, tak game over. (vtedy to bolo pokuta za a nad 100eur, teraz je to uz za a nad 60eur), ale dnes mi povedal, ze to je uz len 2x a na druhy krat mozu udelit zakaz atd..

edit:
No nasiel som na internete:
"Na doškoľovací kurz bude musieť ísť aj šofér s maximálne dvojročnou praxou, ak spôsobí dva závažné priestupky alebo jednu dopravnú nehodu. "

resp, toto sa udajne zmenilo, cize neviem ci to plati aj retrospektivne..

lebo je tam ten dalsi bod: "Ak vodič za posledný rok trikrát závažne porušil predpisy, za ktoré dostal pokutu 60 eur a viac, polícia mu môže nariadiť buď doškoľovací kurz, alebo preskúmanie jeho odbornej, zdravotnej či psychickej zdatnosti "
mlisa
28.02.12,11:51
Nie nerobim si srandu.
Sam policajt mi poradil, ze v spravnom konani (neviem co to je, proste som podpisal nejaky harok) nemozem dostat viac, ale mozno menej, podla toho ako to posudia..

Minuly rok mi jeden policajt (pri pokutavni prvej pokuty) povedal, ze plati '3x a dost' resp, ze ak spacham 3 vazne priestupky, tak game over. (vtedy to bolo pokuta za a nad 100eur, teraz je to uz za a nad 60eur), ale dnes mi povedal, ze to je uz len 2x a na druhy krat mozu udelit zakaz atd..

edit:
No nasiel som na internete:
"Na doškoľovací kurz bude musieť ísť aj šofér s maximálne dvojročnou praxou, ak spôsobí dva závažné priestupky alebo jednu dopravnú nehodu. "

resp, toto sa udajne zmenilo, cize neviem ci to plati aj retrospektivne..

lebo je tam ten dalsi bod: "Ak vodič za posledný rok trikrát závažne porušil predpisy, za ktoré dostal pokutu 60 eur a viac, polícia mu môže nariadiť buď doškoľovací kurz, alebo preskúmanie jeho odbornej, zdravotnej či psychickej zdatnosti "

odporucam necitat tieto info len tak na internete (lebo "udajne" nemusi byt vobec pravdive), ale priamo v zakone c. 8/2009, konkretne § 91 a 92. A mozno popri tom aj tie ostatne paragrafy, kde sa hovori o pravidlach cestnej premavky :). Btw, presne pre toto ja nikdy nikoho nepredbieham v obci, radsej sa za kamionom vleciem dalsich 10 km, ale v obci kazdy km/h navyse vychadza prilis draho.
draik
28.02.12,12:47
Ak policajt posunul priestupok do správneho konania, tak platí pokuta ako je uvedené vyššie. Zákon dáva možnosť tú pokutu udeliť v danom pásme. Keďže však máte v krátkom čase na konte druhý závažný priestupok, tak by som očakával skôr prísnejší postup polície.
Theo
28.02.12,15:52
Ak policajt posunul priestupok do správneho konania, tak platí pokuta ako je uvedené vyššie. Zákon dáva možnosť tú pokutu udeliť v danom pásme. Keďže však máte v krátkom čase na konte druhý závažný priestupok, tak by som očakával skôr prísnejší postup polície.

Súhlasím.
Ale vždy je lepšie mať správne konanie na krku,ako súdne s prokur a spol.

Keď sme už pro tych pokutách- mladý ma odobratý VP na 1,5 rokov.Kedy a ako a či môže požiadať o skrátenie tej doby?
draik
28.02.12,16:06
Keď sme už pro tych pokutách- mladý ma odobratý VP na 1,5 rokov.Kedy a ako a či môže požiadať o skrátenie tej doby?
Ak mu zákaz dala polícia v správnom konaní, tak tá môže upustiť od jeho zvyšku, na žiadosť, po uplynutí polovice trestu. To nie je možné, ak v posledných 10 rokoch už mal zákaz šoférovania za alkohol alebo drogy.
Theo
29.02.12,15:58
A keď súd-myslím samosudca. /toto slovo sa mi vždy pášilo,,,/
draik
29.02.12,17:33
Postup a podmienky sú podobné, akurát rozhoduje sudca (ktovie či stihne vôbec rozhodnúť v krátkej lehote). Navyše sa dáva skúšobná doba 1 až 5 rokov.
SamuelSK
01.03.12,11:34
Ak policajt posunul priestupok do správneho konania, tak platí pokuta ako je uvedené vyššie. Zákon dáva možnosť tú pokutu udeliť v danom pásme. Keďže však máte v krátkom čase na konte druhý závažný priestupok, tak by som očakával skôr prísnejší postup polície.

Hmm, a to predvolaju na ten DI kde bol VP vydany, alebo ten DI kde ma vodic evidovany trvaly pobyt, alebo ten DI, v ktorom okrese priestupok spachal ? (Budu chciet vysvetlenie, resp daju priestor na 'obhajobu' alebo len oboznamia s tym, ako v mojej nepritomnosti rozhodli?)
Alebo ked vobec nie je pravidlom ze musia predvolat, len poslu a) šek na uhradu pokuty, alebo b) spatnu obalku na do ktorej odovzdam VP ?
draik
01.03.12,18:01
Teoreticky by Vám mohli poslať rozkaz na zaplatenie pokuty. To by bol asi ten najlepší prípad, lebo by uložili pokutu a nerozhodli o zákaze činnosti. Ak by to riešili klasickým správnym konaním, tak si Vás zrejme predvolajú. Spravidla sa riešenie priestupku posúva do miesta bydliska pravdepodobného vinníka. V správnom konaní je možné sa vyjadriť (ako obranu by som neuvádzal to, že aj ostatní porušujú predpisy).
Podľa zákona ste povinný odovzdať VP do siedmich dní po nadobudnutí právoplatnosti zákazu šoférovať..
SamuelSK
01.03.12,18:22
Hmm, no obrana :) tu asi nie je vela priestoru na obranu, resp. nic triezve/pricetne.. Dakujem za informacie, a myslite, ze je mozne prist na DI dobrovolne, skor nez ma predvolaju? (Mal som v plane mensi vylet, a ak by ma predvolali prave ked nebudem doma, resp. tesne pred tym - tak by to vyzeralo este blbsie, ze sa vyhybam konaniu..), kedze som cital, ze na to nemaju vlastne ziadny casovy limit, resp srpavidla posielaju do 30 dni (?)
buchač
01.03.12,19:20
Hmm, no obrana :) tu asi nie je vela priestoru na obranu, resp. nic triezve/pricetne.. Dakujem za informacie, a myslite, ze je mozne prist na DI dobrovolne, skor nez ma predvolaju? (Mal som v plane mensi vylet, a ak by ma predvolali prave ked nebudem doma, resp. tesne pred tym - tak by to vyzeralo este blbsie, ze sa vyhybam konaniu..), kedze som cital, ze na to nemaju vlastne ziadny casovy limit, resp srpavidla posielaju do 30 dni (?)
...divil by si sa.....

Nebol som síce ( ani netúžim ) ,no zo skúsenosťami s hliadkami sa mi vždy slušnosť a sypanie popola ( čo už ,keď pravdu mali ??? :--- ) na hlavu ...

Žiadne múdrosti , radšej držať hubu a odpovedať len na otázky ...krátko , jednoznačne , výstižne ....


...a to som mal anehdá služobný preukaz , to mi mohol poliš akurát do oného otvoru fúkať .......ale aj tak , vždy som bol za kludného ...;)
SamuelSK
10.03.12,21:45
ozaj, aj upalovanie zidov bolo OK a vramci zakona :)
Theo
25.04.12,15:37
30dní-no spravidla.Ale keby to bol 90 dní a možné to je-najmä -cez leto,december a pod.