ppetka
20.02.12,15:54
Ahojte, tak som tu znova .......už s konkretnými údajmi.
Takže....SHR dostal dotáciu v novembri 2011 na plochu (2.936,02 €) a na znevýh. oblasti (3.073,54 €). Potrebujem vedieť čo s tým, kde to mám zaúčtovať a ako, hlavne čo sa tej dotácie týka. SHR má aj iné výdavky s tým spojené - traktor - DHM (2.000 €, ktorý ale nekúpil z týchto peňazí, ale na kúp.predajnú zmluvu), krovinorez (DHM), štiepkovač (DHM), mulčovačtel (DHM), telef. hovory, oleje, daň za pozemok, iné ....chcela by som vedieť, či mu to neovplyvní odvody do SP v tom prípade, keby to bolo treba dať do príjmov OZD, nakoľko má aj príjmy zo závislej činnosti.
P.S.: Maya1 - v marci 2011 som Vám spomínala, že sa ešte ozvem s témou SHR. Ďakujem už teraz moc krásne všetkým za odpovede.
pavol54
20.02.12,16:10
podľa mňa je to 13 dotácie táto nie je viazaná na konkrétny výdavok
ppetka
21.02.12,05:10
....to chápem, že nie je viazaná na konkrétne výdavky, ale mám mu to dať do príjmov OZD (všetko)???. Pomôže ešte niekto?
pavol54
21.02.12,08:53
....to chápem, že nie je viazaná na konkrétne výdavky, ale mám mu to dať do príjmov OZD (všetko)???. Pomôže ešte niekto?
pokiaľ ja viem tak nie je ak by bolo musel byť predtým vypracovaný projekt na ich minutie. a taký čo nepodniká a dostane ju tiež?
ppetka
21.02.12,12:19
..ja som z toho jeleň....takže to nemám dávať do POZD, nič...teda sú to jeho peniaze za to, že sa o tú plochu stará????? Prosím......
Katarina
21.02.12,17:57
Podľa mňa musí dokladovať čerpanie dotácie - treba prečítať zmluvu o poskytnutí dotácie. Predpokladám, že v roku 2011 nečerpal z dotácie keď ju dostal v novembri, takže v roku 2011 nebude POZD. Keby predsa len čerpal tak POZD len do výšky čerpania dotácie, na daňový základ to bude mať nulový efekt.
ppetka
22.02.12,05:46
...neviem, neviem......je to dotácia na plochu.......musím volať na DÚ...jój
Maya1
22.02.12,12:36
Dotácia na plochu a príspevok za znevýhodnené oblasti sa účtuje ako príjem OZD a zdaňuje sa v čase prijatia celou sumou (u FO SHR), teda v DP za rok 2011. Nie sú viazané na čerpanie tak ako dotácie na nákup majetku.
ppetka
23.02.12,05:36
....ďakujem veľmi pekne....ešte jedna otázočka........ do VOZD tú dotáciu nedávam, dávam iba preukázateľné výdavky, ktoré mal počas roka?
Maya1
23.02.12,07:41
Dotácia je príjem - nie VOZD. Do výdavkov idú všetky výdavky, ktoré by tam boli, aj keby dotácia nebola. ( teda , ak by na to mal :) )
Katarina
23.02.12,09:46
Dotácia na plochu a príspevok za znevýhodnené oblasti sa účtuje ako príjem OZD a zdaňuje sa v čase prijatia celou sumou (u FO SHR), teda v DP za rok 2011. Nie sú viazané na čerpanie tak ako dotácie na nákup majetku.

Prosím, mohla by si priložiť zákon resp. § podľa ktorého sa dotácia na plochu rieši tak ako píšeš. Pred pár rokmi som mala FO SHR podnikateľov, všetko okolo toho preštudované. Dotácia pri vedení JÚ išla do POZD len do výšky čerpania, v prípade použitia paušálnych výdavkov sa musela zdaniť v roku prijatia v plnej výške, a dokonca ak takúto dotáciu dostal občan nepodnikateľ nezdaňovala sa vôbec. Kedy došlo k zmene účtovania tejto dotácie ?
Maya1
23.02.12,11:38
Ak prijme dotáciu - podporu zo štátneho rozpočtu daňovník, kt. nemá vydané osvedčenie a vykonáva poľnohospodársku výrobu len príležitostne, tak tento príjem z PPA je od dane oslobodený podľa § 9 ods. 2 j) ZDP.
Ak prijme dotáciu SHR s vydaným osvedčením a platbu príjme v súvislosti s výkonom svojej činnosti , príjem nie je oslobodený od dane a držím sa § 17 ods. 3 h) ZDP., pričom dotácia nie je viazaná na výdavky príjemcu a zahrňa sa v plnej výške v tom zdaňovcom období, v ktorom ich daňovník prijal. Stále hovorím o dotácii na plochu poskytovanú od PPA.
Ustanovenie § 17 ods.3h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií do ZD len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v JÚ, alebo daňovník, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.14ZDP
Ak je dotácia viazaná na výdavky, napr. investičná dotácia je viazaná na odpisy, dotácia na hospodársku činnosť je viazaná na použitie, dotácia na nákup materiálu - osiva, hnojiva atď - je viazaná na nákup zásob, atď., tak sa postupuje podľa toho ako je čerpaná a má sa časovo rozlíšiť.
ppetka
24.02.12,12:26
....Ďakujem všetkým za odpovede.......hlavne však Mayi1.......ešte raz vrelá vďaka:)
jantta
21.03.12,10:36
otazka.. SHR prijal dotaciu 3000 €, moze si na dotaciu uplatnit pausalne vydavky 40 %