Monika68
03.02.06,10:53
Ahojte, dnes som tu prvy krat a som skutocne nadsena, ze nieco taketo existuje.
Prosim poradte mi, uctujem prvy krat doslu fa v cudzej mene (CZK) v podvojnom uctovnictve.
Nahradne diely dodane 31.1.2006 - iba dodaci list bez ceny, faktura prijata dna 1.2.2006.
Je to spravne, ak zauctujem fakturu do mesiaca februar kvoli DPH a cudziu menu prepocitam kurzom NBS z dna 1.2.2006? Samozrejme dopocitam DPH.
Ako zauctujem uhradu faktury v slovenskych korunach z uctu?
V poznamkach zo skolenia mam poznacene, ze uhrada zavazku v cudzej mene sa uctuje priemernou cenou ocenenych penazi a pri zavazkoch by kurzovy rozdiel nikdy nemal vzniknut. Ale uz si nepamatam, co to znamena :o(((
Alebo sa to tyka ineho pripadu a vzniknuty rozdiel medzi zauctovanou fakturou a uhradou zauctujem na kurzove rozdiely?
Vopred dakujem za kazdu radu.
Kačena I.
03.02.06,13:05
Úhradu nahráš v SK presne podľa výpisu z účtu a rozdiel oproti zaúčtovanej hodnote bude kurzový rozdiel. To čo máš poznačené určite nepatrí k došlým faktúram a ich úhradám.
sobubo
03.02.06,14:02
Inak k tej DPH. Výcuc zo zákona o DPH:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

takže pozor.
Monika68
04.02.06,20:13
Cize ak tomu dobre rozumiem... DPH k fa, ktora dosla 1.2.06, ale bola vystavena 26.1.06 ide do mesiaca januar (sme mesacni platci). Ak by fa nedosla do 15.2., tak by DPH islo do mesiaca februar???
Na prepocet cudzej meny beriem kurz NBS z dna kedy fa dosla, alebo kedy bola vystavena???
Dakujem vsetkym za radu.