salem111
21.02.12,07:21
Dobry den.
Mam jeden komplikovany problem.
Mama po smrti otca darovala vsetky nehnutelnosti (2 domy v jednom dvore, zahrada...) na troch surodencov vsetkym rovnakym dielom 1/3, s tym ze tam ma dozivotne pravo. Sestra sa po case pristahovala so svojimi troma detmi a novym priatelom naspat k mame a byva v jednom z tych domov. No a tu po case nastal problem:
Jej priatel (teraz uz manzel) sa zacal spravat v hrubom rozpore s dobrymi mravmi (prilis vela poziva alkohol, nici povodny majetok domu, ciastocne tyra dve starsie deti - niesu jeho vlastne, hrubo uraza mamu a maminu sestru). Co sa tyka deticiek tak sme to uz zacali riesit cez socialku... Je to vraj v stadiu posudzovania.
Sestra niezeby sa vysporiadala s manzelom, ale naopak zacala bojovat proti nam (mame a bratom). Neplatia za elektriku, vodu, plyn - riesi to mama lebo ja s bratom nebyvam doma...
S bratom sme jej manzelovi navrhli zmluvu o najme nehnutelnosti, ktoru vsak nepodpisal a zahodil. Preto sme mu vlastnorucne dorucili vyzvu na vystahovanie sa z nehnutelnosti (ale len jemu nie sestre). Tiez na to nereagoval....
Chcem sa opytat ake su moznosti, dostat ho z domu, nakolko sa tam uz neda mame spolunazivat. Sestra zavolala na mamu policiu ze vraj ju bije, absurdne... Je uplne pod vplyvom manzela...
Mozeme vymahat od neho najomne a tym ho dostat z domu (nakolko vobec nepracuje a ziju len zo sestrinho materskeho prispevku), alebo ake su moznosti, ked sestra nebude suhlasit s vystahovanim?
Nahlasil si tam zaroven trvaly pobyt - bez suhlasu nas vacsinovych vlastnikov (ja a brat spolu 2/3 nehnutelnosti), cim podla mna porusil zakon aj urad (aj ked je jasne ze trvaly pobyt nic neriesi....).
Potrebujeme to riesit surne, lebo sa mama uz obava aj o zdravie, nakolko sestrin manzel sa sprava az prilis hrubo. Nechce to riesit stalym volanim policie, pretoze to k nicomu nevedie.

Dakujem za odpovede, s pozdravom krasneho dna...


PS: Este otazka - s mamou v druhom dome zije jej sestra o ktoru sa mama stara. Mozeme maminej sestre udelit ako vacsinovy vlastnici (ja a brat) dozivotne pravo uzivania nehnutelnosti, nakoko ked sa vysporiadame so sestrinym manzelom, tak okamzite bude chciet sestra vystahovat aj maminu sestru, co je absolutne nemozne a nerealne...
kopretinka
21.02.12,06:30
arizona
21.02.12,06:50
Nakolko tam ma trvaly pobyt, vystahovat ho nemozete.
Na zrusenie trvaleho pobytu "niekomu nezelanemu" treba pisomny suhlas vsetkych vlastnikov.
Ale tr.pobyt nemozno zrusit manzelovi /ke/ ani maloletym detom...

Asi by bola najvacsia sanca,keby matka ziadala vratenie daru,nakolko sa obdarovani spravaju hrubo,ublizuju jej a pod.

Sestra je rovnakym spoluvlastnikom ako vy, takze pokial ona nebude ochotna situaciu riesit,nakolko je to jej manzel, myslim, ze si moc nepomozete...
salem111
21.02.12,06:58
No tak to je nie velmi dobre. Totizto som cital aj na nete aj v zakone ze aby mal u nas trvaly pobyt musia suhlasit vsetci vlastnici (pisomne) a od nas nikto taky suhlas nechcel... Neviem ako je mozne ze ho tam prihlasili...
Takze nepomoze dat ani ten najom? Tu zmluvu a vyzvu na vystahovanie sme mu dorucili este v obdobi ked mazelia neboli...
Mária27
21.02.12,18:31
Pozri zákon 253/1998 o hlásení pobytu ...


(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 15 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa,
b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, 4c)
c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu, 4d)
d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov4e) budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b) a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak

1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi4e) na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak