anaj222
21.02.12,08:46
Dobrý deň.
Chcem vás poprosiť o radu... bola som na rodičovskej dovolenke ktorá mi skončila v júli 2011, predtým ako som šla na rod.dovolenku som bola živnostníčka a mala som živnosť prerušenú do konca roku 2011, teda od 1.1.2012 sa mi živnosť automaticky obnovila. Keďže som po skončení rod.dovolenky nepodnikala, bola som sa nahlásiť na soc.poisťovni a v zdravotnej poisťovni, že sa celodenne starám o dieťa po skončení rod.dovolenky, a teda odvody do poisťovní naďalej platil za mňa štát. Po 1.januari 2012 som sa teda šla nahlásiť že mám obnovenú živnosť, na sociálnej poisťovni mi pani povedala že mám prísť až o rok, že teraz mi nemá podľa čoho stanoviť odvody...je to takto OK, celý rok nemám platiť žiadne odvody??? A potom v zdravotnej poisťovni mi pani tiež naznačovala že kým za mňa platí štát a ešte neviem ako mi to pôjde s podnikaním mam to nechať tak, a keď sa mi bude dariť prídem sa nahlásiť...aj toto je OK? Vie mi to niekto, prosím, potvrdiť že to mám v poriadku a nebudem potom všetko platiť spätne alebo nejaké pokuty... ďakujem. Pekný deň : )
zrallok
21.02.12,08:17
Odvody budeš platiť len vtedy, ak presiahneš celkové príjmy okolo 4000 € , neviem presne. Sociálna poisťovňa ti automaticky zruší povinnosť prispievať do Soc.poist. ak tieto príjmy ako živnostníčka nedosiahneš. Preto ti aj povedali, že máš prísť o rok, pretože potom prinesieš daňové priznanie a podľa toho ti vypočítajú povinnosť platiť odvody. Takže nateraz neplatíš nič. Buď za teba platí štát - ak si na MD, alebo neplatí nikto, keďže nie sú povinné ak nespĺňaš podmienky príjmov.
zrallok
21.02.12,08:18
ak si chceš byť 100 % istá, daj písomnú žiadosť na Sociálnu poisťovňu a žiadaj o písomné vyjadrenie. Oni by ti ho mali vydať. Ak by bol potom problém (čo nepredpokladám) máš sa načo odvolať.
anaj222
21.02.12,11:42
Dakuje za vysvetlenie : )
Takmerstarec
29.02.12,05:33
Pridavam podobny dotaz (aspon sa mi to zda, ze podobny): Ako dochodca som mal prerusenu zivnost, ale iba na pol roka a 2.3.2012 sa mi automaticky obnovi. Da sa odhadnut ako to bude s platenim odvodov? Vopred dakujem za nazory, rady alebo informacie.
Takmerstarec
29.02.12,06:45
Posuvam, lebo skutocne v tejto veci sa cosi udajne menilo podla ustneho vyjadrenia Zivnostenskeho uradu. Prosim aj o neuplnu informaciu, navod kde hladat spominanu zmenu.
veronikasad
06.04.12,10:48
Pridavam podobny dotaz (aspon sa mi to zda, ze podobny): Ako dochodca som mal prerusenu zivnost, ale iba na pol roka a 2.3.2012 sa mi automaticky obnovi. Da sa odhadnut ako to bude s platenim odvodov? Vopred dakujem za nazory, rady alebo informacie.
aký príjem=tržby a základ dane=zisk si mal za rok 2010 a 2011 ?