vicktor
21.02.12,09:05
Pripad 1:
Slovensky obcan pracuje v CR, ma slovensku manzelku, ktora studuje.
Predpoklada, ze danove priznanie mu spravi cesky zamestnavatel.
Je mozne podat aj v SR danove priznanie a vyuzit nejaku odpocitatelnu/nezdanitelnu sumu na manzelku?

Pripad 2:
Zahranicny obcan-dochodca z EU sa prestahoval na Slovensko (z dovodu nizsich zivotnych nakladov), ma tu trvaly pobyt a okrem dochodku z domoviny ma aj prijem z vynosov z investicii do fondov, ktore pobera brutto. Chce podat danove priznanie v SR, pretoze u nas je nizsia sadzba. Je to spravny predpoklad?
Asi treba pouzit tlacivo B.

Obaja stoja pre svojim problemom po prvykrat.
Dakujem (ja aj ti dvaja).
Braňo
21.02.12,08:08
Závisí kde máš objekt záujmov a či si bol viac ako 183 dní v roku na Slovensku.
ivka70
21.02.12,08:09
Pripad 1 - ak je danovym rezidentom v CR, treba si moznost uplatnenia ulavy na dani na manzelku nastudovat v ceskych zakonoch.
vicktor
21.02.12,08:53
Nuz "zavisi od" a "ak je" a "oblast zaujmov" - tu sa otvara vejar moznosti.
V CR odpracoval cely rok 2011. Obaja maju trvale bydlisko v SR, kazdy druhy vikend sa vracaju na Slovensko. Mne sa zda, ze rezidencia nie je jednoznacna.
Cesky zamestnavatel mu zrejme uplatni ulavu na manzelku podla ceskych zakonov (a nemusi ich studovat).
Ale otazka znie - moze si VYBRAT, ci poda priznanie a zaplati dan v CR alebo SR? Aby vyuzil nejake vyhody a platil nizsiu dan.
Ak si moze vybrat, potom dokaze zdovodnit aj rezidenciu a oblast zaujmov. Ci?
veronikasad
21.02.12,08:58
Nuz "zavisi od" a "ak je" a "oblast zaujmov" - tu sa otvara vejar moznosti.
V CR odpracoval cely rok 2011. Obaja maju trvale bydlisko v SR, kazdy druhy vikend sa vracaju na Slovensko. Mne sa zda, ze rezidencia nie je jednoznacna.
Cesky zamestnavatel mu zrejme uplatni ulavu na manzelku podla ceskych zakonov (a nemusi ich studovat).
Ale otazka znie - moze si VYBRAT, ci poda priznanie a zaplati dan v CR alebo SR? Aby vyuzil nejake vyhody a platil nizsiu dan.
Ak si moze vybrat, potom dokaze zdovodnit aj rezidenciu a oblast zaujmov. Ci?
Ak bude podávať DP na Slovensku, uplatní metodu vyňatia. Žiadny dopad na vrátenie dane to mať nebude.
ivka70
21.02.12,10:31
Nuz "zavisi od" a "ak je" a "oblast zaujmov" - tu sa otvara vejar moznosti.
V CR odpracoval cely rok 2011. Obaja maju trvale bydlisko v SR, kazdy druhy vikend sa vracaju na Slovensko. Mne sa zda, ze rezidencia nie je jednoznacna.
Cesky zamestnavatel mu zrejme uplatni ulavu na manzelku podla ceskych zakonov (a nemusi ich studovat).
Ale otazka znie - moze si VYBRAT, ci poda priznanie a zaplati dan v CR alebo SR? Aby vyuzil nejake vyhody a platil nizsiu dan.
Ak si moze vybrat, potom dokaze zdovodnit aj rezidenciu a oblast zaujmov. Ci?

Ja si myslim, ze ak odpracoval v CR 260 dni ...tak aj keby kazdy vikend chodil na SK, je rezidentom CR.
mavax
21.02.12,10:49
ak na Slovensku v roku 2011 nepracoval a teda ani neplatil daň, tak daň zaplatenú v Česku mu nikto nevráti