zuzulienkah
21.02.12,09:10
Dobrý deň,

Chcela by som sa poradiť. Sme výrobná firma v potravinárskom priemysle. Tohto mesiaca sme odovzdali do zberných surovín kovový šrot a pri vystavovaní faktúry ma pán zo zberných surovín upozornil, že my ako predavajúci musíme tento kovový šrot faktúrovať bez DPH. Nemáte s tým niekto skúsenosť či je to skutočne tak? (Ja som si to potom pozerala aj v zákone o DPH a našla som §69 odsek 12, ktorý pojednáva o tomto kovovom šrote, len neviem či si to správne vysvetľujem).

Vopred veľmi pekne ďakujem.
MAGDALIENKA
21.02.12,11:02
Presne tak, vystavis fakturu bez DPH s odvolavkou na prislusny paragraf. Spolocnost, ktora od teba tento kovovy srot kupila je povinna urobit "tuzemske samozdanenie".
Žabinka
21.02.12,11:14
Ano, fakturuješ bez DPH, s odvolávkou na príslušný paragraf.
ZoDPH § 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane
(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b) v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov.
zuzulienkah
23.02.12,06:54
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.