S.Skrabakova
03.02.06,11:24
Spolocnost bezi a ja som v spolocenskej zmluve ako spolocnik a vlastnik, inak som dobrovolne nezamestnana... Ked bude spolocnost zapisana v OR, mam sa ist nahlasit na urady i ked nebudem zatial dostavat ziadne prijmy od splocnosti??? Prosim poradte!!! Dakujem!
ajobs
03.02.06,15:27
Spolocnost bezi a ja som v spolocenskej zmluve ako spolocnik a vlastnik, inak som dobrovolne nezamestnana... Ked bude spolocnost zapisana v OR, mam sa ist nahlasit na urady i ked nebudem zatial dostavat ziadne prijmy od splocnosti??? Prosim poradte!!! Dakujem!

Nemusíš sa nikde hlásiť, ak nebudeš mať žiadny príjem (okrem podielu na zisku), potom ti stačí platiť ZP vo výške 634 Sk mesačne. Do SP nemusíš platiť nič.
Ak by si chcela poberať podporu v nezamestnanosti, nemôžeš, lebo od 1.1.2006 sa spoločník s.r.o. považuje za SZČO v zmysle zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.
S.Skrabakova
03.02.06,18:03
Takze sa teraz nemusim nikde hlasit? Ja ako prave dobrovolne nezamestnana si platim na SP tusim to teraz zdvyhli 670Sk. Ale hlavne je pre mna to, ze sa teda nemusim hlasit ako spolocnik sro??? Aby som vedela a neboli z toho zbytocne problemy...
ajobs
04.02.06,15:58
Takze sa teraz nemusim nikde hlasit? Ja ako prave dobrovolne nezamestnana si platim na SP tusim to teraz zdvyhli 670Sk. Ale hlavne je pre mna to, ze sa teda nemusim hlasit ako spolocnik sro??? Aby som vedela a neboli z toho zbytocne problemy...

Naozaj sa nemusíš nikde hlásiť, a tých 634 Sk platíš do zdravotnej poisťovne, nie do SP.
Milan Benka
04.02.06,16:30
Drobná rada: Ak si aj konateľom, daj si vyplácať symbolickú 1 korunu mesačne ako odmenu konateľa, ktorú ti s.r.o. ako zamestnávateľ strhne a odvedie do zdrav.poisťovne. Tým pádom už nemusíš platiť ako dobrovoľne nezamestnaná, pretože budeš už zdravotne poistená z iného dôvodu.
ajobs
04.02.06,16:39
Drobná rada: Ak si aj konateľom, daj si vyplácať symbolickú 1 korunu mesačne ako odmenu konateľa, ktorú ti s.r.o. ako zamestnávateľ strhne a odvedie do zdrav.poisťovne. Tým pádom už nemusíš platiť ako dobrovoľne nezamestnaná, pretože budeš už zdravotne poistená z iného dôvodu.

Mám však taký dojem, že by musela platiť za seba 4% z 1 Sk, čo je zaokrúhlene 1 Sk, a spoločnosť by platila 10% z 1 Sk, čo je zaokrúhlene 1 Sk, takže mesačne až 2 Sk.:eek: :confused:
Faktom je, že by to bolo o 632 Sk menej ako doteraz.:) ;)
S.Skrabakova
06.02.06,14:55
Cize to znamena: Ked budem ako konatel a napr. sa dohodneme, ze budem dostavat prijem raz za rok, tak staci, ked sa nahlasim len do ZP? Spravne som to pochopila??? Prosim vas este o uistenie! Dakujem vopred...
ajobs
06.02.06,15:48
Cize to znamena: Ked budem ako konatel a napr. sa dohodneme, ze budem dostavat prijem raz za rok, tak staci, ked sa nahlasim len do ZP? Spravne som to pochopila??? Prosim vas este o uistenie! Dakujem vopred...

Ako konateľ (aj bez odmeny) sa prihlásiš do ZP s tým, že tvoja odmena je 1 Sk, potom budeš platiť buď 2 Sk, alebo 1 Sk (neviem presne, možno Jožko Mihal poradí:confused: ), pretože tvoja minimálna platba (keďže nebudeš zamestnanec) nie je minimálna mzda 6900 Sk, ale tá suma, ktorú dostávaš ako konateľ. Do SP nemusíš (ak nechceš) platiť nič.
Ale ak by si dostala mzdu (príjem) raz za rok, a bola by to veľká suma, musela by si doplatiť v rámci ročného zúčtovania ZP celú výšku až do 569.700 Sk (čo je maximum).
Ak dostaneš iba podiel na zisku, a si súčasne spoločník s.r.o., potom tento nevstupuje ani do VZ na ZP, ani nie je predmetom dane.:)
S.Skrabakova
06.02.06,16:51
Tak vam dakujem za rady! Uz mam v tom jasno! :-)
jjendro
15.02.06,13:42
Chcem sa opýtať ak som zamestnaný a chcem podnikať - je výhodnejšie založiť sro - vtedy nemusim platiť odvody do Zdrav.poisťovne a ani do Socialnej ak som len konatel a nie som aj zamestnancom.

Predpokladam, že ak mesacne vyuctujem odmenu konatelovi - odvediem z tejto odmeny Zdravotne v alikvotnej ciastke.

Dakujem za radu.
ajobs
15.02.06,14:16
Chcem sa opýtať ak som zamestnaný a chcem podnikať - je výhodnejšie založiť sro - vtedy nemusim platiť odvody do Zdrav.poisťovne a ani do Socialnej ak som len konatel a nie som aj zamestnancom.

Predpokladam, že ak mesacne vyuctujem odmenu konatelovi - odvediem z tejto odmeny Zdravotne v alikvotnej ciastke.

Dakujem za radu.

Nepíš jednu otázku do viacerých tém, už som ti odpovedal v inej.;)
S.Skrabakova
23.02.06,15:32
Cize to znamena: Ked budem ako konatel a napr. sa dohodneme, ze budem dostavat prijem raz za rok, tak staci, ked sa nahlasim len do ZP? Spravne som to pochopila??? Prosim vas este o uistenie! Dakujem vopred...

Citujem sama seba, lebo mám dodatočnu otázku: Keď budem nahlasená v tej ZP, ako konatel co bude dostavat raz za rok odmeny a dovtedy som bola ako dobrovolne nezamestnana, zmeni sa pre mna ten stav nezamestnanosti alebo budem nadalej dobrovolne nezamestnana??? Prosim o jasnu odpoved! Dakujem!
S.Skrabakova
23.02.06,17:54
Prosííím o nejakú odpoveď!!!
Milan Benka
23.02.06,18:28
Ostaneš nezamestnaná, ale keď si dáš mesačnú konateľskú odmenu vo výške 1 Sk, ako som už kedysi spomínal, ušetríš na ZP. Voči ZP už nebudeš platiť 634 Sk ale iba s.r.o. zaplatí za Teba 2 Sk, ak sa za posledný mesiac nič nezmenilo.
ajobs
23.02.06,21:02
Ostaneš nezamestnaná, ale keď si dáš mesačnú konateľskú odmenu vo výške 1 Sk, ako som už kedysi spomínal, ušetríš na ZP. Voči ZP už nebudeš platiť 634 Sk ale iba s.r.o. zaplatí za Teba 2 Sk, ak sa za posledný mesiac nič nezmenilo.

Áno, presne tak. A keď potom dostaneš na konci roka odmenu 500.000 Sk, zaplatíš z celej sumy zdravotné poistenie v rámci ročného zúčtovania.
Za rok 2006 však najviac z 569.700 Sk.;)
Jozef Mihál
23.02.06,21:10
Ostaneš nezamestnaná, ale keď si dáš mesačnú konateľskú odmenu vo výške 1 Sk, ako som už kedysi spomínal, ušetríš na ZP. Voči ZP už nebudeš platiť 634 Sk ale iba s.r.o. zaplatí za Teba 2 Sk.
....psssst, neprezrádzajte...