azbes
21.02.12,14:32
ahoj, chcem sa spytat ake dokumenty bude manzel potrebovat k uznaniu davky v hmotnej nudzy. Ja studujem denne mam do 25 rokov, v roku 2011 som robila popri studiu, manzel studuje externe nerobi, ma tiez do 25 rokov, pokial bol sloodny tiez dostaval davku. Pocula som ze budem potrebovat sudnou cestou podat ziadost na vyzivne od rodicov, ale vobec neviem co to znamena a co budem zas potrebovat k tomuto ukonu.
lienka123
23.02.12,13:55
Dávka v hmotnej núdzi sa vypláca podľa zákona č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi. Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi sa podáva na príslušnom UPSVaR podľa miesta trvalého bydliska. Ak má žiadateľ do 25rokov, tak sa s ním posudzuje príjem aj jeho rodičov aj manželky, nakoľko do 25 rokov by ho mali živiť rodičia. Ak rodičia a manželka nemajú príjem vyšši ako minimálna mzda, tak žiadateľovi vyjde dávka v hmotnej núdzi. Inak mu dávka nebude priznaná. Nevýhoda je to, ak žiadateľ vlastní nejaký majetok ( byt, dom, auto atd), tak mu žiadnu dávku nepriznajú - v prípade auta je potrebný znalecký posudok, čo nie je najlacnejšia záležitosť. :confused:
azbes
24.02.12,10:39
no ale otazka znela ake dokumenty k tomu potrebujem...toto vsetko mi je jasne
lienka123
01.03.12,15:31
Tlačivo, ktoré Vám dajú na úrade vyplnené a zdokladovanie príjmu za posledný rok dozadu aj so zmluvami a všetkých členov posudzovaných so žiadateľom.
veronikasad
01.03.12,15:35
no ale otazka znela ake dokumenty k tomu potrebujem...toto vsetko mi je jasne
K zúčtovaniu svojich príjmov si podávala DP typu A ? Ak ano, potrebuješ výpis z DP za rok 2011 z DU. Keď povieš, že je to pre soc.účely, malo by to byť bez kolka.
Ingrid Ondruskova
03.03.12,16:45
máme prijať do zamestnania jedného chlapca na dohodu o vykonaní práce , ktorý momentálne poberá dávku 65,-EUR v hmotnej núdzi...
bola som sa na úrade pýtať, či ho môžeme zamestnať a do koľko EUR by mal mať príjem, povedali mi, že o tú dávku príde...
ale chlapec mi tvrdí, že nie, ak dodržíme strop 139,9 EUR/mesiac, je možné, že som pani na úrade zle pochopila???Ďakujem...
Xanti
03.03.12,17:28
No dobre si pochopila podľa mňa

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,

Dávku v hmotnej núdzi mu nebudú krátiť ak splní podmienky, teda dohoda o vykonaní práce nie o pracovnej činnosti. A príjem za rok nesmie byť vyšší ako 2x189,83 teda 379,66 eur za rok.

Akonáhle nejakú podmienku nesplní dávky v hmotnej núdzi mu budú krátiť. Ale to neznamená, že môže zarobiť každý mesiac 30 eur, lebo by to bol opakujúci sa príjem si myslím a zákon hovorí o príležitostnom príjme.

zdroj: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
lienka123
06.03.12,15:51
máme prijať do zamestnania jedného chlapca na dohodu o vykonaní práce , ktorý momentálne poberá dávku 65,-EUR v hmotnej núdzi...
bola som sa na úrade pýtať, či ho môžeme zamestnať a do koľko EUR by mal mať príjem, povedali mi, že o tú dávku príde...
ale chlapec mi tvrdí, že nie, ak dodržíme strop 139,9 EUR/mesiac, je možné, že som pani na úrade zle pochopila???Ďakujem...

Je pravda, že chlapec môže mať každý mesiac príjem do 139Eur a nebude ukrátený o dávku v hmotnej núdzi, ale potrebuje o tom mať každý mesiac potvrdené tlačivko koľko má príjem. Takže asi ste ju zle pochopili.
Xanti
06.03.12,17:41
Je pravda, že chlapec môže mať každý mesiac príjem do 139Eur a nebude ukrátený o dávku v hmotnej núdzi, ale potrebuje o tom mať každý mesiac potvrdené tlačivko koľko má príjem. Takže asi ste ju zle pochopili.
Lienka,
hmotná núdza je stav kedy si človek nevie pomôcť sám, je predsa hlúposť ak vie chodiť a má brigádu za 139 eur, a poberá dávku v hmotnej núdzi.
Hore vyššie som to uviedla presne, nebudú mu krátiť dávku ak jeho príjem bude do výšky 2nás. životného minima, v opačnom prípade mu dávku budú krátiť. Prečítaj si to sama na stránke UPSVaR.
Ingrid Ondruskova
06.03.12,19:28
...aj ja to vnímam tak, že keď som v hmotnej núdzi a pracujem, tak už v tej hmotnej núdzi nie som...a ešte je irónia,
keď je niekto v hmotnej núdzi a ešte je aj prachatý ....možno mimo tému...ale v poslednej dobe mám bohovské šťastie
na ľudí, ktorí dokonale cicajú náš sociálny systém....už si pripadám skoro ako v Grécku...a keď pôjdem o 20 rokov do dô-
chodku, tak ma štát jednoducho "odpinká", že nie sú prachy!!!!
veronikasad
06.03.12,22:43
máme prijať do zamestnania jedného chlapca na dohodu o vykonaní práce , ktorý momentálne poberá dávku 65,-EUR v hmotnej núdzi...
bola som sa na úrade pýtať, či ho môžeme zamestnať a do koľko EUR by mal mať príjem, povedali mi, že o tú dávku príde...
ale chlapec mi tvrdí, že nie, ak dodržíme strop 139,9 EUR/mesiac, je možné, že som pani na úrade zle pochopila???Ďakujem...
Ingrid, akú prácu a akú dobu bude dohodár vykonávať ? Pri dodržaní stropu 139,90€ ho nevyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie, ostatné čo sa týka posudzovania príjmu v príspevku č. 7 od Xanti.
Ingrid Ondruskova
06.03.12,23:13
...mal by ísť na pozíciu šoféra na pár dní do mesiaca a má predstavu o plate tých 140,-EUR/mes.
boris69
19.04.12,07:13
Dobry den, mam 22 rokov, som nezamestnany student vysokej skoly-externe studium, som vedeny na urade prace momentalne poberam davku v nezamestnanosti vo vyske 241 eur do juna, byvam s rodicmi a bratom v jednej domacnosti, mam sudom urcenu vysku vyzivneho od rodicov vo vyske 60 eur. Otec pracuje, mama je na dochodku, brat pracuje. Chcem sa spytat ci som v tomto pripade nezaopatrene dieta a ci som v takom pripade posudzovany s rodimi a teda ci mam narok na davku v hmotnej nudzi, a na prispevky k davke v hmotnej nudzi a tiez aktivacny prispevok. Alebo mozem o davku v hmotnej nudzi poziadat az ked budem mat iny trvaly pobyt ako rodicia?
Xanti
19.04.12,07:21
Dobry den, mam 22 rokov, som nezamestnany student vysokej skoly-externe studium, som vedeny na urade prace momentalne poberam davku v nezamestnanosti vo vyske 241 eur do juna, byvam s rodicmi a bratom v jednej domacnosti, mam sudom urcenu vysku vyzivneho od rodicov vo vyske 60 eur. Otec pracuje, mama je na dochodku, brat pracuje. Chcem sa spytat ci som v tomto pripade nezaopatrene dieta a ci som v takom pripade posudzovany s rodimi a teda ci mam narok na davku v hmotnej nudzi, a na prispevky k davke v hmotnej nudzi a tiez aktivacny prispevok. Alebo mozem o davku v hmotnej nudzi poziadat az ked budem mat iny trvaly pobyt ako rodicia?
Tým, že máš súdom určené výživné od rodičov tak sa posudzuješ samostatne.
Môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, tá je pre jednotlivca 60,50 eur + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eur + aktivačný príspevok 63,07 eur spolu 125,57 eur.
Tým, že máš stanovené výživné 60 eur. Tak dávka v hmotnej núdzi pre teba je vo výške 65,57 eur.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
boris69
19.04.12,08:03
takze nevadi ze zijem s rodicmi v jednej domacnosti a mame rovnaky trvaly pobyt? ta davka v hmotnej nudzi 65,57 a plus este aktivacny k tomu?? alebo spolu 65,57? je v takom pripade ze byvam s rodicmi spolu mozne ziskat prispevok na byvanie?? rodicia ma totiz nutia platit najomne kedze s nimi byvam...je v takom priapade mozne uzatvorit zmluvu o tom ze som najomca ich bytu a na zaklade toho poziadat na urade o prispevok na byvanie??
Xanti
19.04.12,08:13
takze nevadi ze zijem s rodicmi v jednej domacnosti a mame rovnaky trvaly pobyt? ta davka v hmotnej nudzi 65,57 a plus este aktivacny k tomu?? alebo spolu 65,57? je v takom pripade ze byvam s rodicmi spolu mozne ziskat prispevok na byvanie?? rodicia ma totiz nutia platit najomne kedze s nimi byvam...je v takom priapade mozne uzatvorit zmluvu o tom ze som najomca ich bytu a na zaklade toho poziadat na urade o prispevok na byvanie??To dokopy dostaneš 65,57 eur... ved som to napísala, že od celkovej dávky 125,57 eur sa odráta výživné čo dostávaš 60 eur...

No neviem či Ti z UP vezmú do úvahy nájomnú zmluvu s rodičmi, a či sa rodičia nahlásia na DU ako prenajímatelia. Na to sa opýtaj na Vašom UP, lebo mám pocit, že takú zmluvu s rodičmi neakceptujú.


Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu, nevlastníš
· nájom bytu alebo rodinného domu, neprenajímaš si
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie, tvoji rodičia nemajú ubytovňu aby sa toto dalo aplikovať
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome, nemáš zapísané vecné bremeno
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach, toto je v nájomných družstevných bytoch
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.
boris69
19.04.12,14:57
"· nájom bytu alebo rodinného domu,"....cize ak si od rodicov prenajmem ich byt vznikne mi ten narok ak tomu chapem spravne..."· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach"....tiez v tomto pripade uhradzam naklady spojene s byvanim za predoslych 6 po sebe nasledujucich mesiacoch...takze narok by som mal mat podla toho
veronikasad
19.04.12,15:11
"· nájom bytu alebo rodinného domu,"....cize ak si od rodicov prenajmem ich byt vznikne mi ten narok ak tomu chapem spravne..."· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach"....tiez v tomto pripade uhradzam naklady spojene s byvanim za predoslych 6 po sebe nasledujucich mesiacoch...takze narok by som mal mat podla toho
ak si od rodičov "prenajmeš" časť bytu, rodičia sa musia registrovať na daňovom úrade a platiť dan z príjmu z prenájmu.
veronikasad
19.04.12,15:15
Dobry den, mam 22 rokov, som nezamestnany student vysokej skoly-externe studium, som vedeny na urade prace momentalne poberam davku v nezamestnanosti vo vyske 241 eur do juna, byvam s rodicmi a bratom v jednej domacnosti, mam sudom urcenu vysku vyzivneho od rodicov vo vyske 60 eur. Otec pracuje, mama je na dochodku, brat pracuje. Chcem sa spytat ci som v tomto pripade nezaopatrene dieta a ci som v takom pripade posudzovany s rodimi a teda ci mam narok na davku v hmotnej nudzi, a na prispevky k davke v hmotnej nudzi a tiez aktivacny prispevok. Alebo mozem o davku v hmotnej nudzi poziadat az ked budem mat iny trvaly pobyt ako rodicia?
Kým poberáš dávku v nezamestnanosti, žiadnu dávku v hmotnej núdzi nedostaneš. Považuje sa za príjem a je vyšší ako tvoja dávka v hmotnej núdzi.
boris69
19.04.12,15:31
ak si od rodičov "prenajmeš" časť bytu, rodičia sa musia registrovať na daňovom úrade a platiť dan z príjmu z prenájmu.
hej to viem...myslim ze 500 eur je nezdanitelna cast prijmu pri prenajme..ak by sa chcel zmestit do tejto sumy na mesiac by som musel platit najom iba 41,66 eura...mal by osm narok aj v tomto pripade na plny prispevok na byvanie cize 55 eur? alebo musim platit minimalne tych 55 eur za najom ak chcem plny prispevok??
boris69
19.04.12,15:32
Kým poberáš dávku v nezamestnanosti, žiadnu dávku v hmotnej núdzi nedostaneš. Považuje sa za príjem a je vyšší ako tvoja dávka v hmotnej núdzi.
pisem ze davku v nezamestnanosti poberam do juna...preto sa pytam na davku v hmotnej nudzi ktoru by som poberal od juna
Xanti
19.04.12,19:16
"· nájom bytu alebo rodinného domu,"....cize ak si od rodicov prenajmem ich byt vznikne mi ten narok ak tomu chapem spravne..."· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach"....tiez v tomto pripade uhradzam naklady spojene s byvanim za predoslych 6 po sebe nasledujucich mesiacoch...takze narok by som mal mat podla toho
Tak toto si over na UP,
nemusia Ti ten nájom bytu od rodičov, kt. bývajú v tom byte uznať. To rovno na teba nech rodičia prepíšu 1/10 bytu a hotovo.
mimiga
20.04.12,13:13
Ahojte chcela by som sa opýtat či mi nevie niekto poradit.Už vyše roka som PN a 8.2.2012 som si podala žiadost o priznanie invalidneho dochodku a stale čakam na zavolanie pred komisiu.Zaraba iba manžel, ktorý má mesačne 530 eur a ja dostavam rodinne čo je 45 eur. Moja otazka je či nemame narok na nejaku dávku v hmotnej nudzi.Za Vašu skoru radu Vám vopred dakujem lebo už neviem ako dalej, staršia dcera cestuje do Bratislavy každy den a ja jej nemam pomaly za čo zaplatit cestovne a to nehovorim o vyšetreniach na ktoré potrebujem peniaze nakolko moj zdravotny stav nieje po operacii chrbtice dobrý.Ešte raz Vám vopred dakujem
Xanti
20.04.12,13:18
Ahojte chcela by som sa opýtat či mi nevie niekto poradit.Už vyše roka som PN a 8.2.2012 som si podala žiadost o priznanie invalidneho dochodku a stale čakam na zavolanie pred komisiu.Zaraba iba manžel, ktorý má mesačne 530 eur a ja dostavam rodinne čo je 45 eur. Moja otazka je či nemame narok na nejaku dávku v hmotnej nudzi.Za Vašu skoru radu Vám vopred dakujem lebo už neviem ako dalej, staršia dcera cestuje do Bratislavy každy den a ja jej nemam pomaly za čo zaplatit cestovne a to nehovorim o vyšetreniach na ktoré potrebujem peniaze nakolko moj zdravotny stav nieje po operacii chrbtice dobrý.Ešte raz Vám vopred dakujem
Nie nemáš nárok na žiadnu dávku v hmotnej núdzi, nakoľko príjem tvojho manžela vysoko prevyšuje dávku v hmotnej núdzi pre rodinu s deťmi.

Rodina 2 dospelý + 2 deti
dávka 157,60 € + príspevok na zdravotnú starostlivosť 4 x 2 € + príspevok na bývanie 89,20 € spolu 254,80 eur.
A tvoj mng. má príjem 530 eur čo je vysoko nad možnú dávku v hmotnej núdzi.
Katy a R
20.04.12,13:21
k nároku - podľa spoločne posudzovaných osôb - pozri tuto (aj vyššie je už priložené) http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

a k dôchodku - bude ti vyplatený aj spätne ak priznajú - len to trvá dlhšie :mee:
mimiga
20.04.12,13:24
Ďakujem a neviete mi povedat ako dlho to možu natahovat na socialnom? nieje na to určena nejka doba?Myslim ta komisia
mimiga
20.04.12,13:27
Už som rozmyšlala že ukončím PN-ku a pojdem do roboty ale bojim sa či to budem vladat po zdravotnej stranke a ako ma prijmu či nebude problem , že som tak dlho bola PN zo strany zamestnavatela .
Xanti
20.04.12,13:29
Ďakujem a neviete mi povedat ako dlho to možu natahovat na socialnom? nieje na to určena nejka doba?Myslim ta komisia
No to je rozdielne, mna posúdili do mesiaca od podania žiadosti, a doplnenia papierov čo trebalo.
Asi len treba byť trpezlivý a hádam aj obvodný lekár posunul tvoje papiere včas na SP.
mimiga
20.04.12,13:34
Papiere od obvodneho potvrdene reviznym plus všetky doklady ohladom zamestnani som aj so žiadostou podala 8.2.2012.Treba k tomu ešte niečo?
Xanti
20.04.12,13:35
Papiere od obvodneho potvrdene reviznym plus všetky doklady ohladom zamestnani som aj so žiadostou podala 8.2.2012.Treba k tomu ešte niečo?No zrejme už nič, lebo ak by niečo chýbalo tak by ťa vyzvali. :D
Tak len čakať treba.
Gehenna1
03.10.12,09:00
Ahojte, chcem sa opýtať, že ak spĺňam všetky podmienky na príspevok v hmotnej núdzi a k tomu ma tento rok externe prijali na VŠ v Čechách, mám tiež nárok aj na aktivačný príspevok? Ide mi o to, či sa príspevok vzťahuje aj na štúdium v Čechách. Vopred ďakujem za odpoveď.