flector
21.02.12,15:25
Som s.r.o. registrovaná k platcovstvu DPH podľa §7a <– dodanie / prijatie služby z / do iného členského štátu EU.
(V dodaní služieb sa celkom orientujem, tu problém nemám.)

Ale, čo keby som chcel ako firma kúpiť tovar (PC poskladané na mieru) od firmy usídlenej v CZ. Chcem ho len pre svoju firmu (nie predať niekomu ďalej). Konkrétne cez jeden eshop, ktorý je síce na slovenskej doméne, po slovensky, ale keď som išiel pozrieť na fakturačné údaje na ich stránke zistil som, že sú v CZ. :(
Čo je riadna škoda, keďže všetky komponenty čo som chcel mať v PC som presne u nich našiel a firma je to známa a dôveryhodná... Najradšej by som nakúpil tam, ale to fakturačné usídlenie v CZ ma poriadne odradzuje.
(Nechce sa mi komplikovať si život.)

Z iného členského štátu som tovar na firmu ešte nikdy nenakupoval preto sa pýtam.
Čo by to pre mňa znamenalo, keď som registrovaný a mám IČ DPH, ale podľa §7a tj. pre služby a nie pre tovar.

Nie je pri prijatí tovaru z iného členského štátu EU, narozdiel od služieb, náhodou nejaké oslobodenie závisiace od výšky ceny tovaru? PC by stál do 3000 EUR. (PC na 3d grafiku)

Musel by som podať výkaz ako pri dodaní služby? + Poprípade iné povinnosti čo by ma čakali. :confused:

A ešte ďalšia otázka, ten tovar by som vlastne kúpil bez DPH (???) keď som registrovaný a mám IČ DPH podľa §7a lenže ja vlastne nie som "skutočný platca" ako podľa §4.
Nemusel by som potom náhodou to DPH z ceny na Slovensku doplatiť?

Ďakujem za odpovede.
flector
22.02.12,07:26
Nikto nevie poradiť? :confused::(
KEJKA
22.02.12,07:34
len narýchlo, ak kúpiš pod ičDPH SK, kúpiš bez českej DPH - to si musíš ustrážiť.
na Slovensku potom dopočítaš SR DPH a odvedieš na základ podaného DP DPH.
ak si to objednáš ako občan, bez ičDPH, tak ti to vyfakturujú s českou DPH
ak si to objednáš na firmu ale bez ičDPH, tiež ti to vyfakturujú s DPH CZ.
Ako riešiť dilemu, že nákup tovaru z EU je do cca 13-14 tis.EUR bez povinnosti odviesť SR DPH, je uvádzané vo viacerých témach, takže odporúčam vyhľadať.
Ja by som nakupovala bez DPH a dodanila v SR, prteto túto dilemu neriešim, pripadá mi jednoduchšie, transparentnejšie, ak je niekto registrovaný podľa §7a, je už registrovaný a má sa tak správať aj vo zťahu k nákupu tovaru - čiste môj názor.
grammatika
22.02.12,08:10
strana 2:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_vyk_nar_282_2011.pdf

ak máš registráciu podľa §7a, tak sa môžeš rozhdnúť či pri nákupe tovaru sa preukážeš IČDPH, ak sa preukážeš, na SR dodaníš (podáš DP DPH - tak ako pri službách) ak sa nepreukážeš, zaplatíš tovar s českou DPH
flector
22.02.12,11:55
Ďakujem vám za dobré rady. Len sa chcem uistiť pre istotu - Čiže ak by som sa rozhodol nakúpiť tovar ako firma a vybral by som si tú možnosť nákupu bez IČ DPH čo mám priradené pre služby §7a, tak v tom CZ eshope zaplatím plnú sumu vrátane DPH a tým to pre mňa definitívne končí. Áno?

Myslím tým, že žiadne výkazy o prijatí tovaru z iného členského štátu EU ani nič podobné nebudem musieť podávať. (?) Skrátka len kúpim, zaplatím plnú sumu vrátane CZ DPH a pokoj...

Správne to chápem? Alebo som na niečo dôležité zabudol?

Najradšej by som to spravil tak, aby to bolo čo najmenej byrokraticky komplikované. <- Predstava, že by som mal ešte dodatočne po nákupe niečo na Slovensku doplácať, či podávať výkazy a pod. sa mi moc nepozdáva. Najradšej by som nakúpil a mal pokoj. ;)

Však keby som sa rozhodol to v CZ nakúpiť bez DPH, tak čo by som tým vlastne získal (???), nič … bolo by to zdanlivo lacnejšie, ale zachviľu by som to na Slovensku aj tak musel doplatiť a ešte aj byrokraciu podstúpiť (výkaz). Ak teda zákon umožňuje nakúpiť to rovno s tou CZ DPH a mať pokoj, tak mi to príde ako lepšia možnosť. <- Iba ak mi niečo ušlo na čo som nepomyslel. :confused:

(Skrátka chcem byť pripravený aby som neurobil chybu.)
Vďaka za odpoveď.
grammatika
23.02.12,09:45
Ďakujem vám za dobré rady. Len sa chcem uistiť pre istotu - Čiže ak by som sa rozhodol nakúpiť tovar ako firma a vybral by som si tú možnosť nákupu bez IČ DPH čo mám priradené pre služby §7a, tak v tom CZ eshope zaplatím plnú sumu vrátane DPH a tým to pre mňa definitívne končí. Áno? ano

Myslím tým, že žiadne výkazy o prijatí tovaru z iného členského štátu EU ani nič podobné nebudem musieť podávať. (?) Skrátka len kúpim, zaplatím plnú sumu vrátane CZ DPH a pokoj... ano (ale treba davat pozor na hranicu dovezeneho tovaru za rok - §7)

Správne to chápem? Alebo som na niečo dôležité zabudol?

Najradšej by som to spravil tak, aby to bolo čo najmenej byrokraticky komplikované. <- Predstava, že by som mal ešte dodatočne po nákupe niečo na Slovensku doplácať, či podávať výkazy a pod. sa mi moc nepozdáva. Najradšej by som nakúpil a mal pokoj. ;)

Však keby som sa rozhodol to v CZ nakúpiť bez DPH, tak čo by som tým vlastne získal (???), nič … bolo by to zdanlivo lacnejšie, ale zachviľu by som to na Slovensku aj tak musel doplatiť a ešte aj byrokraciu podstúpiť (výkaz). Ak teda zákon umožňuje nakúpiť to rovno s tou CZ DPH a mať pokoj, tak mi to príde ako lepšia možnosť. <- Iba ak mi niečo ušlo na čo som nepomyslel. :confused: rozdiel moze byt aj v sadzbe DPH

(Skrátka chcem byť pripravený aby som neurobil chybu.)
Vďaka za odpoveď.
v texte