peopeo
21.02.12,15:50
Poraďte prosím,
v roku 2011 som bola živnostníčkou len do konca júna, potom na materskej. Môžem si dať do nákladov aj faktúry, ktoré som uhradila v druhej polovici roka /dlžné nájomné/?
beroun
26.02.12,12:43
ÁNO, ak je to vo Vašom prípade daňovo uznaný výdavok, tak aj keby ste ho uhradili aj napr. 31.10.2012, tak môžete podať dodatočné daňové priznanie a nedostanete sankciu. Túto skutočnosť však musíte uviesť v daňovom priznaní podľa poučenia k vyplneniu. Vo vašom prípade ho zahrniete do riadneho priznania v roku 2011.
§32, ods.12 zákona o DzP:
"(12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu.146a) Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach."
Zita5
26.02.12,13:02
Poraďte prosím,
v roku 2011 som bola živnostníčkou len do konca júna, potom na materskej. Môžem si dať do nákladov aj faktúry, ktoré som uhradila v druhej polovici roka /dlžné nájomné/?

Môj názor je , že ak ste ukončili živnosť tak upravujete ZD §17 odst.8 .V tejto úprave sa okrem iného aj odzrkadlia Vaše záväzky,ktoré neboli do dňa ukončenia živnosti resp.pozastavenia uhradené .

Základ dane upravujete riadne v peňažnom denníku , cez účtovné uzávierkové operácie ku dňu ukončenia živnosti .
Niuška
26.02.12,14:52
otázka je trošku zavádzajúca...treba ju upresniť. Ona je živnostníčka a t. č. je na materskej, alebo BOLA živnostníčka a v júli ukončila živnosť a je na materskej?! Autorka by mala príspevok vysvetliť lepšie...mne z toho vyplýva, že živnosť neukončila...
tibor1000
26.02.12,16:35
Dobrý deň. Ja mám trošku podobný problém:
živnostník ukončil živnost 30.4.2011. od mája 2011 do septembra mal ešte douhrádzané odberateľské faktúry,aj odvody platil..
od 1.5.2011 tieto výdavky+ príjmy nebudem účtovať cez pokladničné doklady a banku,ale cez interné doklady - ako uzávierkové operácie?

a ešte ma prosím zaujíma-podnikateľ má bankový účet (nie podnikateľský ,ale flexiúčet),ale celý som ho do 30.4.2011 účtoval,je tam zostatok
ked končí žívnost-mám účet vynulovať-ako osobná spotreba??

Dakujem vopred moc
Zita5
26.02.12,18:30
Dobrý deň. Ja mám trošku podobný problém:
živnostník ukončil živnost 30.4.2011. od mája 2011 do septembra mal ešte douhrádzané odberateľské faktúry,aj odvody platil..
od 1.5.2011 tieto výdavky+ príjmy nebudem účtovať cez pokladničné doklady a banku,ale cez interné doklady - ako uzávierkové operácie?

a ešte ma prosím zaujíma-podnikateľ má bankový účet (nie podnikateľský ,ale flexiúčet),ale celý som ho do 30.4.2011 účtoval,je tam zostatok
ked končí žívnost-mám účet vynulovať-ako osobná spotreba??

Dakujem vopred moc

Podľa zákona o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.
TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Pri zlúčení nástupnícka účtovná jednotka neuzavrie účtovné knihy, pričom zisťuje konečné stavy účtov na účely zostavenia otváracej súvahy. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom priebežnej účtovnej závierky, priebežná účtovná závierka sa nezostavuje. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom riadnej účtovnej závierky, zostavená účtovná závierka sa považuje aj za riadnu účtovnú závierku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citovala som znenia zákona o účtovníctve, aby ste z uvedeného videli , že vlastne ku dňu ukončenia podnikania uzavriete účtovné knihy a po tomto dni vlastne už neúčtujete .
Z uvedeného vyplýva, že uzavriete Knihu pohľadávok - všetky neuhradené FA zaúčtujete cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom (ako nepeňažná operácia)do príjmov OVZD podľa jednotlivého členenia príjmov .
Taktiež postupujete aj pri záväzkoch ,uzavriete Knihu záväzkov (všetky záväzky do dňa ukončenia podnikania ) a zaúčtujete do peňažného denníka cez účtovné uzávierkové operácie do výdavkov podľa jednotlivého členenia (ovplyvňujúce ZD a neovplyvňujúce ZD).

Bankový účet - s tým nerobte nič , jednoducho bude mať zostatok ku dňu ukončenia podnikania a tento bude vykázaný vo Výkaze o majetku a záväzkoch .Tým zostatkom končí.Potom sa už rozhodne SZČO ako s účtom naloží, či si ho nechá, lebo účet zruší.Nemôžete ho vynulovať len zápisom výber, lebo sa to nezakladá na skutočnosti , že nastal výber.Ten nenastal.Tak účet bude vykazovať zostatok .
peopeo
27.02.12,11:51
živnosť som ukončila v júni 2011 a momentálne som doma s bábom :)
tibor1000
29.02.12,09:15
Podľa zákona o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.
TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Pri zlúčení nástupnícka účtovná jednotka neuzavrie účtovné knihy, pričom zisťuje konečné stavy účtov na účely zostavenia otváracej súvahy. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom priebežnej účtovnej závierky, priebežná účtovná závierka sa nezostavuje. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom riadnej účtovnej závierky, zostavená účtovná závierka sa považuje aj za riadnu účtovnú závierku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citovala som znenia zákona o účtovníctve, aby ste z uvedeného videli , že vlastne ku dňu ukončenia podnikania uzavriete účtovné knihy a po tomto dni vlastne už neúčtujete .
Z uvedeného vyplýva, že uzavriete Knihu pohľadávok - všetky neuhradené FA zaúčtujete cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom (ako nepeňažná operácia)do príjmov OVZD podľa jednotlivého členenia príjmov .
Taktiež postupujete aj pri záväzkoch ,uzavriete Knihu záväzkov (všetky záväzky do dňa ukončenia podnikania ) a zaúčtujete do peňažného denníka cez účtovné uzávierkové operácie do výdavkov podľa jednotlivého členenia (ovplyvňujúce ZD a neovplyvňujúce ZD).

Bankový účet - s tým nerobte nič , jednoducho bude mať zostatok ku dňu ukončenia podnikania a tento bude vykázaný vo Výkaze o majetku a záväzkoch .Tým zostatkom končí.Potom sa už rozhodne SZČO ako s účtom naloží, či si ho nechá, lebo účet zruší.Nemôžete ho vynulovať len zápisom výber, lebo sa to nezakladá na skutočnosti , že nastal výber.Ten nenastal.Tak účet bude vykazovať zostatok .
ďakujem moc Zitka:)
prosim Vas,a ked živnostnikovi ostava kratkodoby hmotny majetok,s tym tiež predpokladam nič nerobim-alebo ho mam preradit z podnikania do osobneho uživania - tak,aby som ku dnu ukončenia živnosti nemal žiaden majetok?
ďakujem vopred
sara-ke
14.03.12,13:33
Dobrý deň. Ja mám trošku podobný problém:
živnostník ukončil živnost 30.4.2011. od mája 2011 do septembra mal ešte douhrádzané odberateľské faktúry,aj odvody platil..
od 1.5.2011 tieto výdavky+ príjmy nebudem účtovať cez pokladničné doklady a banku,ale cez interné doklady - ako uzávierkové operácie? - takto?

a ešte ma prosím zaujíma-podnikateľ má bankový účet (nie podnikateľský ,ale flexiúčet),ale celý som ho do 30.4.2011 účtoval,je tam zostatok
ked končí žívnost-mám účet vynulovať-ako osobná spotreba??

Dakujem vopred moc

Dobry den, ja mam taky isty problem prosim odpoved na tento prispevok. Co s tym uctom, treba ho vynulovat? aj pokladnu?
vdaka
sara-ke
15.03.12,12:45
Dobry den, ja mam taky isty problem prosim odpoved na tento prispevok. Co s tym uctom, treba ho vynulovat? aj pokladnu?
vdaka

prosim nikto mi neporadi?
katka 23
15.03.12,20:28
[QUOTE=Zita5;1993586]Podľa zákona o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.
TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Pri zlúčení nástupnícka účtovná jednotka neuzavrie účtovné knihy, pričom zisťuje konečné stavy účtov na účely zostavenia otváracej súvahy. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom priebežnej účtovnej závierky, priebežná účtovná závierka sa nezostavuje. Ak deň, ku ktorému sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka, je totožný s dňom riadnej účtovnej závierky, zostavená účtovná závierka sa považuje aj za riadnu účtovnú závierku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citovala som znenia zákona o účtovníctve, aby ste z uvedeného videli , že vlastne ku dňu ukončenia podnikania uzavriete účtovné knihy a po tomto dni vlastne už neúčtujete .
Z uvedeného vyplýva, že uzavriete Knihu pohľadávok - všetky neuhradené FA zaúčtujete cez účtovné uzávierkové operácie interným dokladom (ako nepeňažná operácia)do príjmov OVZD podľa jednotlivého členenia príjmov .
Taktiež postupujete aj pri záväzkoch ,uzavriete Knihu záväzkov (všetky záväzky do dňa ukončenia podnikania ) a zaúčtujete do peňažného denníka cez účtovné uzávierkové operácie do výdavkov podľa jednotlivého členenia (ovplyvňujúce ZD a neovplyvňujúce ZD).

Bankový účet - s tým nerobte nič , jednoducho bude mať zostatok ku dňu ukončenia podnikania a tento bude vykázaný vo Výkaze o majetku a záväzkoch .Tým zostatkom končí.Potom sa už rozhodne SZČO ako s účtom naloží, či si ho nechá, lebo účet zruší.Nemôžete ho vynulovať len zápisom výber, lebo sa to nezakladá na skutočnosti , že nastal výber.Ten nenastal.Tak účet bude vykazovať zostatok .

- bankový účet - správne poradila Zita5
- pokladňa - nulový zostatok , VPD osobná spotreba FO
ego.mc
16.03.12,05:58
Dobry den, ja mam taky isty problem prosim odpoved na tento prispevok. Co s tym uctom, treba ho vynulovat? aj pokladnu?
vdaka
Môj názor je, že nič nemusíte nulovať a vo výkazoch uvádzate skutočný stav ku dňu, ku ktorému zostavujete uzávierku. :)
sara-ke
20.03.12,11:33
dakujem Vam za rady :)
Salvia
18.10.12,06:22
Dobrý deň, môj problém nadväzuje na túto tému. živnostník ukončil živnosť k 30.6.2011, k tomuto dátumu uzavrel účtovné knihy. V septembri 2012 mu vyšiel nedoplatok na RZZP , ktorý je daňový náklad a podľa vyjadrenia DU môže podať dodatočné DP a vrátia mu príslušnú časť zaplatenej dane. Nechápem ale, ako DP podať, keď už sú účt. knihy uzavreté. Jednoducho len nedoplatok v tlačive DP doplniť do výdavkov a výkazy nechať pôvodné ?
Zita5
18.10.12,06:32
Dobrý deň, môj problém nadväzuje na túto tému. živnostník ukončil živnosť k 30.6.2011, k tomuto dátumu uzavrel účtovné knihy. V septembri 2012 mu vyšiel nedoplatok na RZZP , ktorý je daňový náklad a podľa vyjadrenia DU môže podať dodatočné DP a vrátia mu príslušnú časť zaplatenej dane. Nechápem ale, ako DP podať, keď už sú účt. knihy uzavreté. Jednoducho len nedoplatok v tlačive DP doplniť do výdavkov a výkazy nechať pôvodné ?

Z poučenia k DP FO "B" za rok 2011

Z tabuľky 1 sa prenášajú údaje z riadku 9 na stranu 4 do riadku 37 (príjmy) a riadku 38 (výdavky) a z r. 10 na stranu 4 do riadku 45 (príjmy) a riadku 46 (výdavky). Na riadku 39 po vyplnení predchádzajúcich riadkov sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a na riadku 47 sa po vyplnení predchádzajúcich riadkov vypočíta základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods.3 zákona. Riadky 41 a 42 a riadky 49 a 50 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. oddiele uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil. Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp. výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 41, 42, 49 ani 50 DP typ B nevypĺňa. Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t.j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.

a k tomu priložím aj tému http://www.porada.sk/t160358-poucenie-k-dp-fo-b-2010-riadok-42-43-a.html

Je to posunuté trošku , ale princím DDP FO ten istý .
Salvia
18.10.12,10:40
ďakujem. takže výkazy priložené k riadnemu DP ani nemám znova prikladať, však ?