teryen26
21.02.12,16:23
SZČO sa stravuje u firmy, pre ktorú vykonáva práce. Na základe odstravovaných dní mu príde faktúra. Jeden obed stojí 2,50 bez DPH, 3,- s DPH. Má nárok na uplatnenie celej sumy za obed t.j. 3,- eura, alebo si môže uplatniť do nákladov len 55 % zo sumy 3,80 ( 2,09 Eur)
Xanti
21.02.12,15:27
Celú sumu si môže uplatniť.
szivics
21.02.12,15:29
SZČO má nárok za každý odpracovaný deň "stravné" max do výšky 3,80€. Vo vašom prípade si môžete ako VOZD dať celý obed vo výške 3€.
Xantypa
25.02.12,17:07
Našla som toto:
Podľa §19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 (zo živnosti) nárok uplatniť si v daňových výdavkoch vynaložené stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5-12 hodín podľa osobitného predpisu.(zákona o cestovných náhradách). Pre SZČO nie je podstatné, či pracuje doma alebo mimo. Rozhodujúce je, či v ten deň pracoval, alebo nie.
Je to pravda? Má niekto na to nejaký názor?
Ďakujem.
Tweety
25.02.12,17:09
Našla som toto:
Podľa §19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 (zo živnosti) nárok uplatniť si v daňových výdavkoch vynaložené stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5-12 hodín podľa osobitného predpisu.(zákona o cestovných náhradách). Pre SZČO nie je podstatné, či pracuje doma alebo mimo. Rozhodujúce je, či v ten deň pracoval, alebo nie.
Je to pravda? Má niekto na to nejaký názor?
Ďakujem.

Je to správne, len upresním, ( musí si viesť evidenciu) ak je živnostník zároveň aj zamestnancom v PP, nemá nárok na SL.
Niuška
26.02.12,14:54
a ak je živnostník a zároveň pracuje na dohodu?!
drobec17
26.02.12,18:28
Ak je len zivnostnik, nedostava FA ohladne obedov, vedie si evidenciu o odpracovanych dnoch a podla toho si narokuje na stravne, t.j. 3,80 na odpracovany den. Tak? Dakujem.
veronikasad
26.02.12,20:19
Ak je len zivnostnik, nedostava FA ohladne obedov, vedie si evidenciu o odpracovanych dnoch a podla toho si narokuje na stravne, t.j. 3,80 na odpracovany den. Tak? Dakujem.
Ak nemal zakúpené gastrolístky, tak stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (bez dokladu) si môže uplatniť len za dni, keď bol na pracovnej ceste, ktorá trvala dlhšie ako 5 hod.
Ivana P.
01.03.12,08:27
Dobrý deň,
veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu :)
Môj manžel si doteraz uplatňoval paušálne výdavky, lenže nakoľko nám teraz daň vychádza veľa, chcela by som prejsť na daňovú evidenciu. Lenže okrem odvodov nemá žiadne výdaje, možno pár bločkov do 200 euro. Ale chodieval aj na pracovné cesty do Bratislavy, v decembri 2010 bol v Trnave na celý mesiac a faktúra za práce mu vlastne bola vyúčtovaná až v januári, takže teoreticky by si mohol cesťák vyúčtovať v januári. tak by som sa chcela opýtať, či si za tieto pracovné cesty môže uplatniť ako živnostník stravné bez dokladu ako cestovná náhrada. Nejazdil vlastným autom. Stačilo by vypísať cesťák s vypočítaným stravným a dať to ako výdaj?

Ďakujem veľmi pekne za ochotu :)
veronikasad
01.03.12,08:29
Dobrý deň,
veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu :)
Môj manžel si doteraz uplatňoval paušálne výdavky, lenže nakoľko nám teraz daň vychádza veľa, chcela by som prejsť na daňovú evidenciu. Lenže okrem odvodov nemá žiadne výdaje, možno pár bločkov do 200 euro. Ale chodieval aj na pracovné cesty do Bratislavy, v decembri 2010 bol v Trnave na celý mesiac a faktúra za práce mu vlastne bola vyúčtovaná až v januári, takže teoreticky by si mohol cesťák vyúčtovať v januári. tak by som sa chcela opýtať, či si za tieto pracovné cesty môže uplatniť ako živnostník stravné bez dokladu ako cestovná náhrada. Nejazdil vlastným autom. Stačilo by vypísať cesťák s vypočítaným stravným a dať to ako výdaj?

Ďakujem veľmi pekne za ochotu :)
Toto je nad rámec môjho chápania - ako si chce uplatniť stravné za január, keď výkon práce bol v decembri ...

Stravné na Slovensku bude určite nižšie ako paušál 40 %.
Ivana P.
01.03.12,08:35
Tak som napísala dobrú blbosť :confused: ospravedlňujem sa a ďakujem za odpoveď :)
ZJ64
01.03.12,09:10
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
Tweety
01.03.12,09:23
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?

Stravné- výdavok na stravovanie, to je podmienené dokladom o poskytnutí stravovania a evidenciou o odpracov. čase. Takže buď doklad z reštaurácie, alebo doklad o nákupe Sl( nesmieš si uplatniť spätné obdobie a nemáš nárok, ak si aj zamestnancom.
veronikasad
01.03.12,09:28
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
SZČO má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (bez dokladovania), ak bola na pracovnej ceste, ktorá trvala viac ako 5 hod.
veronikasad
01.03.12,09:35
Veronika, stačí odpracovať viac ako 4 hod., teda rovnako ako aj u zamestnancov.
Majka, nepíšem o nároku na SL, ale stravnom pri prac.cestách.

§ 5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
Zita5
01.03.12,09:44
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?

Zákon o dani z príjmu
§ 19

Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

§19 odst.2 písm.) platí pre : stravné lístky , stravné poukážky resp.jeden obed, ktorý preukáže dokladom do výšky 3,80 eur.

A



Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)


§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú



e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

-------------------------------------------------------------------------------
87)
znamená http://www.porada.sk/t178055-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-01-2011-a.html

§ 19 odst.2 písm.e) - toto je nárok na stravné na pracovnej ceste § 5 , kedy pracovnú cestu vyúčtujete cez Cestovný príkaz , vyhotovujete správu z pracovnej cesty atď.




Veľa daňovníkov si toto zamieňa a má z toho zmiešané pocity, že nechápu čo to tu píšeme .V jeden deň nemôže byť súbeh t.j. aj stravný lístok a aj nárok §5 ZoCN ....ale nemôže byť súbeh ani závislá činnosť a podnikanie .


P.S. Dúfam, že som to dobre napísala, lebo už aj ja mám z udalostí čo sa dejú, hlavu ako melón :)))
Xanti
01.03.12,10:34
Veľa daňovníkov si toto zamieňa a má z toho zmiešané pocity, že nechápu čo to tu píšeme .V jeden deň nemôže byť súbeh t.j. aj stravný lístok a aj nárok §5 ZoCN ....ale nemôže byť súbeh ani závislá činnosť a podnikanie .
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim? :eek:
Tweety
01.03.12,11:42
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim? :eek:
Nie, nemýliš.
Xanti
01.03.12,11:45
A tým pádom môže mať súbeh aj SZCO.
Ved ak je zamestnaný napr. na 5 hodin denne, a odíde preč ako szčo tak prečo by si nemohol uplatniť u zamestnávateľa stravný lístok a v rámci svojej práce ako szčo stravné na služobnej ceste.
Zita5
01.03.12,11:49
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim? :eek:


Gabika od 7,00 - 12,00 má nárok na stravné v súlade so zákonníkom práce a od 13,00 hod sa na stravné vzťahuje Zákon o cestovných náhradách .Nemýliš sa .
Xanti
01.03.12,11:52
Ďakujem, už som bola zmätená z toho príspevku :D
Zita5
01.03.12,12:04
Gabika možno som to nešťastne formulovala , ale mala som na mysli predovšetkým :

Príklad 11
Fyzická osoba, podnikajúca na základe živnostenského listu, bola na pracovnej ceste, ktorá trvala 7 hodín. Môže si do daňových výdavkov uplatniť stravné podľa zákona o cestovných náhradách vo výške 89 Sk aj výdavky na stravovanie v tej istej výške?


Nie, nemôže. Súbeh stravného podľa zákona o cestovných náhradách a výdavkov na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP nie je možný. Uplatniť si môže len jednu sumu.





Príklad 9
Môže si fyzická osoba – podnikateľ uplatniť do daňových výdavkov náklady na stravovanie v zmysle novely zákona o dani z príjmov, ak je zároveň zamestnancom v hlavnom pracovnom pomere?


Nie, nemôže si do daňových výdavkov uplatniť výdavky na stravovanie, pretože zároveň mu na príspevok na stravovanie vzniká nárok ako zamestnancovi.


A tu je Tvoj prípad

Súbeh zabezpečenia stravovania na pracovisku a stravného na pracovnej ceste

V praxi sa môže vyskytnúť prípad, že zamestnancovi počas kalendárneho dňa vznikne nárok na poskytnutie stravného (diét), ak je vyslaný na pracovnú cestu a aj nárok na obed poskytnutý v rámci „závodného“ stravovania, dôjde k súbehu poskytnutia stravovania na pracovisku a stravného pri pracovnej ceste tohto zamestnanca. Tieto nárokové plnenia sa časovo nemôžu prekrývať.


Príklad č. 10:

Zamestnanec odpracoval v zmene 4,5 hodiny, potom ho zamestnávateľ vyslal na pracovnú cestu, ktorá trvala 5,5 hodiny. Zamestnanec má nárok na poskytnutie stravovania a aj na poskytnutie stravného (diét).




Ak je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu, jeho nároky na stravné je potrebné posudzovať podľa zákona o cestovných náhradách. Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí stravné, jeho výška sa určuje na každý kalendárny deň pracovnej cesty, pričom pri jeho poskytovaní sa zohľadňuje aj dĺžka trvania pracovnej cesty.




Nárok zamestnanca na stravovanie je potrebné posúdiť u tohto zamestnanca podľa § 152 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie, ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny.
heja3
01.03.12,12:10
A ako je to s DPH? Tú berie ako náklad?
jana007
01.03.12,12:14
[QUOTE=Zita5;1998382]Gabika možno som to nešťastne formulovala , ale mala som na mysli predovšetkým :

Príklad 9
Môže si fyzická osoba – podnikateľ uplatniť do daňových výdavkov náklady na stravovanie v zmysle novely zákona o dani z príjmov, ak je zároveň zamestnancom v hlavnom pracovnom pomere?

Nie, nemôže si do daňových výdavkov uplatniť výdavky na stravovanie, pretože zároveň mu na príspevok na stravovanie vzniká nárok ako zamestnancovi.



Živnostník je zároveň aj zamestnanec. V práci odpracuje 8 hodín a potom ako SZČO doma na sústruhu od 16.00 do 22.00. Je nespravodlivé, že si nemôže dať do nákladov stravné, nepotrebuje večeru?
Zita5
01.03.12,12:25
[QUOTE=Zita5;1998382]Gabika možno som to nešťastne formulovala , ale mala som na mysli predovšetkým :

Príklad 9
Môže si fyzická osoba – podnikateľ uplatniť do daňových výdavkov náklady na stravovanie v zmysle novely zákona o dani z príjmov, ak je zároveň zamestnancom v hlavnom pracovnom pomere?

Nie, nemôže si do daňových výdavkov uplatniť výdavky na stravovanie, pretože zároveň mu na príspevok na stravovanie vzniká nárok ako zamestnancovi.



Živnostník je zároveň aj zamestnanec. V práci odpracuje 8 hodín a potom ako SZČO doma na sústruhu od 16.00 do 22.00. Je nespravodlivé, že si nemôže dať do nákladov stravné, nepotrebuje večeru?

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=72842
kubkokubko
07.03.12,13:08
Ahojte poradaci, chcem sa opytat, lebo som v soku z toho co tu citam. Manzel je SZČO, vedie JU, pracujem mimo bydliska minimálne 8 hodín denne vedie knihu jázd. Ak za rok 2011 nezbieral doklady za nakup stravy, tak si nemoze dat žiadne stravné do nákladov, alebo na zaklade knihy jázd maximálne 3,80 aj ked bol na pracovnej ceste napr. 12 hodin. Ak by mal doklady o nakupe stravy, tak si normalne moze uplatnit aj odpočet DPH? A platilo to aj v roku 2010? Ja som mu účtovala do nákladov stravné podla knihy jazd podľa odpracovanych hodin. Urobila som chybu? Dufam, ze nie. Prosim pomoc.....
veronikasad
07.03.12,13:10
Ahojte poradaci, chcem sa opytat, lebo som v soku z toho co tu citam. Manzel je SZČO, vedie JU, pracujem mimo bydliska minimálne 8 hodín denne vedie knihu jázd. Ak za rok 2011 nezbieral doklady za nakup stravy, tak si nemoze dat žiadne stravné do nákladov, alebo na zaklade knihy jázd maximálne 3,80 aj ked bol na pracovnej ceste napr. 12 hodin. Ak by mal doklady o nakupe stravy, tak si normalne moze uplatnit aj odpočet DPH? A platilo to aj v roku 2010? Ja som mu účtovala do nákladov stravné podla knihy jazd podľa odpracovanych hodin. Urobila som chybu? Dufam, ze nie. Prosim pomoc.....
Ak bol manžel na pracovnej ceste, nie je potrebné preukazovať náklady na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách. Uplatňuješ stravné podľa dlžky trvania pracovnej cesty.

Ak je platitel DPH, zo stravovania nie je možné uplatniť odpočet DPH.
Otakar.2
07.03.12,13:25
Živnostník si môže za každý deň uplatniť stravné 3,8 ak pracoval dlhšie ako päť hodín, ale musí sa preukázať blokom, za jedno teplé jedlo a nápoj pokiaľ je blok vyšší za stravu ako 3,8 tak tú časť si nemôže uplatniť do nákladov napr ak má blok na 5 euro môže si uplatniť len 3,8 ale ak má blok za stravu na 3,20 môže si uplatniť len 3,20 ale musí mať na každý deň blok nepotrebuje stravné lístky. Do 3,8 nesmú byť alkoholicé nápoje Ak živnostník pracuje 360 dní v roku a má na tie dni blok z reštaurácie tak si môže uplatniť za celý rok to je 360 dní Nedá sa to kumulovať, že dnes som sa najedol za dva dni dopredu.
kubkokubko
07.03.12,13:59
Takze ak som to spravne pochopila tak bloky na stravu by potreboval len keby pracoval v mieste bydliska, alebo v kancelárii mimo bydliska. Ak ráno o 7.00 vyrazi z Trnavy autom do bratislavy, tam pracuje do 18.30 a domov pride o 19.15 t.j celkové trvanie pracovnej cesty je 12,15 hod, tak na základe knihy jázd mu mozem dat do nakladov stravne 12-18 hod 5,70€? A keby si daval do nakladov stravne na zaklade bloku z restauracie, tak aj keby tam bola DPH, tak si ju nemoze odpocitat, len si moze dat do nakladov sumu bez dane.
Xanti
07.03.12,14:41
Takze ak som to spravne pochopila tak bloky na stravu by potreboval len keby pracoval v mieste bydliska, alebo v kancelárii mimo bydliska. Ano. Ak ráno o 7.00 vyrazi z Trnavy autom do bratislavy, tam pracuje do 18.30 a domov pride o 19.15 t.j celkové trvanie pracovnej cesty je 12,15 hod, tak na základe knihy jázd mu mozem dat do nakladov stravne 12-18 hod 5,70€? Ano A keby si daval do nakladov stravne na zaklade bloku z restauracie, tak aj keby tam bola DPH, tak si ju nemoze odpocitat, Nie DPH si nemôže odpočítať. len si moze dat do nakladov sumu bez dane.Aj s DPH . v texte.
kubkokubko
07.03.12,15:09
v texte.

Jej to mi odlahlo, dakujem za objasnenie a rady. Prajem krasny den vsetkym.
sally
10.03.12,12:56
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť SZČO zaplatila faktúru za stravné lístky 21.12.2011, ale stravné lístky sú objednané až na obdobie 01-06/2012. Uvedenú faktúru dám do výdavkov až v roku 2012 alebo v roku 2011 kedy bola skutočne uhradená?
Ďakujem
adam
15.03.12,05:03
Obaja manželia sú SZČO. Jeden z nich prevádzkuje Rýchle občerstvenie, kde sa pripravujú obedy pre verejnosť. Keďže sa tu obidvaja stravujú, môžu si blok z ERP v hodnote 3.80€ v pracovných dňoch dať do nákladov? Ďakujem...
Tweety
15.03.12,06:12
Obaja manželia sú SZČO. Jeden z nich prevádzkuje Rýchle občerstvenie, kde sa pripravujú obedy pre verejnosť. Keďže sa tu obidvaja stravujú, môžu si blok z ERP v hodnote 3.80€ v pracovných dňoch dať do nákladov? Ďakujem...

Áno.
adam
15.03.12,06:39
Ďakujem za odpoveď....Mýli ma jedno, materiál na prípravu jedál má SZČO v nákladoch, nie je toto prekážkou? Vlastne má tieto výdavky uplatnené 2x, alebo sa to berie ako nárok na stravné?
Tweety
15.03.12,06:41
Ďakujem za odpoveď....Mýli ma jedno, materiál na prípravu jedál má SZČO v nákladoch, nie je toto prekážkou? Vlastne má tieto výdavky uplatnené 2x, alebo sa to berie ako nárok na stravné?
Je to uplatnenie nároku na stravné. Doklad z RP bude výnosom, a uplatnenie stravy v nákladoch, tak konečný efekt bude nulový.
adam
15.03.12,06:47
Ešte raz ďakujem...
leníča
23.03.12,13:54
dobrý deň, chcem sa spýtať, SZČO má živnosť na adrese svojho trvalého bydliska. V tom istom meste aj pracuje u inej firmy v jej priestoroch, denne 8 hod. Môže si do výdavkov uplatniť výšku stravného na deň 3,80 EUR? Ďakujem.
Tweety
23.03.12,13:55
dobrý deň, chcem sa spýtať, SZČO má živnosť na adrese svojho trvalého bydliska. V tom istom meste aj pracuje u inej firmy v jej priestoroch, denne 8 hod. Môže si do výdavkov uplatniť výšku stravného na deň 3,80 EUR? Ďakujem.
AK nie je zároveň aj zamestnancom, a má doklad o zabezpečení stravovania, tak áno.
veronikasad
23.03.12,13:55
dobrý deň, chcem sa spýtať, SZČO má živnosť na adrese svojho trvalého bydliska. V tom istom meste aj pracuje u inej firmy v jej priestoroch, denne 8 hod. Môže si do výdavkov uplatniť výšku stravného na deň 3,80 EUR? Ďakujem.
ak má doklad o nákupe stravy, alebo gastrolístkov - ano.
leníča
23.03.12,14:09
nie je zamestnancom tej firmy, pracuje tam ako SZČO na živnosť, nemá ani kúpené stravné lístky. Stravuje sa doma, alebo to čo si prinesie z domu. Čiže nechodí ani do jedálne, ani do reštaurácie.
Tweety
23.03.12,14:16
nie je zamestnancom tej firmy, pracuje tam ako SZČO na živnosť, nemá ani kúpené stravné lístky. Stravuje sa doma, alebo to čo si prinesie z domu. Čiže nechodí ani do jedálne, ani do reštaurácie.Ak nemá doklad o tom , že sa stravoval, tak ako chce uplatniť výdavok? A o tom, že či je alebo nie je zamestnancom. Písala som to vo všeobecnosti tak, že ak je zároveň aj zamestnancom aj živnostníkom, nárok na stravné ako živnostník už nemá.
Katrina13
23.07.12,08:09
Dobrý deň, chcem sa len uistiť, či som správne pochopila problematiku konkrétne pre môj prípad.Som platca DPH, ale nekupujem si gastro lístky. Pracujem z domu, takže si občas objednám obed domov. Väčšinou ide o sumu cca 5 eur. Môžem si na základe bločku z reg.pokladnice uplatniť VOZD 3,80 eur? A zaúčtujem si to len do ZD bez rozpisu na DPH? ( Účtujem v Alfe, tak si to asi nahodím cez rozpis do 0% DPH? ) Poradíte mi prosím či je to tak s účtovaním správne?
Tweety
23.07.12,08:10
Dobrý deň, chcem sa len uistiť, či som správne pochopila problematiku konkrétne pre môj prípad.Som platca DPH, ale nekupujem si gastro lístky. Pracujem z domu, takže si občas objednám obed domov. Väčšinou ide o sumu cca 5 eur. Môžem si na základe bločku z reg.pokladnice uplatniť VOZD 3,80 eur? A zaúčtujem si to len do ZD bez rozpisu na DPH? ( Účtujem v Alfe, tak si to asi nahodím cez rozpis do 0% DPH? ) Poradíte mi prosím či je to tak s účtovaním správne?
Áno, na základe dokladu si môžeš zaúčtovať max. 3,80, bez nároku na odpočet dph.
mondes
24.07.12,16:46
Prosím Vás, SZČO chodí denne na obedy do reštaurácie a dáva si do N najviac 3,80 z ceny za obed. (Ak je suma na bločku nižšia ako 3,80, tak samozrejme dáva tú nižšiu sumu).
Môžem ja tie bločky za stravu sčítať a dať to k napr. 30.4.2012 do N cez ID? Alebo musím každý bloček účtovať cez pokladňu? Ďakujem pekne.
Tweety
24.07.12,16:47
Prosím Vás, SZČO chodí denne na obedy do reštaurácie a dáva si do N najviac 3,80 z ceny za obed. (Ak je suma na bločku nižšia ako 3,80, tak samozrejme dáva tú nižšiu sumu).
Môžem ja tie bločky za stravu sčítať a dať to k napr. 30.4.2012 do N cez ID? Alebo musím každý bloček účtovať cez pokladňu? Ďakujem pekne.
Môžeš ich spočítať a dať jedným zberným dokladom.
mondes
24.07.12,16:53
Môžeš ich spočítať a dať jedným zberným dokladom.

...a ten "zberný doklad" t.j. ID alebo VPD?:) Vďaka.
Tweety
24.07.12,16:54
...a ten "zberný doklad" t.j. ID alebo VPD?:) Vďaka.
Zberný, t,j, zber údajov, takže jedným ID zoberieš všetky doklady z nákupu obedov(evidencia práce je dôležitá) a zaúčtuješ. Samozrejme bez nároku na odpočet dph.
heike
28.08.12,11:54
Dobrý deň,

chcem sa opýtať: manžel je SZČO a uvažujem o nákupe stravných lístkov (aby sa mu zvýšili výdavky) a mám zopár otázok:

- môžem nakúpiť stravné lístky aj "pozadu" - teda ak by som objednala a zaplatila lístky teraz aj za minulé mesiace?
- môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
- aká evidencia by bola dostačujúca pre "zdokladovanie" odpracovaných dní? Stačila by faktúra (s počtom fakturovaných dní za prácu) alebo musí byť aj iná evidencia?
- ako by som mala zaúčtovať (JÚ) faktúru za SL, keby som si objednala SL na dlhšie obdobie dopredu (3, 6 mesiacov)?
- ak máte skúsenosti s konkrétnou zmluvou - môže živnostník objednať SL podľa svojej potreby? je niečím viazaný?

Vopred Vám ďakujem za odpovede...
Xanti
28.08.12,16:40
Dobrý deň,

chcem sa opýtať: manžel je SZČO a uvažujem o nákupe stravných lístkov (aby sa mu zvýšili výdavky) a mám zopár otázok:

- môžem nakúpiť stravné lístky aj "pozadu" - teda ak by som objednala a zaplatila lístky teraz aj za minulé mesiace? Nie nemôžeš nakúpiť lístky pozadu.
- môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov áno - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
- aká evidencia by bola dostačujúca pre "zdokladovanie" odpracovaných dní? Stačila by faktúra (s počtom fakturovaných dní za prácu) alebo musí byť aj iná evidencia?
- ako by som mala zaúčtovať (JÚ) faktúru za SL, keby som si objednala SL na dlhšie obdobie dopredu (3, 6 mesiacov)?
- ak máte skúsenosti s konkrétnou zmluvou - môže živnostník objednať SL podľa svojej potreby? je niečím viazaný?

Vopred Vám ďakujem za odpovede....v texte
Tweety
28.08.12,17:12
Len by som upravila. - môžem uplatniť celú sumu SL do nákladov áno - nie je to ako u zamestnávateľa 55 %?
Celú ako celú, všetko závisí od jej výšky. Od septembra max. teda v hodnote 4 €.

Evidencia- evidencia odpracovaných dní. Nákup je VNZD, až ich spotreba je VOZD, pripomínam, že nárok na odpočet dph z provízie SZČO nemá.
demeter
29.08.12,12:38
Pochopil som to správne, od 1.9.2012 si SZČO môže dať do nákladov max.cenu listku 4€.
Tweety
29.08.12,12:48
Pochopil som to správne, od 1.9.2012 si SZČO môže dať do nákladov max.cenu listku 4€.
No, ak si to v predch. príspevku prečítal správne, tak aj pochopil, či?:)
heike
30.08.12,05:02
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, pomohli...