lulu 8
21.02.12,16:58
Dobrý den,vedel by mi niekto poradit?či mám nárok v dávku v nezamestnanosti?Dva roky som bola na materskej dovolenke to som poberala 256eur-lebo pred materskou som bola zamestnaná a treti rok som bola na rodičovskom píispevku 190eur a teraz mi to skončilo,tak som sa zaevidovala na úrade práce a tam mi povedali, že nemám nárok na dávku v nezamestnanosti.Ako to vlastne funguje?žena po materskej dovolene nemá nárok na nič alebo ako to je?:confused:Prosím pošlite mi niejakú radu alebo váše skusenosti a rady.Vopred dakujem
Xanti
21.02.12,16:00
A kedy Ti skončil pracovný pomer?
lulu 8
21.02.12,16:05
Pracovný pomer mi skončil pred materskou dovolenkou ale odpracovane som mala v čr tak som rok poberala matersku z čr a potom z sr.
Xanti
21.02.12,16:07
Tak nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko v posledných 3 rokoch nemáš 730 dní poistenia v nezamestnanosti.
Katy a R
21.02.12,16:09
Pracovný pomer mi skončil pred materskou dovolenkou ale odpracovane som mala v čr tak som rok poberala matersku z čr a potom z sr.
žiadne poistenie - žiadna dávka. Iba ak by si si bola dobrovoľne platila poistné do SP:confused:
lulu 8
21.02.12,16:12
Ale ja som pred materskou robila a potom som sla na matersku dovolenku to su tri roky-to som doma s deckom.a pred tym som makala da sa povedat od 19rokov do teraz do 30rokov tak mam odmakane len som pred materskou dala vypoved a sla som na matersku.A ženy s mojim problemov tak poberaju normalene davku v nezamestnanosti ale oni končili matersku ešte v roku 2011 a ja 2012 tak tomu vlastne norozumiem.
Xanti
21.02.12,16:14
Ak tie ženy skončili s pracovným pomerom po skončení materskej .. tak majú nárok na podporu.
Ty si skončila pred nástupom na materskú nemáš nárok na podporu.

Už som Ti napísala .. nemáš v posledných 3 rokoch 730 dní poistenia.
Žena čo bola na materskej a rodičovskej a dostala výpoved po ukončení rodičovskej , tak ona má 730 dní poistenia v nezamestnanosti, preto má nárok na podporu.
Katy a R
21.02.12,16:16
Ale ja som pred materskou robila a potom som sla na matersku dovolenku to su tri roky-to som doma s deckom.a pred tym som makala da sa povedat od 19rokov do teraz do 30rokov tak mam odmakane len som pred materskou dala vypoved a sla som na matersku.A ženy s mojim problemov tak poberaju normalene davku v nezamestnanosti ale oni končili matersku ešte v roku 2011 a ja 2012 tak tomu vlastne norozumiem.
Ty si ukončila PP pred materskou - a ešte k tomu si platila poistné do českej poisťovne - tak možno by si ešte mohla skúsiť ich predpisy .:confused::confused: ale aj to :mee::confused:

Pozri zákon o SP §104 ... čo treba. Ale ty si vôbec nič neplatila do slovenskej SP ...
Ešte doplním, že keby si si bola platila dobrovoľne poistenie u nás ... tak by sa mohla aj nejaká doba započítať z ČR (je to už pasé, tak to ani nejdem rozoberať):mee:
lulu 8
21.02.12,16:31
ale oni na urade prace chceli odo mna iba zdokladovat 2roky do zadu, tak to som zdokladovala rok 2010 z čr a 2011 z sr.
Katy a R
21.02.12,16:32
materské si zo SR určite nepoberala. To je dávka nemocenského poistenia - a to si mala len v ČR.
Xanti
21.02.12,16:36
Kedy naposledy si robila? Bolo to niekedy v roku 2009 alebo 2008. A naozaj nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.
Katy a R
21.02.12,16:37
však si zdokladovala, že nemáš žiadne poistenie
lulu 8
21.02.12,16:42
robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.
Xanti
21.02.12,16:46
robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky. Pochop jedno.

Ak žena skončila materskú v 4/2011 a poberala podporu v nezamestnanosti tak to znamená len jedno .. pracovný pomer jej skončil 4/2011. Preto má nárok.
Preto ju ked pýtali papiere z posledných dvoch rokov tak dokladovala poistenie, lebo počas materskej a rodičovskej bola zamestnancom .

Ty si skončila materskú ( rodičovskú ) teraz napr. 1/2012 , ale tvoj pracovný pomer skončil v roku 2008 .. teda si dokladovala že nemáš v posledných 3 rokoch 2 roky poistenia .. preto ty nič nedostaneš, lebo si počas materskej a rodičovskej nebola zamestnancom .


Ako ja už neviem ako ti napísať prečo ty nie. Nikoho nezaujíma, že si robila 8 rokov predtým, vždy sa berú len 3 roky dozadu. A aj keby si im doniesla doklad z roku 2009 tak tiež na UP donesieš doklad že si vtedy nerobila teda nemala poistenie v nezamestnanosti.
Katy a R
21.02.12,16:48
robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.
pozri si zákon o SP - a uvidíš, kde je problém. A Xanti ti už napísala, že ak majú nárok - tak určite neskončili PP pred materskou;) - určite majú potrebnú dobu poistenia... a ešte - sa opakujem - nemáš žiadny poistný vzťah so SP - tak nemôžeš dostať dávku! Mohla si sa poistiť!
brčko
21.02.12,16:54
robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.

nárok na podporu by si mala v prípade, ak v posledných troch (za istých okolností 4och) rokoch pred zaevidovaním na UP si bola poistená v nezamestnanosti aspon 730kalend.dní. Poistenie v nezam. zamestnanca sa do toho zarátava len v prípade, že si čerpala materskú a rodičovskú dovolenku, a teda ak ti trval aj pracovný pomer. Vela mamičiek hovorí, že čerpalo RD a MD, ale tú môžu čerpať len zamestnanci, lebo je to ospravedlnené volno v zamestnaní a upravuje tento pojem len Zákonník práce. Tj. nezamestnaná osoba a ani živnostník materskú a ani rodičovskú dovolenku podla zákona nečerpá, aj ked sa tomu medzi mamičkami tak hovorí. Nezamestnaný len poberá materské a rodičovský príspevok počas starostlivosti o dieťa.

Z toho dôvodu nárok na podporu nemáš.
Niečo sa mi ale zdá, že v čechách sa táto doba zarátava, no ozaj neviem, či sa mi to ozaj len nezdá. A za akých okolností by si mohla čerpať podporu v čechách? Asi by si musela hladať prácu tam a byť k dispozícii ich úradu.? To by bolo treba zistiť. Bohužial v SR nárok nemáš, lebo sa sledujú len max. 4roky dozadu.

tým mamičkám, čo spomínaaš možno mali pracovný pomer na dobu určitú a od ukončenia pracov.pomeru do zaevidovania na up im neuplynulo viac ako 2roky. Alebo možno sa zaevidovali na up pred poberaním materského a potom si len dobrali zostatok (neviem, či je to možné do 2rokov alebo po novom tuším troch rokov od vyradenia z up)
lulu 8
22.02.12,17:45
Dakujem vám všetkým za vaše odpovede aj za rady ešte raz dik.
Maaaria
30.03.12,11:09
mám jednu otázku. ak skončí zamestnanec pracovný pomer na dobu určitú alebou dohodou aj tak má nárok na podporu v nezamestnanosti, keď odpracoval 6rokov v tej firme? Nezáleži na forme ukončenia PZ, ale koľko bol poisténý?
Tweety
30.03.12,11:12
mám jednu otázku. ak skončí zamestnanec pracovný pomer na dobu určitú alebou dohodou aj tak má nárok na podporu v nezamestnanosti, keď odpracoval 6rokov v tej firme? Nezáleži na forme ukončenia PZ, ale koľko bol poisténý?
ÁNo, má nárok. Na forme skončenia PP nezáleží. Podstatná je doba poistenia.
Maaaria
30.03.12,11:15
ďakujem za rýchlu odpoveď