Mirl
21.02.12,20:50
Ahoj, poprosila by som o radu - robím známemu daň. priznanie - celý rok bol szčo - v mesiacoch január až jún 2011 predal železo - má o tom výpis - ktorú mu vydala spoločnosť od ktorej dostal peniaze - predaj železa nijako nesúvisí s jeho podnikaním - predal to ako fyzická osoba - v tej spoločnosti mu ale povedali že si to bude musieť zdaniť (príjem bol okolo 3700 eur) - je na to nejaký predpis - zákon že takýto príjem sa musí zdaňovať, Ďakujem za odpoveď
veronikasad
21.02.12,19:54
Skadial pochádzal železný šrot za 3700€?
Mirl
21.02.12,20:05
v skutočnosti to bol za príjem z predaja medu ale tá spoločnosť mu dala potvrdenie že im predal železo lebo oni obchodujú iba so železom
veronikasad
21.02.12,20:08
v skutočnosti to bol za príjem z predaja medu ale tá spoločnosť mu dala potvrdenie že im predal železo lebo oni obchodujú iba so železom
To je jedno či je to meď alebo železo - odkial také množstvo zobral ?
Mirl
21.02.12,20:15
má pracovité včely, ja sa nevyznám koľko medu sa dá urobiť za pol rok ale je to jednoducho z jeho včelína - to ale nie je podstatné nakoľko on má potvrdenie že predal železo (ani on si to nevšimol lebo tieto doklady vždy vyhadzoval až keď mu na konci povedali že to musí zdaniť)hneď mi aj volal ako sa to bude dať urobiť ale až keď mi to dal do rúk som videla že tam nie je napísaný med ale železo ( riešila by som to § 8 ale teraz neviem či sa tým mám vôbec zaoberať)
veronikasad
21.02.12,20:20
má pracovité včely, ja sa nevyznám koľko medu sa dá urobiť za pol rok ale je to jednoducho z jeho včelína - to ale nie je podstatné nakoľko on má potvrdenie že predal železo (ani on si to nevšimol lebo tieto doklady vždy vyhadzoval až keď mu na konci povedali že to musí zdaniť)hneď mi aj volal ako sa to bude dať urobiť ale až keď mi to dal do rúk som videla že tam nie je napísaný med ale železo ( riešila by som to § 8 ale teraz neviem či sa tým mám vôbec zaoberať)
Toto asi nebude náhodný príjem a tie pracovité včielky by mali mať asi na túto činnosť živnostenské oprávnenie.
Zberné suroviny plnia oznamovaciu (bonzácku) povinnosť voči DU - za rok 2011 bola suma zvýšená na 5000€.
Mirl
21.02.12,20:27
tá oznamovacia povinnosť je mi známa (ale sumu nepresiahol)takže DU o tom vedieť nebude a s tými včelami je to také náhodné - jeho mama má veľký včelín a nakoľko spomínaná szčo má auto tak to vždy išiel on predať a dával tam svoj obč. preukaz, zdaniť to alebo nie a podľa akého §
veronikasad
21.02.12,20:30
tá oznamovacia povinnosť je mi známa (ale sumu nepresiahol)takže DU o tom vedieť nebude a s tými včelami je to také náhodné - jeho mama má veľký včelín a nakoľko spomínaná szčo má auto tak to vždy išiel on predať a dával tam svoj obč. preukaz, zdaniť to alebo nie a podľa akého §
Tak to je med a nie meď ? Myslela som, že si so včelami robíš srandu ...

V prípade medu je to v poriadku ...
§ 8

Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

... vlastne nie je v poriadku, lebo na potvrdení je železo.
Mirl
21.02.12,20:43
ved to - je tam to železo
Dáša_
21.02.12,20:55
Ja by som skúsila ísť do par. 9


§ 9

Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
a)
b)
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; ...

Že proste si doma na dvore odkladal a odkladal železo. Až ho mal za nákladné auto a predal ho. jednorazovo, bez toho, žeby s tým podnikal. Lebo táto suma, to je snáď aj 8-10 tisíc kg. Alebo sa mýlim? Myslím s tými kg :cool:
Xellesia
21.02.12,20:58
no tak podľa mňa je tu úplne divná postupnosť a skôr by som riešila dačo iné:
- on predával, takže on by mal vystavovať nejaký doklad,
- v podstate to ani nie je jeho príjem, pretože je to príjem jeho mamy, keďže ona má včelín,
- takže asi by to mala riešiť ona... to že peniaze prevzal syn, to by malo byť druhotné,
- problém má asi firma, ktorá vydala doklad, pretože dala akési potvrdenie o niečom čo bolo v skutočnosti niečím úplne iným,
- asi by sme ešte potrebovali vedieť aký druh dokladu to vlastne máš - príjmový/výdavkový pokladničný?.... nejaké potvrdenie?... neviem čo môže byť výpis
Xellesia
21.02.12,21:02
No 8-10tis. kg šrotu si predsa hocikto len tak zberká doma na dvore :D
A koľko kg medu to vlastne je?... podľa mňa okolo 1000 kg - to je šialené množstvo. Nie je to nejaké divné?
day
21.02.12,21:17
to je skoro 15t zeleza :eek:
Zitulda
21.02.12,23:20
Ale Vážení poraďáci...mne akosi nejde do hlavy a zdá sa mi to pofidérne. Ako mohol predávať med ...nie ako som si myslela že meď v zberných surovinách so železom? A ako mu mohli zberné suroviny za predanie medu vystaviť doklad o výkupe železa? Nezdá sa Vám to čudné?...či sa mýlim?
Nebodaj výkup medu sa robí v zberných surovinách na železo? Ak odniesol na výkup med od včielok, potom musel mať ho obrovské množstvo, lebo vo výkupe bola a je cena nižšia ako predajná a minulého roku podľa http://www.vcely.sk/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=65&start=0 bola vo výkupe za l kg okolo 1,5€:). Pri predaji známym...atď, bola cena okolo 4 až 5€. Nepovažujte ma za švidričku, ale naozaj nemienila som vŕtať a mrníkovať tému, ale nedalo mi to aj preto, že táto téma má taký názov aký má a potom nakoniec sa tu jedná o iné... sú tu včielky a med a nie železo a meď. :rolleyes:
Zitulda
21.02.12,23:24
:) si sa mýlil on predával medík od včielok- viď príspevok č.5.:)
Dáša_
22.02.12,06:02
no, ja to vidím takto: firme predal naozaj produkt včiel - med. Ale dohoda medzi ním a firmou bola taká, že papierovo (aby mali oni náklad, ktorý je v súlade s ich živnostenským listom) urobia, že od neho kúpili šrot - železo.
A tak teraz má on na papieri, že im predal šrot - myslím, že zberné suroviny o tom vydávajú potvrdenku. a teraz chce na základe tejto potvrdenky urobiť daňové priznanie.

Takže neviem, ktoré úvahy je správne rozvíjať - či predaj medu, alebo predaj železa.
Mirl
22.02.12,17:16
je tam 705 kg
Mirl
22.02.12,18:21
ja si budem musieť ešte raz riadne preveriť či ma ten známy neťahá za nos - čo vlastne predával či med alebo meť (nejde mi diakritika takže píšem ako počujem, ďakujem za názory)
ewita888
22.02.12,18:43
ja si budem musieť ešte raz riadne preveriť či ma ten známy neťahá za nos - čo vlastne predával či med alebo meť (nejde mi diakritika takže píšem ako počujem, ďakujem za názory)
som to tušila, že ty si zle zadala, čo predával.. nepíše sa meť, ale meď.. takže je jasné, že keďže odberateľ sú nejaké zberné suroviny, tak nevykupujú med, ale meď..
inak krásna téma.. :-))
Dáša_
22.02.12,18:55
je tam 705 kg

no po prepočte cena/kg by to ukazovala skôr na novú meď ako na železo :) A aj to v dobrej cene.

Alebo potom snáď aj ten prírodný med :cool:
Pebbles
02.08.12,16:51
Dobrý večer,
rada by som sa spýtala, aký doklad by mal kovošrot vydávať, aby to bolo správne daňovo aj účtovne podchytené. Stačí, ak na základe drobných výkupov urobíme na konci mesiaca sumárny VPD z pokladne? Ďakujem veľmi pekne.