osky
22.02.12,05:50
ahojte.viete co dnes uvarite?
ja stracam fantaziu,nebavi ma stale spenat s vajickom,ci ryba.
viem,viem,je vela bezmäsitych jedal,ale ja hladam nieco ozaj postne,napriek tomu aj trochu chutne.ma niekto napad na daco ,co nie je rokmi "otrepane"?
Stina
22.02.12,05:14
Fazuľová polievka na kyslo a hubový koláč.
Indeed
22.02.12,05:23
ked hovoris, o niečom , čo nie je rokmi otrepané ,

mňa napadlo,že pizza

v našich končinach sa toto jedlo vyskytuje iba posledných 20 rokov

a prečo by som mal dnes ja osobne jesť len a vylučne len nejaké postne jedlo ?

Ja budem jesť halaszlé, ale to len preto,že som tuto polievku uvaril včera.

A na večeru si istotne dám aj kúsok nejakej dobrej klobásky...
Dáša_
22.02.12,05:38
ja budem robiť rybací koláč - na dno uvarené popučené zemiaky, vrstva mrazeného hrachu, mrazená treska, zaliat nejakym bešamelom alebo smotanou a na vrch ešte vrstva popučených zemiakov. Keď nezabudnem, tak na hrach dám aj varené vajce.
alabut
22.02.12,05:59
Ja som pohan a dnes si dam post. Nikomu neuskodi, naopak. Svacnem dake pivko - dve, to staci. Krestani sa mozu napchavat .... ked uz rybami, tak preco nie rovno klobasou? :-)
Letko
22.02.12,06:19
V reštike, kde chodíme na menu, mali mať dnes rezeň alebo iné mäso. Po argumentácii zákazníkov zmenili menu a na obed je rezeň, vypr. rybie filé a žemľovku. Ináč čistý chlieb s čajom na raňajky a ešte na večeru bude to isté len s vodou.
osky
22.02.12,07:38
ked hovoris, o niečom , čo nie je rokmi otrepané ,

mňa napadlo,že pizza

v našich končinach sa toto jedlo vyskytuje iba posledných 20 rokov

a prečo by som mal dnes ja osobne jesť len a vylučne len nejaké postne jedlo ?

Ja budem jesť halaszlé, ale to len preto,že som tuto polievku uvaril včera.

A na večeru si istotne dám aj kúsok nejakej dobrej klobásky...

toto bola otazka skor pre takych co veria v Boha a tieto principy beru vazne...nech ti ta klobasa padne nauzitok.ja by som sa nou asi dnes zadrhla a ani by mi nevytravila,v takyto velky post!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
evuš
22.02.12,07:42
...osky - palacinky na slano, so špenátom, syrom, zapekané, mňááááááám..................
pepsikova
22.02.12,07:45
...špenát by mi musela urobiť Terezka, vie ho špikový a zjem aj bez lapaciniek...mňňňammm...
evuš
22.02.12,07:53
mimotemy ..no ja špenát vždy zožerem samý a sama priamo z hrnca s mega lyžicou :D:) /no čo sa pomilujem, keď som pekná ???/:confused::D:D p.s. to sa u nás tak hovorí.....
evuš
22.02.12,07:58
www.youtube.com/watch?v=un8II-kwc_I

...už som to tu pricapila v inej téme... ale...
Indeed
22.02.12,08:08
neviem,prečo viera v Boha by sa mala zakladať na jedení, resp.nejedení nejakeho jedla

nerozumiem takejto požiadavke postu,
evuš
22.02.12,08:12
neviem,prečo viera v Boha by sa mala zakladať na jedení, resp.nejedení nejakeho jedla

nerozumiem takejto požiadavke postu,


...tak potom to nerieš... nikto Ti nevnucuje iný názor... Pôst má byť najmä v duši.... ;)
vema
22.02.12,08:25
Ja dnes urobím kapustové placky. Robila to pani v relácii prima nápady. Čerstvá kapusta, postrúhaná, alebo rozmixovaná, trošku múky, jogurt a ostatné koreniny. Uvidím aké to bude.
marleau
22.02.12,08:27
Ja si varím klobásu.
mondes
22.02.12,08:30
neviem,prečo viera v Boha by sa mala zakladať na jedení, resp.nejedení nejakeho jedla

nerozumiem takejto požiadavke postu,

Ak môžem k tomu povedať, tak by som chcela len toľko. Tu nejde ani tak o jedenie alebo nejedenie nejakého jedla, tu ide skôr o to, či si schopný odolať niečomu, čo máš rád. Vo svete je veľa pokušení a ty keď nemáš pevnú vôľu, tak ťažko niektorému odoláš. Napr. drogy, ženy atď. A toto by mala byť taká skúška. Dať si predsavzatie, že dnes si nedám napr. pivo, alebo nezapálim cigaru. Ja osobne pôst od mäsa neriešim, pretože bez mäsa môžem byť aj v iné dni. Mojou drogou sú sladkosti a káva a práve v takýto deň, ako je popolcová streda a Veľký piatok si to odrieknem. (Samozrejme, že ani to mäso nejem). Chcem sama sebe dokázať, že ja vládnem nad svojím telom a nie ono nadomnou. A v podstate, veď taká očista tela nie je na škodu. Tak držím palce všetkým, ktorí si dnes dali nejaké predsavzatie, aby sa im ho darilo splniť.
marleau
22.02.12,08:33
Tú očistu si urobím kedy ja budem chcieť a nie pánko,ktorý to aj tak nedodržiava.Toto nemá s Bohom spoločné nič.
maryann.b
22.02.12,09:14
Ahoj Osky, ja som ešte tento rok nerobila šišky. Takže budú dnes. Aj tak ich robievam vždy na synátorove meniny (Matej), ale závisí to aj od toho, na kedy padne koniec Fašiangov. A je to taký kompromis. Tiež je to bez mäsa :o))
osky
22.02.12,09:14
Ak môžem k tomu povedať, tak by som chcela len toľko. Tu nejde ani tak o jedenie alebo nejedenie nejakého jedla, tu ide skôr o to, či si schopný odolať niečomu, čo máš rád. Vo svete je veľa pokušení a ty keď nemáš pevnú vôľu, tak ťažko niektorému odoláš. Napr. drogy, ženy atď. A toto by mala byť taká skúška. Dať si predsavzatie, že dnes si nedám napr. pivo, alebo nezapálim cigaru. Ja osobne pôst od mäsa neriešim, pretože bez mäsa môžem byť aj v iné dni. Mojou drogou sú sladkosti a káva a práve v takýto deň, ako je popolcová streda a Veľký piatok si to odrieknem. (Samozrejme, že ani to mäso nejem). Chcem sama sebe dokázať, že ja vládnem nad svojím telom a nie ono nadomnou. A v podstate, veď taká očista tela nie je na škodu. Tak držím palce všetkým, ktorí si dnes dali nejaké predsavzatie, aby sa im ho darilo splniť.


toto nepotrebuje dalsi komentar.velmi pekne si to napisala.presne o tom je to,ale je skratka urceny post od mäsa.samozrejme,ze ak sa vzdame aj ostatnyh svojich zavislosti,mame este väcsi podiel na krizi.
ja riesim to varenie koli mojmu drahemu,lebo on je totalny vlk-cize mäsozravec a preto kazdy piatok ci post riesim,co varim,lebo nezje vsetko.ale inak je normalny.....
osky
22.02.12,09:16
Ahoj Osky, ja som ešte tento rok nerobila šišky. Takže budú dnes. Aj tak ich robievam vždy na synátorove meniny (Matej), ale závisí to aj od toho, na kedy padne koniec Fašiangov. A je to taký kompromis. Tiež je to bez mäsa :o))

ahooooj Majka,bozenko ty este aj zijes.ako dychate.vitaj spät,uz si tu nebola ani nepamätam!!!

no,ja tak zboznujem sisky aj s mojim muzom ze o poste by v nasom pripade nemohlo byt ani reci,to by skor bolo obzerstvo.
kopretinka
22.02.12,09:22
šúľance s tvarohom,lebo ostalo od včera....ani netuším,čo je popolcová streda ;)
Dáša_
22.02.12,10:43
Ak môžem k tomu povedať, tak by som chcela len toľko. Tu nejde ani tak o jedenie alebo nejedenie nejakého jedla, tu ide skôr o to, či si schopný odolať niečomu, čo máš rád. Vo svete je veľa pokušení a ty keď nemáš pevnú vôľu, tak ťažko niektorému odoláš. Napr. drogy, ženy atď. A toto by mala byť taká skúška. Dať si predsavzatie, že dnes si nedám napr. pivo, alebo nezapálim cigaru. Ja osobne pôst od mäsa neriešim, pretože bez mäsa môžem byť aj v iné dni. Mojou drogou sú sladkosti a káva a práve v takýto deň, ako je popolcová streda a Veľký piatok si to odrieknem. (Samozrejme, že ani to mäso nejem). Chcem sama sebe dokázať, že ja vládnem nad svojím telom a nie ono nadomnou. A v podstate, veď taká očista tela nie je na škodu. Tak držím palce všetkým, ktorí si dnes dali nejaké predsavzatie, aby sa im ho darilo splniť.

My sme sa dohodli, že v pôste pôjdeme ešte ďalej - skúšali sme aj minulý rok a teda neboli sme na 100% úspešní, ale dalo sa. Nebudeme jesť žiadne sladkosti typu čokoládka, horalka ... Zatiaľ takto. Minulý rok sme nepili ani kávu, mne to potom vydržalo veľmi dlho. Teraz po troche zase pijem (kávu)



Zaujímavé je , že napríklad takú ryžovú kúru odporúčajú začať tiež presne na popolcovú stredu . Takú tú veľkú 40 dňovú, ke´d sa prvé dni je len nesolená natural ryža.

A po pravde, ten pôst bol celkom dobre vymyslený, na koniec zimy, keď už bolo menej zásob. Pekne, kým zase vonku sa to nezačne zelenieť. Neboli kedysi tí naši predkovia blbí.
marleau
22.02.12,10:48
Len sa najedzte,po tom,ako nemandátová "vláda" schválila trvalý Euroval,sa može ľahko stať,že sa budete neplánovane postiť celý nasledujúci rok a ostatné po ňom idúce tiež.
Letko
22.02.12,10:53
šúľance s tvarohom,lebo ostalo od včera....ani netuším,čo je popolcová streda ;)

Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení popolom na čelo; tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ alebo „Kajajte sa a verte v Evanjelium.“

Pre mnoho kresťanov predstavuje Popolcová streda pripomienku vlastnej konečnosti a cieľa či smerovania vlastného života, vyznačuje sa teda pokáním. V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda dňom prísneho pôstu.
trisestri
22.02.12,11:03
evuš
22.02.12,11:04
..no a čo... aspoˇm budeme krásne štíhli...neni to vlastne TREND ???
Estetic
22.02.12,11:06
neviem,prečo viera v Boha by sa mala zakladať na jedení, resp.nejedení nejakeho jedla

nerozumiem takejto požiadavke postu,
Naši predkovia boli veľmi múdri ľudia,vo všetkých náboženstvách majú pôstne obdobie.Na jar kresťania,kedy nejedia ťažké masá a organizmus si na začiatku jari prirodzene oddýchne od ťažkých zimných jedál,udenín a slaniniek.V modernej dobe tomu hovoríme detoxikácia organizmu a kupujeme si drahé preparáty aby sme organizmus detoxikovali a odkyslili.Stačí ale využiť presne toto obdobie,ked historicky je organizmus nastavený že práve v tomto období oddychuje a vysadiť ťažké mäsá,udeniny,alkohol,začať hodne piť bylinkové čaje-proces detoxikácie a chudnutia bude mať oveľa lepší priebeh ako v inom období roka.
zuzi1
22.02.12,11:14
Moja rodina bude dojedať zvyšky od včera, dcéra slivkové gule, manžel rybu s čerstvou zemiakovou kašou. Všetci budeme jesť kapustnicu, do ktorej som ale dala pre chuť aj klobásku. A na večeru budem robiť zapečený plesnivý syr v lístkovom ceste so zemiakmi a zeleninovou oblohou. Je to v receptoch zo života a ešte nikdy som to nerobila, tak uvidím, čo z toho bude.
sisima
22.02.12,11:22
dnešným trendom je stravovat sa zdravo po celý rok, teda aj v zime. "pôstne" dni by mal človek dodržiavať častejšie, aby si prečistil a odľahčil organizmus...popolcová steda ma skôr duchovný význam ako napísal Letko ;)
osobne som nikdy nerozumela pôstu - maso nie, ryby áno... pre mňa pôst znamená čistá voda a nič nejesť, max. niečo malé, keď už odpadávam...;)
trisestri
22.02.12,11:28
tebe je hej,ale co s tymi ktory maju pazravy zaludok?
trisestri
22.02.12,11:36
k tomu treba pridat aj duchovny rozmer,ocistit sa od vsetkeho co znecistuje dusu,len toto je tazsie ako post v strave
Dáša_
22.02.12,11:47
Krestani sa mozu napchavat .... ked uz rybami, tak preco nie rovno klobasou? :-)

no lebo ryby sú chladnonokrvné zvieratá a také prasa či kura napríklad je teplokrvné zviera
evuš
22.02.12,11:51
no lebo ryby sú chladnonokrvné zvieratá a také prasa či kura napríklad je teplokrvné zviera

..no Dáši..ja som kresťanka, ale na Popolcovú stredu či Veľký piatok nejem ani ryby.... proste pokladám to za mäso...hoci to nie je hriech...a či je "teplo" alebo "chladno" - krvné neriešim....
gabca888
22.02.12,11:57
Dnes ma opäť "potešili" kuchárky - vraj gulášová polievka - skoro ma porazilo, tak polievku som tentoraz vynechala. Dala som si dve šišky, ktoré mi tiež moc pôstne nepripadajú - ešte stále mi ťažia žalúdok :(
Dáša_
22.02.12,12:00
..no Dáši..ja som kresťanka, ale na Popolcovú stredu či Veľký piatok nejem ani ryby.... proste pokladám to za mäso...hoci to nie je hriech...a či je "teplo" alebo "chladno" - krvné neriešim....

No jasné, každý podľa svojho.
U nás kedysi suseda povedala, "Väčší hriech z huby jako do huby" :)

A ešte si pamätám z jednej diskusie na otázku, čo budete na Veľký piatok jesť odpovedal jeden mních niečo v zmysle, že on si možno aj spolu (ak si to meno dobre pamätám) s Františkom z Assisi dá aj kus šunky - to preto, aby nespyšnel v tom, aký je on sám dokonalý... Ale to je iba taký opis tej myšlienky, možno chcel povedať niečo iné a ja som si to blbo zapamätala.
trisestri
22.02.12,12:02
mate cudne kucharky,u nas aj za obdobia totality v skolskej jedalni bol tento den post
marleau
22.02.12,13:09
Tak si dajte párky,máte zaručené,že mäso nejete...
kopretinka
22.02.12,17:08
no lebo ryby sú chladnonokrvné zvieratá a také prasa či kura napríklad je teplokrvné zviera
ryby sa môžu jesť preto,lebo sú chladnokrvné? :eek:
FaLuMa
22.02.12,17:26
No moja svokra sa drží hesla, že "ak môže zjest vajce tak potom aj celu sliepku a keď môže mlieko tak potom aj celu kravu" . A jeden deň v roku nezaskodi trocha striedmosti takze sa nejde nič čo má živočíšny pôvod. U nás je teda v ten deň tradične jedlo - a mimochodom veľmi chutné- zemiaky upečené v supke v rure a k tomu kysla kapusta. zemiaky sa jedia ešte horúce a trochu sa okolia, deťom dám na ne aj trocha masla.
Gapo
23.02.12,17:29
My sme mali špenátovú polievku a francúzske zemiaky. Čo, však klobáska nie je zviera, nebehá ;) :D
A popolcová streda? Ja som furt vedel, že to je ženský sviatok :D :D :D