linola
22.02.12,09:32
Ahojte,
potrebovala by som poradit. Od januára 2011 do apríla 2011 som poberala materský príspevok. Keďže materský príspevok nie je štátna sociálna dávka (na rozdiel od rodičovského príspevku) nie je od dane z príjmov oslobodený. Celková poberaná suma bola vyššia ako 1776 eur. Okrem tohto som v roku 2011 začala poberať rodičovský príspevok, ktorý je, ako som už spomenula od dane z príjmov oslobodený podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Som povinná podať DP k dani z príjmov FO za rok 2011, avšak neviem aký typ. Poradíte mi, prosím. Ďakujem.
Tamila
22.02.12,08:35
Nepodávaš daňové priznanie, ani materská sa nezdaňuje. Materská je niečo podobné ako nemocenské dávky. Takže si nemala žiaden zdaniteľný príjem.
babi2
22.02.12,08:36
Ahojte,
potrebovala by som poradit. Od januára 2011 do apríla 2011 som poberala materský príspevok. Keďže materský príspevok nie je štátna sociálna dávka (na rozdiel od rodičovského príspevku) nie je od dane z príjmov oslobodený. Celková poberaná suma bola vyššia ako 1776 eur. Okrem tohto som v roku 2011 začala poberať rodičovský príspevok, ktorý je, ako som už spomenula od dane z príjmov oslobodený podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Som povinná podať DP k dani z príjmov FO za rok 2011, avšak neviem aký typ. Poradíte mi, prosím. Ďakujem.ak si nemala iný príjem nemusíš podať DP, materský príspevok sa považuje za vlastný príjem vtedy, ak by si chcel uplatniť odpočítateľnú položku na Teba manžel.
Jana Acsová
22.02.12,09:00
Zaujíma vý pohľad, ale nie zriedkavý. Poberanie rodičovského príspevku a materskej je dôležité ako uvádza babi2 len pre posudzovanie príjmu pri uplatnení nezdaniteľnej časti na manžela/manželku. Kde materská vchádza a rodičovský príspevok naopak nie. Všetko sú dávky podľa osobitných predpisov. Zdanenie rieši jediný predpis a to je zákon o dani z príjmov, ktorý v § 9/2/b oslobodzuje od dane všetky dávky, podpory a služby z verejného ZP, individuálneho ZP, sociálneho poistenia, nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia ...

Takže oslobodený príjem je aj materská aj rodičovský príspevok.

Len pre uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku sa materská odpočíta od sumy 3559,30 € ... bližšie viď postup v § 11/3 ZoDP.