dede2
22.02.12,08:39
Zdravím,

kúpili sme ojazdené úžitkové auto.
Auto bolo platené v hotovosti t.j. dostali sme faktúru a doklad z pokladnice o úhrade faktúry. Na časť kúpnej ceny vozidla sme požiadali o spotrebný úver ČSOB Leasing. Takže mám zmluvu o spotrebnom úvere a predpis splátok. Podľa týchto dokumentov som predpokladal, že majiteľom vozidla sme my a auto teda odpisujem klasicky (nie ako leasing). Avšak pozrel som technický preuzkaz a tam je vlastníkom vozidla ČSOB Leasing. Ako teda odpisovať vozidlo? Ako mám zaúčtovať faktúru na kúpu vozidla? Stretli ste sa niekto s niečím podobným?
Dakujem
dede2
22.02.12,11:02
posuvam
ekopo
22.02.12,11:09
vozidlo odpisovať klasicky : 4roky
držiteľ: vy
vlastník : veritel (záložné právo)
dede2
23.02.12,06:50
Podľa mňa na základe záložného práva sa nenadobúda vlastníctvo k predmetu. Nikto nemá podobnú skúsenosť?????
ekopo
23.02.12,07:29
ak ti ide o odpisy, stačí prečítať § 24 zákona o dani z príjmov , a zistíš že auto odpisuješ....

tu je link:

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#24
LEMON4
25.02.12,11:00
ak ti ide o odpisy, stačí prečítať § 24 zákona o dani z príjmov , a zistíš že auto odpisuješ....

tu je link:

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#24


Dobrý, máme rovnaký problém. Auto sme zakúpili na spotrebný úver v júni 2011. Takisto sme až pri preberaní auta zistili, že prevádzame vlastníctvo na ČSOB Leasing. Teda vlastníkom je ČSOB a my sme len držiteľom. Poistné za auto platíme my, takisto daň z motorového vozidla platíme my a takisto vedieme knihu jázd. Predpokladám, že aj odpisova´t si može toto vozidlo naša spoločnosť ..... či????? Zmluvu o výpožičke nemáme a zo Zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva nie je jasné, kto auto odpisuje.
Chystáme sa auto vyplatiť v hotovosti predčasne už tento rok, lebo sa nám to zdá ako nefér postup ČSOB Leasingu..... dali sme sa oklamať.
Možeme teda odpisovat auto my??
Prosím o pomoc, ak treba, prepošleme zmluvu na Váš email. ďakujem

sposob odpisovania by mal byt ešte podľa starého zákona, teda rok 2011 1/4 obst. ceny, nie pomerná čast

dakujem
JAJA11
02.04.12,07:48
Dobrý, máme rovnaký problém. Auto sme zakúpili na spotrebný úver v júni 2011. Takisto sme až pri preberaní auta zistili, že prevádzame vlastníctvo na ČSOB Leasing. Teda vlastníkom je ČSOB a my sme len držiteľom. Poistné za auto platíme my, takisto daň z motorového vozidla platíme my a takisto vedieme knihu jázd. Predpokladám, že aj odpisova´t si može toto vozidlo naša spoločnosť ..... či????? Zmluvu o výpožičke nemáme a zo Zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva nie je jasné, kto auto odpisuje.
Chystáme sa auto vyplatiť v hotovosti predčasne už tento rok, lebo sa nám to zdá ako nefér postup ČSOB Leasingu..... dali sme sa oklamať.
Možeme teda odpisovat auto my??
Prosím o pomoc, ak treba, prepošleme zmluvu na Váš email. ďakujem

sposob odpisovania by mal byt ešte podľa starého zákona, teda rok 2011 1/4 obst. ceny, nie pomerná čast

dakujem

ako ste to vyriešili s tým autoúverom od leasingovky? Ja som zistila, že mám rovnaký problém.... Moja chyba, ja som si to v TP ani nepozrela, až teraz....


Tak som si to overila v tej leasingovke a je urobená záložná zmluva počas splácania úveru. Takže by to malo byť v poriadku a odpisovať rovnomerne 4 roky. Len mne tú zmluvu nedali, tak som zostala zaskočená. :o
jeso
02.04.12,10:10
Majetok odpisuje predovšetkým daňovník, ktorý má k majetku vlastnícke právo...okrem vlastníka môže odpisovať HaNM aj daňovník, ktorý nemá k tomuto majetku vlastnícke právo, ale ktorý o takom majetku účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods.11 alebo ods.14 zákona o DzP - čiže hmotný majetok , ktorým daňovník / dlžník / zabezpečil svoj záväzok t.j. dočasne sa stal vlastníkom majetku veriteľ , na základe písomnej dohody s veriteľom o výpožičke tohoto majetku počas trvania zabezpečenia majetku môže daňovník /dlžník/ aj naďalej odpisovať tento majetok ...
-majetok zaradím na kartu a klasicky odpisujem / auto 4 roky /
- ak účtujem v JU do knihy záväzkov zaevidujem záväzok voči veriteľovi - splátku istiny+úrok+poistné a mesačne podľa uhradených splátok ponižujem záväzok voči veriteľovi ...
samozrejme istina - VNZD , úrok + poistné - VOZD
milkami
10.01.13,13:04
Firma, platca DPH zakúpila auto od LKK Auto- dostali sme kúpnu zmluvu,ale nie faktúru, kde je uvedená cena vrátane DPH. Časť ceny bola uhradená v hotovosti, na zvyšok sme zobrali spotrebný úver od ČSOB leasingu - mám splátkový kalendár, preto spoločnosť LKK faktúru za automobil vystavila na ČSOB leasing na celú sumu.Otázka: Môžem si odpočítať DPH na základe KZ? Sú tam všetky náležitosti ako IČO, IČ DPH,bankové spojenie len nie je vyčíslená DPH, iba uvedené "kúpna cena vrátane DPH"
Tweety
10.01.13,13:06
Ak nemáš vyčíslenú dph, tak čo si chceš odpočítať?
milkami
11.01.13,07:30
tak čo mám robiť? LKK poslalo faktúru s vyčíslenou DPH na celú kúpnu cenu ČSOB lízingu a mi máme s ČSOB len zmluvu o úvere na zvyšnú sumu a splátkový kalendár. Od koho si mám pýtať faktúru - od LKK či ČSOB?
Radka1982
14.01.13,08:13
Ahoj,
k tomuto mám tiež dotaz. Kúpila som auto, mám ho v majetku firmy. Som plátca DPH, odpočítala som si DPH. Odpisy rátam 4 roky, lebo som to nebrala na lízing, ale na úver. Chcem sa opýtat, či pri splátke istiny mám rátat s DPH a účtovat o ňom. Z účtu mi ide celková suma istiny, poistenia a úrokov. Mám účtovat o DPH s tej splátky? Ďakujem za info.
Aljok
14.01.13,10:59
Ahoj,
k tomuto mám tiež dotaz. Kúpila som auto, mám ho v majetku firmy. Som plátca DPH, odpočítala som si DPH. Odpisy rátam 4 roky, lebo som to nebrala na lízing, ale na úver. Chcem sa opýtat, či pri splátke istiny mám rátat s DPH a účtovat o ňom. Z účtu mi ide celková suma istiny, poistenia a úrokov. Mám účtovat o DPH s tej splátky? Ďakujem za info.

Ty máš uvedenú DPH v splátkovom kalendári pri úvere?
Radka1982
14.01.13,11:26
V splátkovom kalendári DPH vyčíslenú nemám.....
Tweety
14.01.13,11:27
V splátkovom kalendári DPH vyčíslenú nemám.....
Ak v splátkovom nemáš žiadnu dph, tak si ani nič neuplatníš.
Radka1982
14.01.13,11:30
Ok, ale auto zaplatím i s DPH....nie?
Tweety
14.01.13,11:36
Ok, ale auto zaplatím i s DPH....nie?
Ak máš doklad o kúpe MV s dph, tak samozrejme, ak máš nárok na odpočet, tak ho uplatníš. Ale splátky sú len splátkami úveru, a ten nie je predmetom dph.
Radka1982
14.01.13,11:37
Ok ďakujem
VieraPopluharova
25.01.13,14:26
Pomóooc....

zabudla som na faktúru SZČO - auto na tretinky, faktúra vystavená v roku 2010 - vyčíslená aj DPH, nebola uplatnená.....vozidlo sa uhradilo poslednou splátkou v 11/2012 je možnosť ešte na uplatnenie DPH?.....viem pýtam sa blbosti, ale závity už zavarené.....
Tweety
25.01.13,15:18
Pomóooc....

zabudla som na faktúru SZČO - auto na tretinky, faktúra vystavená v roku 2010 - vyčíslená aj DPH, nebola uplatnená.....vozidlo sa uhradilo poslednou splátkou v 11/2012 je možnosť ešte na uplatnenie DPH?.....viem pýtam sa blbosti, ale závity už zavarené.....
Nie, nie je. A ako bolo zaradené do majetku? Doteraz si na to neprišla?
§51

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
VieraPopluharova
25.01.13,15:34
Nie neprišla pretože p. SZČO mi predložil doklady od auta až teraz, doteraz si to robil sám a neviem čo ma nútilo prejsť staré dokumenty, takže predpokladala som správne, že už si to nemôže nárokovať, len v okamihu keď som to zistila som ostala bez dychu, že je to moja chyba a zabudla som na to, on ju doma sušil v šuplíku.....tak som sa v tom zamotala, no čo už.....aspoň trošku srandy.....v majetku ho má zaradené od roku 2010....