gas
03.02.06,12:12
Dobry den,
som uplny začiatočnik-živnostnik :KUPA TOVARU NA UCELY JEHO PREDAJA INYM PREVáDZKOVATELOM+SPOTREBITELOM.
Mohol by mi niekto poradiť ako na to:
Chcel by som dovážať tovar z Polska.Predajca mi ponúka na vyber dve ceny:1.ak mam VAT EU(DIC) cena pre živnostnika-netto:100 euro
2.ak nemam VAT (DIC) cena normalna-100 euro+22% polska dan
Ja by som samozrejme radšej nakupoval ako živnostnik,ale neviem ako je to s DPH čo sa tyka tohoto tovaru na Slovensku.Musim odviesť daň?Ak ano ,tak to tovar môžem rovno objednať za normalnu cenu.
Dakujem ,Martin
sway
03.02.06,11:19
Dobry den,
som uplny začiatočnik-živnostnik :KUPA TOVARU NA UCELY JEHO PREDAJA INYM PREVáDZKOVATELOM+SPOTREBITELOM.
Mohol by mi niekto poradiť ako na to:
Chcel by som dovážať tovar z Polska.Predajca mi ponúka na vyber dve ceny:1.ak mam VAT EU(DIC) cena pre živnostnika-netto:100 euro
2.ak nemam VAT (DIC) cena normalna-100 euro+22% polska dan
Ja by som samozrejme radšej nakupoval ako živnostnik,ale neviem ako je to s DPH čo sa tyka tohoto tovaru na Slovensku.Musim odviesť daň?Ak ano ,tak to tovar môžem rovno objednať za normalnu cenu.
Dakujem ,Martin

Ak je Tvoja firma plátcom DPH tovar nakúpiš bez DPH (VAT EU(DIC) z krajiny Eú pričom musíš poskytnúť svoje SKxxxxxx a v DPH priznaní uvádzaš sumu DPH z tovaru aj na vstupe aj na výstupe = laicky DPH neplatíš -neodvádzaš, lebo ti vychádza z titulu nadobudnutia tovaru z EÚ " nula".
Podľa mňa si nemôžeš vybrať akú cenu ti dáva, záleží to od toho či si plátca DPH.
Gituška
03.02.06,11:29
presne tak, ak si platca DPH tak daň v skutočnosti nezaplatíš/preto v skutočnosti lebo daň sa ti pripočíta ale následne odpočíta/, a ak nie si platca dph tak tovar zaplatíš aj s daňou.
gas
03.02.06,11:52
Dakujem za odborne odpovede.Takže tovar môžem objednať bez DPH ,kedže som platcom DPH a uviesť ho v danovom priznani.Čo by sa stalo, keby som ho neuviedol v danovom priznani?
zukana
03.02.06,12:15
S pohľadu daňovej povinnosti by sa nič nestalo, nakokľo x-0 = x. Avšak neručím, či by si od DÚ nevyfasoval nejakú tu pokutu za skreslenie skutočností.
ALBO
04.02.06,15:21
Dakujem za odborne odpovede.Takže tovar môžem objednať bez DPH ,kedže som platcom DPH a uviesť ho v danovom priznani.Čo by sa stalo, keby som ho neuviedol v danovom priznani?

No niesom si sto percentne istá, že daňová kontrola sa na to musí pozrieť ako je uvedené vyššie:
S pohľadu daňovej povinnosti by sa nič nestalo, nakokľo x-0 = x. Avšak neručím, či by si od DÚ nevyfasoval nejakú tu pokutu za skreslenie skutočností.

Ono toťiž, pri nadobudnutí tovaru z EU nie vždy platí, že daňová povinnosť je v tom istom mesiaci ako nárok na odpočítanie dane. Takže daňová kontrola ak vám príde na kontrolu januára a vy ste mali v janári odviesť daň (napr. vo februári byste mali nárok na odpočítanie, takže obe položkyvstup aj výstup nepatria do jedného mesiaca), podľa mňa vám môže dorubiť sankciu cca 9%.
Ale aj keby ste mali vstup aj výstup v jednom mesiaci a neuviedli by ste to do DP, lebo si myslíte, že +a- je 0, daňovú kontrolu zaujíma výstup, lebo odviesť daň na výstupe je vaša povinnosť, uplatniť daň na vstupe je vaše právo a to ich nemusí zaujímať, že ste si ho neuplatnili.
Okrem toho by vám malo DP sedieť na interstat.