barboraaa
22.02.12,21:59
Dobrý večer poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu. Brat je SZČO - živnostník, ale v roku 2011 nemal zákazky tak od 25.01.2011 až do 31.08.2011 pozastavil prevádzkovanie živnosti. Teraz mu mám urobiť daňové priznanie FO typ B ale neviem v akej výške mu môžem odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka. Ďalej neviem či si môže niečo uplatniť aj na manželku tá pracovala celý rok (len neviem či jej príjem v hrubom musí byť menej ako 3559,30eur alebo v čistom aby si aspoň niečo mohol) ale hlavne či vôbec môže keď nepodnikal celý rok. Počas prerušenia živnosti bol "dobrovoľne nezamestnaný" platil si iba zdravotnú a nebol nikde (myslím tým UP) evidovaný. Príjmy a výdaje sa môžu použiť iba s dátumami pred pozastavení a potom po skončení pozastavenia živnosti však?!? Do konca roka tam má dosť príjmov tak neviem ako inak by som mu mohla ešte pomôct s výdavkami aby nebola daň privysoká?!? Ďakujem mockrát za všetky Vaše odpovede. :-)
veronikasad
22.02.12,21:02
Bez ohladu na počet mesiacov podnikania si uplatní celoročnú NČZD. Zváž, či bude pre neho výhodnejšie vedenie účtovníctva alebo paušálne výdavky. Lebo dodatočné DP z dôvodu zmeny spôsobu zdanenia už nie je možné podávať.

Do vlastného príjmu manželky sa započítava hrubá mzda znížená o zaplatené poistné.
barboraaa
23.02.12,07:16
Ďakujem za odpoveď. Prosím teda ešte o radu - pri paušálnych výdavkoch si môže odpočítať 40% z príjmu ?!? Neviem či je to toto percento a asi plus ešte zaplatená zdravotná a sociálna ale asi len za obdobie čo mal aktívnu živnosť. Za ten čas čo ju mal pozastavenú si platil zdravotné ale ako dobrovoľne nezamestnaný takže to asi nie?!? Ešte raz vďaka :-)