Tinaho
23.02.12,09:36
Poraďáci ahojte,

prosím Vás pekne o radu. Práve kontrolujem Prehľad o prjiímoch zo závislej činnosti - mesačný. Program mi do prehľadu uviedol aj zamestnancov s nulovým príjmom, teda konkrétne sú to tieto prípady:
- dohodár - má u nás podpísané vyhlásenie, ale v mesiaci január mu nebola vyplatená žiadna odmena (nepracoval)
- zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke (má podpísané vyhlásenia, ale keďže je na RD v mesiac 01/2012 mala nulový príjem).

Je správne, že mi to výkazu uviedlo aj týchto zamestnancov (v poučení sa píše: V. časť prehľadu sa vyplní aj v prípade, ak uplatnením NČZD zamestnancovi matematicky nevznikne povinnosť platenia preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti)?

Ďakujem za Vaše vyjadrenia.
H.B.
23.02.12,09:43
No mne program ich do prehľadu neuviedol. Tiež mám zamest. na PN celý mesiac a aj na MD a majú podpísané vyhlásenie.
Kristina27
23.02.12,10:14
To by zaujímalo aj mňa, lebo teraz je zamestnankyňa na RD, ale požiadala o vykonanie RZ. V 01/2012 na mesačnom výkaze nie je, ale v 02/2012 už bude keď sa jej vyplatí z RZ preplatok?
Tweety
23.02.12,10:19
To by zaujímalo aj mňa, lebo teraz je zamestnankyňa na RD, ale požiadala o vykonanie RZ. V 01/2012 na mesačnom výkaze nie je, ale v 02/2012 už bude keď sa jej vyplatí z RZ preplatok?

Áno , bude tam výsledok RZD.
gumka
24.02.12,11:39
Mne dalo tiež do prehľadu za 01/2012 všetkých zamestnancov na dohodu, aj keď za mesiac január nemali zúčtovanú žiadnu mzdu a majú uzatvorené dohody o pracovnej činnosti. U týchto zamestnancov bol samozrejme príjem a daň nulová.
Tinaho
24.02.12,12:30
Pre upresnenie - do mesačného prehľadu mám uviesť iba tých zamestnancov, ktorí dosiahli v danom mesiaci zdaniteľný príjem, bez ohľadu na to či majú podpísané vyhlásenie, t.j.
- ženy ma MD a RD - neidú do výkazu ak nemajú zdaniteľný príjem (aj keď majú podpísané vyhlásenie) a tiež
- dohodári - neidú do prehľadu ak nemajú zdaniteľný príjem v danom mesiaci (aj keď majú podpísané vyhlásenie)

Chápem to správne?
H.B.
25.02.12,14:18
Áno, chápeš to správne.
AnkaS
25.02.12,18:23
Ahojte, ja som mala ten istý problém, mala som zamestnanca, ktorý bol na PN celý mesiac, takze príjem nulový, softvér mi ho do V. časti prehľadu vpísal, no do celkového počtu zamestnancov nezarátal. Pýtala som sa na DÚ ako to má byť, tak odpoveď bola, že ak mal nulový príjem, nemá tam byť uvedený. Ak by to bol len jeden zamestnanec vo firme a ten by bol s nulovým príjmom, tak podať nulový prehľad. Takže som prehľad vypísala ručne a softvér som "odignorovala".
Mila123
25.02.12,18:26
áno, podávaš, pretože si mala zamestnanca, i keď nemal zdaniteľný príjem.....aspoň to tak ja robím....
Melnick
26.02.12,14:37
V tomto štáte nemôže byť nič jednoduché a jednoznačné .
Všetci, ktorí sú prihlásení a vedení v evidencii zamestnávateľa, by mali byť v prehľade a aj vo všetkých výkazoch, s možnosťou zakliknutia dôvodu, prečo je príjem v mesiaci nulový. Napr.: Nevykázaná činnosť "dohodára", zamestnanec PN,RD a pod.
Ale tu je to vždy, hra na SUDOKU.
Tony1
26.02.12,15:25
My máme zamestnancov, ktorí sú vyslaní do zahraničia a platia si ďaň tam. U nás nemajú zdaniteľný príjem, iba vymeriavací základ na odvody, lebo tie platia na slovensku. Idú títo do mesačného prehľadu?
holubička1
26.02.12,16:35
Na školení Ing. Prajová z fin. riad. povedal, ze ak nebola v danom mesiaci vyplatena mzda, napr. mate dohodára a nebola v januári mzda prehľad sa nepodáva
Tony1
26.02.12,17:26
my tých zamestnancov máme normálne na zmluvu, majú aj príjem, len je zdanený v zahraničí. Ja som ich inak do ročného hlásenia nedávala, len teraz ma mýli to, že sa do prehľadu píšu aj odvody a oni si odvody platia na slovensku ale príjem tu nemajú. Tak neviem, ako by som ich mala dať do prehľadu. Nebolo by to čudné keby tam bolo len osobné údaje, žiaden príjem a odvody?
DanielaSL
26.02.12,18:05
Aj ja tak robím ...
DanielaSL
26.02.12,18:06
Ja som zase kedysi bola na školení, kde nám hovorili, že radšej podať...nulový. Pokiaľ nie je zamestnávateľ odhlásený ako zamestnávateľ na DÚ.
sybila3
27.02.12,09:50
mne program vygeneroval zamestnanca na pn, príjem nulový mám ho tam nechať alebo to mám opraviť? už to mám v obálke?
ivakumova
27.02.12,19:25
aj mne program Pohoda vygeneroval xml súbor aj s pn a materskou....už som to dávno podala elektronicky.....ak daňový úrad vyzve na opravu, tak budem opravovať :-(
sybila3
28.02.12,07:47
mne tam zarátal len príjem z dohody a pracovníka, ktorý je celý mesiac na pn mi dalo len do poslednej časti kde je meno....
AIMA
19.03.12,16:11
Ahojte poraďáci,

Od akej sumy je príjem zdaniteľný preddavkovo? Ďakujem moc
Tweety
19.03.12,16:12
Každý, ktorý vyplatíš. Nie je min. ani max.
Paula
19.03.12,16:18
Ahojte poraďáci,

Od akej sumy je príjem zdaniteľný preddavkovo? Ďakujem moc


Daň vybraná zrážkou podľa §43 ods.3 písm.j zákona bola zrušená.
AIMA
19.03.12,16:26
Každý, ktorý vyplatíš. Nie je min. ani max.

Fíha, moja známa má príjem z dohody o vyk. práce 50 € mes. Zamestnávateľ posiela výkazy do SP, no ona nemá vedomosť o tom, žeby platil zam. daň, nemá jej ani kto vystaviť potvrdenie o príjme pre účely daňového priznania. On posiela iba výkazy do SP. Dá sa preveriť, či je daň odvedená?
Tweety
19.03.12,16:27
Fíha, moja známa má príjem z dohody o vyk. práce 50 € mes. Zamestnávateľ posiela výkazy do SP, no ona nemá vedomosť o tom, žeby platil zam. daň, nemá jej ani kto vystaviť potvrdenie o príjme pre účely daňového priznania. On posiela iba výkazy do SP. Dá sa preveriť, či je daň odvedená?
Ak má podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, pri takom príjme a uplatnení NČZD jej nevychádza nijaká daň. Pásku nedostáva?
AIMA
19.03.12,16:35
vyhlásenie nepodpisovala, pásky nie sú...len mesačné výkazy v rovnakej sume v rýchlosti mesačne posiela do SP...o vyhlásení nič nevie...v prípade žeby to vyhlásenie podpísala, ako sa to prejaví v jej DP? Nemá nárok na plnú odpoč. položku?
Tweety
19.03.12,16:37
vyhlásenie nepodpisovala, pásky nie sú...len mesačné výkazy v rovnakej sume v rýchlosti mesačne posiela do SP...o vyhlásení nič nevie...v prípade žeby to vyhlásenie podpísala, ako sa to prejaví v jej DP? Nemá nárok na plnú odpoč. položku?
Veď máš to už v predch. príspevku, ak by ho mala podpísané, daň by nevyšla žiadna.
AIMA
20.03.12,15:05
Veď máš to už v predch. príspevku, ak by ho mala podpísané, daň by nevyšla žiadna.

Ospravedlňujem sa za moje dlhé vedenie, ale známa má príjmy aj zo živnosti, takže odpočítateľná položka sa odpočíta od všetkých príjmov spolu? Zamestnávateľ jej dá v potvrdení len úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo ZČ v riadku 1 , ktorý ona prenesie do DP riadku 34. Poslednou otázkou vás už asi úplne naštvem, lebo tiež nepatrí do tejto témy. Riadok 35b vypĺňa, ak za ňu platí ZP štát? Ďakujem za trpezlivosť
LVK
22.03.12,01:06
zamestnávateľ z finančných dôvodov nevyplatil mzdu za mesiac Januar do konca februára ale až 15.3.2012 ako to vyplnim. mne to program dal do januára, ale myslím že to tam nemalo byť. Toto vôbec nechápem ako sa to má vykazovať. a ešte jeden príklad Januárova mzda i. časť vyplatená 20.2.2012 a 2.č. doplatok 15.2.2012 ako a kde to vykazať? vie niekto poradiť ?
A čo ak pri kontrole zistim, že som nesprávne uviedla udaje o vyplatených mzdách " dôvod viď hore " aj v roku 2011 podávam opravné?
Za skorú odpoveď vopred ďakujem