pratur
03.02.06,14:10
V roku 2004 som s.r.o. nezaúčtovala niektoré došlé faktúry, vzhľadom k tomu, že som o nich nevedela a zároveň niektoré z nich boli aj v danom roku uhradené pokladničnými dokladmi. Tieto sa však ku mne dostali až v priebehu roku 2005 dávno po uzatvorení hospodárenia roku 2004. V účtovnom programe Pohoda sa už spätne nemôžem vrátiť k tomu, aby som urobila úpravy a tak teraz neviem. Mám opraviť ručne rok 2004 a podať DDP aj napriek tomu, že zaúčtovaním faktúr sa mi poníži HV a tým mi vznikne iba strata. Alebo môžem urobiť úpravy až v roku 2005, avšak akým spôsobom teraz zaúčtovať uvedené faktúry. Opraviť počiatočné stavy roku 2005? Nejako ich však zaúčtovať musím, keďže úhrady prebehli tohto roku. Poraďte, čo robiť a ako?
Tweety
03.02.06,13:31
V roku 2004 som s.r.o. nezaúčtovala niektoré došlé faktúry, vzhľadom k tomu, že som o nich nevedela a zároveň niektoré z nich boli aj v danom roku uhradené pokladničnými dokladmi. Tieto sa však ku mne dostali až v priebehu roku 2005 dávno po uzatvorení hospodárenia roku 2004. V účtovnom programe Pohoda sa už spätne nemôžem vrátiť k tomu, aby som urobila úpravy a tak teraz neviem. Mám opraviť ručne rok 2004 a podať DDP aj napriek tomu, že zaúčtovaním faktúr sa mi poníži HV a tým mi vznikne iba strata. Alebo môžem urobiť úpravy až v roku 2005, avšak akým spôsobom teraz zaúčtovať uvedené faktúry. Opraviť počiatočné stavy roku 2005? Nejako ich však zaúčtovať musím, keďže úhrady prebehli tohto roku. Poraďte, čo robiť a ako? Naúčtuješ ich ako náklady bežného obdobia, ak ide o nevýznamné náklady, ak ide o významné položky musíš účtovať podľa § 59 odst.14 postupov účtovania na účte 428, alebo 429.:eek:
KEJKA
03.02.06,17:32
V roku 2004 som s.r.o. nezaúčtovala niektoré došlé faktúry, vzhľadom k tomu, že som o nich nevedela a zároveň niektoré z nich boli aj v danom roku uhradené pokladničnými dokladmi. Tieto sa však ku mne dostali až v priebehu roku 2005 dávno po uzatvorení hospodárenia roku 2004. V účtovnom programe Pohoda sa už spätne nemôžem vrátiť k tomu, aby som urobila úpravy a tak teraz neviem. Mám opraviť ručne rok 2004 a podať DDP aj napriek tomu, že zaúčtovaním faktúr sa mi poníži HV a tým mi vznikne iba strata. Alebo môžem urobiť úpravy až v roku 2005, avšak akým spôsobom teraz zaúčtovať uvedené faktúry. Opraviť počiatočné stavy roku 2005? Nejako ich však zaúčtovať musím, keďže úhrady prebehli tohto roku. Poraďte, čo robiť a ako?

rok 2004 je uzavretý - tam nevstupuj.
v roku 2004 faktúry zaúčtuj na vyhradené náklady , napr. pre službu si daj účet 518.2004-Služby za rok 2004 ap.
faktúru riadne uhradíš v roku 2005 321/211 - hovorila si že boli zaplatené v hotovosti. Teraz neriešim otázku DPH, dobre?
môžeš zaúčtovať aj priamo z pokladne 518.2004/211.
To je jedno.
pre rok 2005 v DP ich uvedieš ako pripočitateľnú položku.

pre rok 2004 sa rozhodneš, či ide o takú sumu, že sa ti oplatí podať dodatočné DP. Povinnosť nemáš, nakoľko sama hovoríš, že firma ide do straty.
Ale ak chce, podaj a vykázanú stratu si môžeš umoriť do 5 rokov zo zisku.

To zn. že opravíš iba daňové priznanie - vyplníš ho nanovo. Náklady 2004 zúčtované v roku 2004 uvedieč v riadku DP - neviem číslo ale je to na str.2 s textom "sumy...ktoré nie sú súčasťou riadku 100"
no a dozadu uvedieš vysvetlivku že ide o sumu zúčtovanú v roku 2005.

Trochu zložito sa to píše, ale nie je to zasa taká tragédia.