ajuska86
23.02.12,19:10
Vediem JU, uplatňujem si paušálne výdavky. Mám faktúry vystavené v českých korunách ale ich úhrady sú na slovenskom bankovom účte. Môžem použiť sumy, ktoré sú uvedené na výpise z účtu alebo si to musim prepočítať kurzom NBS predchádzajúcim dňu úhrady?
ďakujem za odpoveď.
evho
24.02.12,05:34
Hoci sú VF v CZK, v knihe vydaných faktúr sú samozrejme v EUR. Úhrada teda príde v EUR. Ja pri úhrade zároveň účtujem aj kurzový rozdiel, ktorý je medzi čiastkou v knihe faktúr a skutočne uhradené EUR (t.j. zisk=ost.príjmy, strata=réžia). V knihe faktúr bude skutočná hodnota fakturovanej čiastky ako uhradená.
ajuska86
24.02.12,06:31
ale ja mam paušálne výdavky, takže neúčtujem kurzový zisk alebo stratu.
evho
24.02.12,10:05
Paušálne výdavky si uplatňujete až pri daňovom priznaní. Pohyby na účte (výpisy z banky) však účtujete. Aby ste vyrovnali čiastku v knihe faktúr s čiastkou vo výpise, kurzový rozdiel musíte zúčtovať. V peňažnom denníku by tieto úhrady mali byť zúčtované. Zostatky na BÚ by Vám nesúhlasili.
ajuska86
24.02.12,13:45
keď si uplatňujem paušálne výdavky nie som povinná viesť peňažný denník, iba evidenciu prijatých faktúr (pohľadávok) teda bankový účet neúčtujem.
dogicka
24.02.12,14:18
Vediem JU, uplatňujem si paušálne výdavky. Mám faktúry vystavené v českých korunách ale ich úhrady sú na slovenskom bankovom účte. Môžem použiť sumy, ktoré sú uvedené na výpise z účtu alebo si to musim prepočítať kurzom NBS predchádzajúcim dňu úhrady?
ďakujem za odpoveď.

Asi si sa na začiatku zle vyjadrila (červeným).
Tvoj príjem je suma v Eur, ktorá ti bola pripísaná na slovenský Bú (predpokladám, že si myslela účet vedený v EUR). Kurzom ECB by si prepočítavala sumu úhrady len v prípade úhrady v cudzej mene. Takto nemáš čo prepočítavať.
dogicka
24.02.12,14:33
Hoci sú VF v CZK, v knihe vydaných faktúr sú samozrejme v EUR. Úhrada teda príde v EUR. Ja pri úhrade zároveň účtujem aj kurzový rozdiel, ktorý je medzi čiastkou v knihe faktúr a skutočne uhradené EUR (t.j. zisk=ost.príjmy, strata=réžia). V knihe faktúr bude skutočná hodnota fakturovanej čiastky ako uhradená.

Kurzové rozdiely sa v JÚ v prípade úhrady pohľadávok a záväzkov účtujú len v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov. V peňažnom denníku sa kurzové rozdiely neúčtujú.

§ 21
Cudzia mena
(3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.
ajuska86
24.02.12,14:43
Asi si sa na začiatku zle vyjadrila (červeným).
Tvoj príjem je suma v Eur, ktorá ti bola pripísaná na slovenský Bú (predpokladám, že si myslela účet vedený v EUR). Kurzom ECB by si prepočítavala sumu úhrady len v prípade úhrady v cudzej mene. Takto nemáš čo prepočítavať.


Áno zle som sa vyjadrila, myslela som to inak ako to evho pochopil/a.
Ďakujem za radu :)
Jarmila Ambrozová
03.03.12,11:12
Tiež prosím o radu: uplatňujem si paušálne výdavky 40%, faktúry v českých korunách, uhradené v hotovosti, účtujem kurzové rozdiely??
DanielaSL
03.03.12,18:07
Hore bolo napísané, že kurzové rozdiely sa neúčtujú..akurát českú korunu prepočítaš kurzom ku dňu predchádzajúcemu, kedy bola faktúra zaplatená hotovosťou. A tiež kniha pohľadávok musí byť vedená v eurách.
Prečítaj si pozorne príspevok č. 7.
ajuska86
03.03.12,18:08
ja som mala jednu fa uhradenu v CZK v hotovosti. preratala som si to kurzom NBS platným predchádzajúci deň ako bola uhrada a taku sumu som brala za prijem. kurzovy rozdiel som v tomto pripade neúčtovala