daniela-D
23.02.12,19:36
Ahojte poradaci. . potrebujem radičku..
zacala som pracovat. dali mi dohodu o vykonani prace.. v zmluve mám uvedene 2,20e na h. a práca : 10h tyzdenne.(avsak robim podstatne viac)
chcem sa spytat ako sa vypocítava dan , ci aj tu platí ze nezdanitelne minimum sa nezdanuje . alebo mi zdania celu ciastku napr. 350 e? cítala som toho vela o tych dohodach..avsak nevyznam sa velmi v tom chcela by som to vysvetlit rovno na príklade :) lebo tam písu ze zamestnavatel si stahuje nejaku ciastku co za mna zaplati do poistovne.. + dan?? nerozumiem tomu predtym som robila na brigádu. a tam sa mi to pocítalo tak ze cca296 e mi nezdanovali, pokial som zarobila viac. tak mi zdanovali potom tu sumu najviac co som dostala...
teraz som zmetena..ako to bude. a popravde nechcem sa nechat odzubkat :) voopred dík za rady..
kysna
27.02.12,12:35
ahojte, SURNE potrebujem poradit a to ohladne prace na dohodu. mam zastupovat kolegynu na piatok, sobotu, nedelu. piatok - 9,5 hod, sobota a nedela po 4 hodiny (2 eura na hod.). cize tyzdenne 17.5 hod. v zmluve ale mam, ze odrobim 10 hodin tyzdenne. zmluvu mam od 23.2. no robila som uz nejake dni predtym. som evidovana na urade prace, kde mam potom nosit vyplatnu pasku. viem, ze si mozem mesacne zarobit do nejakych 132 eur. do dochadzky mi kolegyna napisala presne ako som robila, tj viac ako 10 hodin tyzdenne. bude sa tym urad prace zaoberat, alebo im ide len o to, ze nemozem prekrocit ciastku 132 eur aby ma nevyradili a ostatne im je jedno? dakujem a prajem pekny den :)
ivka70
27.02.12,12:38
ahojte, SURNE potrebujem poradit a to ohladne prace na dohodu. mam zastupovat kolegynu na piatok, sobotu, nedelu. piatok - 9,5 hod, sobota a nedela po 4 hodiny (2 eura na hod.). cize tyzdenne 17.5 hod. v zmluve ale mam, ze odrobim 10 hodin tyzdenne. zmluvu mam od 23.2. no robila som uz nejake dni predtym. som evidovana na urade prace, kde mam potom nosit vyplatnu pasku. viem, ze si mozem mesacne zarobit do nejakych 132 eur. do dochadzky mi kolegyna napisala presne ako som robila, tj viac ako 10 hodin tyzdenne. bude sa tym urad prace zaoberat, alebo im ide len o to, ze nemozem prekrocit ciastku 132 eur aby ma nevyradili a ostatne im je jedno? dakujem a prajem pekny den :)

UP zaujima len vyska odmeny, uz nesleduje pocet odpracovanych hodin.
ivka70
27.02.12,12:42
Ahojte poradaci. . potrebujem radičku..
zacala som pracovat. dali mi dohodu o vykonani prace.. v zmluve mám uvedene 2,20e na h. a práca : 10h tyzdenne.(avsak robim podstatne viac)
chcem sa spytat ako sa vypocítava dan , ci aj tu platí ze nezdanitelne minimum sa nezdanuje . alebo mi zdania celu ciastku napr. 350 e? cítala som toho vela o tych dohodach..avsak nevyznam sa velmi v tom chcela by som to vysvetlit rovno na príklade :) lebo tam písu ze zamestnavatel si stahuje nejaku ciastku co za mna zaplati do poistovne.. + dan?? nerozumiem tomu predtym som robila na brigádu. a tam sa mi to pocítalo tak ze cca296 e mi nezdanovali, pokial som zarobila viac. tak mi zdanovali potom tu sumu najviac co som dostala...
teraz som zmetena..ako to bude. a popravde nechcem sa nechat odzubkat :) voopred dík za rady..

Pri dohode si zamestnavatel nestahuje nic, len dan.
To, co plati on, plati navyse garancne a urazove poistenie, ale to nestahuje z tvojeje odmeny.

A priklad:
Odmena za dohodu v mesiaci v hrubom 350 EUR
nezdanitelne minimum 300 EUR (zaokruhlujem kvoli lahsiemu vypoctu)
zdanitelna mzda 350-300 = 50 eur
dan 19% z toho, cize 19% z 50 EUR, co je 9,50 EUR - v pripade, ze si nezdanitelne minimum uplatnis.
ak si ho neuplatnis, platis dan 19% z 350 EUR, co je 66,5 EUR.

O sumu dane dostanes v cistom menej ako bola odmena v hrubom.
kysna
27.02.12,12:47
takze im nevadi ani ze som pracovala pred terminom vypracovania zmluvy hej?
ivka70
27.02.12,13:13
takze im nevadi ani ze som pracovala pred terminom vypracovania zmluvy hej?

Maju sa to odkial dozvediet?
Ak ta zamestnavatel neprihlasil do socialenj poistovne v tom case...
kysna
27.02.12,13:22
ja neviem ako to s tymito vecami chodi, chystam sa este studovat na VS, toto mam zatial lebo ma nezobrali do skoly. ani neviem ake info byva na vyplatnej paske
veronikasad
27.02.12,13:36
takze im nevadi ani ze som pracovala pred terminom vypracovania zmluvy hej?
odniesla si na UP kopiu dohody pred začiatkom výkonu práce ? Odkedy robíš na dohodu ?
kysna
27.02.12,14:00
v zmluve mam vykon od 23. 2. a zmluvu som bola zaniest dnes.
veronikasad
27.02.12,14:12
v zmluve mam vykon od 23. 2. a zmluvu som bola zaniest dnes.
Zmluvu si mala odniesť pred začiatkom výkonu práce - vyradia ťa z evidencie (dnes ťa na to neupozornili ? )
kysna
27.02.12,14:16
ako som ju mala zaniest ked mi ju v praci dali podpisat prave v ten den 23.? podla mna je to hlupost, moja sprostredkovatelka si tie datumy spolu s dohodnutou sumou za vykonanie prace prezerala a povedala ze je vsetko ok, ze mam prist zase o mesiac, s vyplatnou paskou
kysna
27.02.12,14:18
navyse na urade ma na to neupozornili, ze by som ju mala priniest skor.
veronikasad
27.02.12,14:40
ako som ju mala zaniest ked mi ju v praci dali podpisat prave v ten den 23.? podla mna je to hlupost, moja sprostredkovatelka si tie datumy spolu s dohodnutou sumou za vykonanie prace prezerala a povedala ze je vsetko ok, ze mam prist zase o mesiac, s vyplatnou paskou
Držím palce, aby ti to isté povedala aj o mesiac ...
kysna
27.02.12,14:50
je to spomenute v nejakom zakone? aj predtym mi uz niekolkokrat vravela, ze pokial zozeniem pracu na dohodu, mam priniest jej kopiu. nikdy ale nespomenula, kedy ju mam priniest.
veronikasad
27.02.12,15:52
je to spomenute v nejakom zakone? aj predtym mi uz niekolkokrat vravela, ze pokial zozeniem pracu na dohodu, mam priniest jej kopiu. nikdy ale nespomenula, kedy ju mam priniest.
§ 6 Zákona o službách zamestnanosti


Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie")
a ktorý a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65% zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu 5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; 13a) uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania tejto činnosti a preukázať skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
maad
01.03.12,07:37
Prosím vás má dohodár nárok na celú NČZD ak poberal dávku v hmotnej núdzi alebo sa mu nezdanená časť poníži o túto sumu?
Tweety
01.03.12,07:38
Prosím vás má dohodár nárok na celú NČZD ak poberal dávku v hmotnej núdzi alebo sa mu nezdanená časť poníži o túto sumu?

Nič sa mu neponižuje, má nárok na uplatnenie celej NČZD.