monia781
23.02.12,23:38
Ahojte poraďáci, prosím o radu. Som zamestnaná, ale popri zamestnaní mám príjem (formou odmeny- bez živnostenského oprávnenia). Príjem za rok 2011 som mala iba 485 Eur, pričom som nemala žiadne náklady. Predpokladám, že je to príjem podľa § 8 ods.1 písm.a ZoDP. Tu si môžem odrátať iba skutočné náklady. Ale musím podávať DP ak príjem bol menší ako 500 Eur? Stačí ak podám DP typ A? Prosííííím pomôžte mi, už sa tým zaoberám 2 týždne. Dakujem
Katarina
24.02.12,09:28
Nemali ste si vybaviť DIČ na DÚ , ak áno je to príjem podľa § 6. Počkajte na názory ostatných poraďákov.
monia781
24.02.12,12:12
Prosím, vie sa mi k tomu ešte niekto vyjadriť? prosííííííííííím:eek:
Jana Acsová
24.02.12,12:39
Ahojte poraďáci, prosím o radu. Som zamestnaná, ale popri zamestnaní mám príjem (formou odmeny- bez živnostenského oprávnenia). Príjem za rok 2011 som mala iba 485 Eur, pričom som nemala žiadne náklady. Predpokladám, že je to príjem podľa § 8 ods.1 písm.a ZoDP. Tu si môžem odrátať iba skutočné náklady. Ale musím podávať DP ak príjem bol menší ako 500 Eur? Stačí ak podám DP typ A? Prosííííím pomôžte mi, už sa tým zaoberám 2 týždne. DakujemA čím sa zaoberáte? Ak nemáte iné zdaniteľné príjmy iba podľa § 5, podávate DP A (za predpokladu, že vznikla povinnosť). Ak máte okrem toho aj iné zdaniteľné príjmy (bez oslobodených), podávate DP B a uvádzate tam aj ostatné príjmy.

Povinnosť podať DP vznikne v prípade príjmov vyšších ako 1779,65 € za zdaňovacie obdobie.
monia781
25.02.12,21:43
Pre ujasnenie: mám príjem zo zamestnania §5 a ešte mám aj príjem z predaja Tupperware (formou odmeny). Ročný príjem z predaja výrobkov Tupperware mám 485 Eur. Preto neviem, stačí podať DP typu A, alebo či musím zdaňovať aj príjem z Tupperware. A ešte ... keď áno tak aký je to príjem? § 6 alebo § 8 ? Môžem si uplatniť aj nejaké náklady? Všetkým ďakujem za Vaše odpovede.
monia781
27.02.12,07:42
Nájde sa niekto, kto mi vie na to odpovedať?
Jana Acsová
27.02.12,08:36
Pre ujasnenie: mám príjem zo zamestnania §5 a ešte mám aj príjem z predaja Tupperware (formou odmeny). Ročný príjem z predaja výrobkov Tupperware mám 485 Eur. Preto neviem, stačí podať DP typu A, alebo či musím zdaňovať aj príjem z Tupperware. A ešte ... keď áno tak aký je to príjem? § 6 alebo § 8 ? Môžem si uplatniť aj nejaké náklady? Všetkým ďakujem za Vaše odpovede.Odpoveď ste predsa už dostali. Máte oprávnenie podnikať? Ak áno, je to príjem podľa § 6. Ak nie, predpokladám, že iba Vy viete, či je to príležitostný jednorazový príjem (inak by to bolo neoprávnené podnikanie). A ostatné v predchádzajúcom príspevku. T.j. ak je to príjem oslobodený, neuvádza sa v DP a preto postačí DP typu A.
monia781
27.02.12,11:59
Janka, ste strašne zlatá, že sa venujete mojej otázke. To všetko čo je vyššie uvedené chápem. Len sa potrebujem ešte uistiť, lebo asi si presne nerozumieme. Oprávnenie na tú činnosť nemám. Je to príležitostný príjem. Je tento príležitostný príjem do 500 Eur oslobodený?
Ja som mala príjem § 8 iba 485 Eur. Príjem podľa §5 som mala cca 6000 Eur. Takže nemusím podávať DP typu B? Ked podám DP typu A bude to v poriadku?
mondes
27.02.12,13:31
Janka, ste strašne zlatá, že sa venujete mojej otázke. To všetko čo je vyššie uvedené chápem. Len sa potrebujem ešte uistiť, lebo asi si presne nerozumieme. Oprávnenie na tú činnosť nemám. Je to príležitostný príjem. Je tento príležitostný príjem do 500 Eur oslobodený?
Ja som mala príjem § 8 iba 485 Eur. Príjem podľa §5 som mala cca 6000 Eur. Takže nemusím podávať DP typu B? Ked podám DP typu A bude to v poriadku?

Zdravím Vás, tento prípad zaujíma aj mňa, nakoľko robím DP mojej známej, ktorá počas roka 2011 opatrovala mamu, (ktorá jej zomrela), potom bola na UP, tak pracovala na zmluvu 3 mesiace a tak bola na PN. Popritom urobila sem - tam párty na výrobky Tupperware. Keď mi doniesla podklady na spracovanie DP, tak som sa jej pýtala, že či má aj nejaký doklad z Tupperware. Vravela, že nie je nikde registrovaná,ani DU, ani ŽU. Vraj len podpísala nejakú zmluvu, ani nevedela povedať akú. A príjem z toho mala možno cca. 350 Eur za celý rok. Na moje naliehanie volala tej panej, čo je nad ňou a tá ju vraj vysmiala, že či ja neviem, že keď nemá príjem do cca 1779 Eur, že nemusí podávať DP. Samozrejme, že by nemusela, ale jej sa DP A oplatí dať, nakoľko mala príjmy podľa § 5 a vrátia jej daň. A ja teraz neviem, či keď nie je nikde registrovaná, či ten príjem z Tupperware brať či nebrať do úvahy. Avšak myslím aj na tú zmluvu, ktorú podpísala, tak podľa mňa ju tam majú niekde evidovanú. Prosím Vás, riešil už niekto podobný prípad? Vďaka.
monia781
27.02.12,13:42
Som rada, že je tu aj niekto iný, kto má taký istý problém ako ja. Vie sa nám k tomu niekto vyjadriť? prosííím!!!!
monia781
27.02.12,18:57
halooooo!!!! Help !!!!!
Jana Acsová
28.02.12,06:46
Však je všetko tak ako uvádzate. Ak máte príjem oslobodený od dane, ten sa v DP neuvádza. Ak máte zdaniteľný príjem iba podľa § 5 stačí podať DP A.
Jana Acsová
28.02.12,06:53
Zdravím Vás, tento prípad zaujíma aj mňa, nakoľko robím DP mojej známej, ktorá počas roka 2011 opatrovala mamu, (ktorá jej zomrela), potom bola na UP, tak pracovala na zmluvu 3 mesiace a tak bola na PN. Popritom urobila sem - tam párty na výrobky Tupperware. Keď mi doniesla podklady na spracovanie DP, tak som sa jej pýtala, že či má aj nejaký doklad z Tupperware. Vravela, že nie je nikde registrovaná,ani DU, ani ŽU. Vraj len podpísala nejakú zmluvu, ani nevedela povedať akú. A príjem z toho mala možno cca. 350 Eur za celý rok. Na moje naliehanie volala tej panej, čo je nad ňou a tá ju vraj vysmiala, že či ja neviem, že keď nemá príjem do cca 1779 Eur, že nemusí podávať DP. Samozrejme, že by nemusela, ale jej sa DP A oplatí dať, nakoľko mala príjmy podľa § 5 a vrátia jej daň. A ja teraz neviem, či keď nie je nikde registrovaná, či ten príjem z Tupperware brať či nebrať do úvahy. Avšak myslím aj na tú zmluvu, ktorú podpísala, tak podľa mňa ju tam majú niekde evidovanú. Prosím Vás, riešil už niekto podobný prípad? Vďaka.
Situácia je taká, že FO nemá živnosť, nemá DIČ. Robila príležitostne niečo ... problém je, že to nemá deklarované zmluvou, lebo si nevzala kópiu. Nikto Vám preto nezaručí aký je to typ príjmu. Vychádzame len zo situácie, že možno predpokladať že príležitostný, lebo ani firma predpokladám, nechce FO narobiť problémy. Na predmetné odpovedá zákon o dani z príjmov ich oslobodením do výšky 500 € za zdaňovacie obdobie. A oslobodené príjmy sa v DP neuvádzajú.
mondes
28.02.12,07:18
Ďakujem, už som sa rozhodla, že to takto urobím.