ttmarek
24.02.12,06:17
Zdravím všetkých
Chcel by som siˇotovriť kaviareň. SROcku mam zalozenu ale s inym zameranim podnikania. Čo treba mať v predmete podnikania a ako ďalej postupovať?
Ďakujem za rady
Kazu
24.02.12,07:59
Nájdi si priestory, rozšír podnikanie o kaviarenské služby ak nie si vyučený v odbore tak treba zástupcu, vybav hygienu. To by snáď na samý začiatok bolo všetko.
mattto
24.02.12,08:15
Nájdi si priestory, rozšír podnikanie o kaviarenské služby ak nie si vyučený v odbore tak treba zástupcu, vybav hygienu. To by snáď na samý začiatok bolo všetko.

pokiaľ nebude vykonávať pohostinskú činnosť, nepotrebuje zástupcu - negatívne vymedzenie pohostinskej činnosti je v živnostenskom zákone

pre ttmarek: ak s tým nemáš skúsenosti, zamestnaj sa v nejakej kaviarni, aby si vedel, ako to funguje. Najlepšie je si zobrať zariadený priestor do prenájmu. Ak by si zariaďoval nový priestor ty, behal by si po úradoch 1/2 roka.

1. predmet činnosti: príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, kokteilov, piva, vína a destilátov. Nie je požiadavka vzdelania ani zástupcu

2. nezariaďovať nový priestor, ale zobrať nejaký do nájmu - budeš mať všetky potrebné rozhodnutia, len si dáš znova schváliť, nemal by byť problém, ak to predchádzajúci prevádzkovateľ mal v poriadku

3. ohlásiť na obecnom/miestnom/mestskom úrade otváracie hodiny, pred tým pozrieť VZN o otváracích hodinách na území obce pre jednotlivé druhy prevádzok, ak chceš mať otvorené mimo týchto hodín, treba požiadať o súhlas

4. zdravotné preukazy, registračnú pokladnicu určite vieš, to nebudem rozpisovať

5. povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu

6. prihlásenie sa na daň za odpady

7. nahlásenie prevádzky na živnostenskom úrade
ttmarek
24.02.12,09:21
Ďakujem za rady Ja by som chcel tú kaviareň zamerať iba na kvalitnú kávu a čokoládu bez alkoholu. Vzdelanie mám technické a nikdy som v tejto oblasti nerobil a nemám žiadne skúsenosti. SROcku máme na technické veci.
mattto
24.02.12,09:25
Ďakujem za rady Ja by som chcel tú kaviareň zamerať iba na kvalitnú kávu a čokoládu bez alkoholu. Vzdelanie mám technické a nikdy som v tejto oblasti nerobil a nemám žiadne skúsenosti. SROcku máme na technické veci.

paráda, to ti odpadá tretina starostí, nemusíš sledovať stav zásob SBL atď.

ani na kávu nepotrebuješ pohostinskú činnosť, stačí ti predmet činnosti, ako som písal vyššie. O káve ti tu viac porozpráva Dantess, on je tunajší macher cez kávu :D

ak si to nikdy nerobil, najprv by si si mal zistiť, čo najviac info a hlavne skúseností, zamestnaj sa niekde, alebo porozmýšľaj, či niekto v okolí z tvojich známych sa v tejto oblasti nepohybuje
ttmarek
27.02.12,05:16
Skúsim sa poobzerať po okolí kde by sa dali nabrať dáke skúsenosti. Čítla som už dáke témy ohľadom kaviarní a najviac odporúčali prevziať zavedenú prevádzku len neviem či to v mojom prípade bude reálne a s najväčšou pravdepodobnosťou budem musieť za衴inať od zčiatku čiže od vybavenia priestorov. Nevedel by si mi poradiť čo všetko takáto kaviareň musí spĺňať?
ďakujem
Dantess
27.02.12,05:56
Choď na hygienu, tam ti povedia čo musí spĺňať. S takýmito všeobecnými otázkami na porade nepochodíš.
Tina štúdio
21.03.13,17:54
Ahoj, nie je ľahké začať s prevádzkou kaviarne. Je to finančne riadne náročné. Odporúčam dobre si vybrať napríad dodávateľa kávy, ktorý môže poskytnúť výhodný prenájom kávovarov (http://www.coffeegroup.sk/info/1/prenajom-kavovaru/). To je finančne veľmi zaujímavé, ak treba v začiatkoch ušetriť a výhodné, ak dodávateľ dodáva kvalitnú kávu.