milan_k
24.02.12,07:58
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom dedenia. Poručiteľ mal syna a dcéru, ktorí už nežijú. Zo strany dcéry žije dcérin manžel a 3 deti, ktorí sa o poručiteľa starali až do smrti. Syn bol rozvedený, bývalá manželka žije a majú z manželstva 2 deti. Tiež žije synov nemanželský syn, ktorý však s otcom vôbec nebol v kontakte, nestaral sa o neho počas života, nebol mu ani na pohrebe, taktiež nejavil záujem o poručiteľa počas jeho života. Moja otázka znie, či dedia aj ďalší v rade po synovi, keďže vôbec nejavili záujem o poručiteľa, a synova manželka, keďže boli rozvedení ? Samozrejme nás čaká návšteva notára, ale je dobre vopred vedieť aspoň základy....
tictac7
24.02.12,07:03
synova manželka, ani dcérin manžel nie sú dedičia.
Dedičmi sú synove a dcérine deti bez ohľadu na styk s poručiteľom.
milan_k
24.02.12,08:29
Prečo nie dcérin manžel, veď platí BSM , alebo nie?
Nedá sa to nejako poriešiť, že synove deti sa o starkú nestarali, neboli ju ani pozrieť ani na pohreb neprišli a teraz majú morálne právo dediť? To je nejaké na hlavu...:-(
mattto
24.02.12,08:37
Prečo nie dcérin manžel, veď platí BSM , alebo nie?
Nedá sa to nejako poriešiť, že synove deti sa o starkú nestarali, neboli ju ani pozrieť ani na pohreb neprišli a teraz majú morálne právo dediť? To je nejaké na hlavu...:-(

Dcérin manžel nededí nič, lebo vo vzťahu k poručiteľovi je nikto. A nie nedá sa nijak poriešiť, aby nededili vnuci, ktorí neboli starkú pozrieť.
§ 473 OZ


(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

keďže ide o dedenie zo zákona a dedia dediči v prvej skupine, druhá ani ďalšia skupina dedičov nenastupuje
ivka70
24.02.12,08:40
Prečo nie dcérin manžel, veď platí BSM , alebo nie?
Nedá sa to nejako poriešiť, že synove deti sa o starkú nestarali, neboli ju ani pozrieť ani na pohreb neprišli a teraz majú morálne právo dediť? To je nejaké na hlavu...:-(

mimotemy Dedenie zo zakona a moralka su 2 navzajom uplne nesuvisiace veci :)
milan_k
24.02.12,08:47
No to ste ma veľmi nepotešili...:-(
Ale aj tak vďaka za rady :-)
myara
24.02.12,09:03
Prečo nie dcérin manžel, veď platí BSM , alebo nie?
Nedá sa to nejako poriešiť, že synove deti sa o starkú nestarali, neboli ju ani pozrieť ani na pohreb neprišli a teraz majú morálne právo dediť? To je nejaké na hlavu...:-(

inak dedicstvo rovnako ako dary, su vylucene z BSM
jahoszmsk
24.02.12,09:27
Už keď vás tu mám tak pekne pokope...:D Mám takúto otázočku. Máme v rodine jedného pána na dôchodku. Z prvého manželstva má syna a dcéru. Prvá manželka mu zomrela, on zdedil 3+1/6, syn 1/6, dcera 1/6 z rodinného domu. Potom sa znovu oženil. Má jeho súčasná manželka nárok na niečo z dedičstva zo zákona?
A druhá otázka. Syn z prvého manželstva zomrel pred časom, možno už 20rokov je tomu, a zanechal dvoch synov. Ten pán svojich vnukov ani svoju nevestu nevidel od synovej smrti, a keďže má ďalšie deti z druhého manželstva, ktoré sa o neho teraz starajú tak sa rozhodol že napíše vlastnoručne Závet-vydedenie. V ňom sa píše, že vydedujem všetkých potomkov svojho nebohého syna XY, narodeného vtedy a vtedy, aj všetkých ďalších ich potomkov, z dôvodu:
neposkytol mi potrebnú pomoc v starobe
trvalo o mňa neprejavoval naozajstný záujem
Ale nenapísal do závetu dátumy narodenia svojich vnukov, lebo ich nevie. Ani nikto nevie kde momentálne bývajú, ani kolko majú detí.
Nejaký názor, či treba niečo doplniť do Závetu? Ďakujem. Ak.
mattto
24.02.12,09:39
1. samozrejme, že bude dediť, je poručiteľova manželka. Starý pán dedil po svojej manželke, terajšia manželka bude dediť po starom pánovi, teda ak ho prežije :)

2. pri vydedení musí dôvody vydedenia skutkovo opísať, nestačí iba odcitovať ustanovenia občianskeho zákonníka. Avšak obávam sa, že prípadná žaloba o určenie, že dôvody vydedenia nie sú dané a určenie neplatnosti časti závetu bude úspešná.

Ak sa chce tomuto všetkému vyhnúť, nech počas života starý pán daruje majetok komu chce a v prípadnom dedičskom konaní sa síce budú započítavať dary, ale majetok bude veľmi malý
jahoszmsk
24.02.12,09:51
No ale to starý pán opíše? Jemu už veľmi ťažko bolo len vlastnoručne písať že vydedujem svojich vnukov...
A este sa spytam... Jeho druha manzelka ma dceru za slobodna. Jej tiez nieco patri, ci nie, kedze nie je jeho?
mattto
24.02.12,09:55
No ale to starý pán opíše? Jemu už veľmi ťažko bolo len vlastnoručne písať že vydedujem svojich vnukov...
A este sa spytam... Jeho druha manzelka ma dceru za slobodna. Jej tiez nieco patri, ci nie, kedze nie je jeho?

nemusí vlastnou rukou :) myslel som skutkovo opíše: vtedy a vtedy som potreboval pomoc, lebo som bol operácii, Jankovi som odkázal, aby ma zobral do nemocnice, on odmietol atď.

iba ak si "vyženenú" dcéru osvojil. Tá by dedila pri dedení zo zákona - osoba, ktorá žila pred smrťou v domácnosti s poručiteľom, starala sa o domácnosť, alebo bola na poručiteľa odkázaná bla-bla
myara
24.02.12,09:59
No ale to starý pán opíše? Jemu už veľmi ťažko bolo len vlastnoručne písať že vydedujem svojich vnukov...
A este sa spytam... Jeho druha manzelka ma dceru za slobodna. Jej tiez nieco patri, ci nie, kedze nie je jeho?

moze to aj niekto iny za neho napisat, ale potom je treba dvoch svedkov (§ 476b Obcianskeho zakonnika)
ak ta dcera manzelky, nie je jeho dcera, a ani si ju neosvojil, tak zo zakona nededi
a
doktor23
24.02.12,10:00
Mimochodom, prečo si chce písať vydedenie doma? U notára stojí závet a listina o vydedení cca. 80 EUR. Je to registrované v centrálnom registri závetov, nemôže sa to sstratiť, zničiť .... a hádam mu notár pomôže presne opísať daný stav ..... (navyše je to verejná listina).

P.S. Ak by nechcel, aby súčasná manželka dedila, je možné v závete určiť dedičov a ju nespomenúť ...
jahoszmsk
24.02.12,10:00
nemusí vlastnou rukou :) myslel som skutkovo opíše: vtedy a vtedy som potreboval pomoc, lebo som bol operácii, Jankovi som odkázal, aby ma zobral do nemocnice, on odmietol atď.

Už roky sa o neho stará syn a dcéra z druhého manželstva, býva so synom, dcéra býva neďaleko.
A odkázať nemá ako, keďže nevie kde bývajú, vôbec nič o nich nevie.
jahoszmsk
24.02.12,10:05
Mimochodom, prečo si chce písať vydedenie doma? U notára stojí závet a listina o vydedení cca. 80 EUR. Je to registrované v centrálnom registri závetov, nemôže sa to sstratiť, zničiť .... a hádam mu notár pomôže presne opísať daný stav ..... (navyše je to verejná listina).

P.S. Ak by nechcel, aby súčasná manželka dedila, je možné v závete určiť dedičov a ju nespomenúť ...
On chce len vydedit synov svojho neboheho syna, lebo za 20 rokov od jeho smrti ani raz za nim neprisli, ani sa neozvali.
A taky stary clovek nepojde k notarovi, jemu je uz z toho smutno, ze take veci musi napisat na papier, ale chce aby jeho podiel z domu dostal ten kto sa o neho stara.
doktor23
24.02.12,10:07
tak nech to rieši prípadne darovacou zmluvou. Ja chápem, že mu je z toho smutno, ale tým, čo sa o neho starajú bude potom smutno z toho, že jemu bolo smutno a nevyriešil to za života. Vydedenie je pekná vec, ale bohužiaľ, je možné dôvody vydedenia napadnúť a nikdy nevieš, ako súd rozhodne.
ivka70
24.02.12,10:07
On chce len vydedit synov svojho neboheho syna, lebo za 20 rokov od jeho smrti ani raz za nim neprisli, ani sa neozvali.
A taky stary clovek nepojde k notarovi, jemu je uz z toho smutno, ze take veci musi napisat na papier, ale chce aby jeho podiel z domu dostal ten kto sa o neho stara.

Tak nech ten dom daruje tomu, komu chce, este za zivota, s tym, ze ma pravo dozivotneho byvania.
Potom nebude co dedit a teda dedit nebude nikto.
jahoszmsk
24.02.12,10:11
Darovat moze iba svoj podiel, cize 4/6, vsak? A nemoze nikto napadnut darovaciu zmluvu?
mattto
24.02.12,10:14
Darovat moze iba svoj podiel, cize 4/6, vsak? A nemoze nikto napadnut darovaciu zmluvu?

jasné, že môže darovať iba to, čo mu patrí. Ale aj predmetom dedenia by boli iba 4/6, takže to je jedno. Všetko sa dá napadnúť, rozdiel je otázka úspechu. Vydedenie musí byť urobené perfektne, aby bolo platné. Darovanie samozrejme tiež, ale pri darovaní nie je toľko dôvodov domáhať sa určenia neplatnosti darovacej zmluvy.
ivka70
24.02.12,10:27
Darovat moze iba svoj podiel, cize 4/6, vsak? A nemoze nikto napadnut darovaciu zmluvu?

Po smrti darcu je napadnutie darovacej zmluvy velmi problematicke (pokial ho darca nepodpisal nepricetny a pod.)
Napadnut darovaciu zmluvu moze do istej miery len sam darca z nejakych zakonom danych dovodov.

Darovanie za zivota starkeho by v tomto pripade bolo asi najjednoduchsie riesenie.
jahoszmsk
24.02.12,10:39
Cize darovat svoj podiel, 4/6, tak, ze 2/6 synovi z druheho manzelstva, 2/6 dcere z druheho manzelstva?
mattto
24.02.12,10:42
Cize darovat svoj podiel, 4/6, tak, ze 2/6 synovi z druheho manzelstva, 2/6 dcere z druheho manzelstva?

darovať môže komu koľko chce, kľudne aj mne 4/6 a bude vyriešené :D
jahoszmsk
24.02.12,11:04
darovať môže komu koľko chce, kľudne aj mne 4/6 a bude vyriešené :D

Takých by bolo :) ja len či nemusí nechať nejakú časť súčastnej manželke.
mattto
24.02.12,11:10
Takých by bolo :) ja len či nemusí nechať nejakú časť súčastnej manželke.

nemusí, len pri nakladaní s podielmi a ostatným majetkom treba dávať pozor, čo je v BSM a čo nie.
jahoszmsk
24.02.12,11:13
Hm, BSM ma nenapadlo... No ale ked on dom vlastnil uz pocas prveho manzelstva?
mattto
24.02.12,11:19
Hm, BSM ma nenapadlo... No ale ked on dom vlastnil uz pocas prveho manzelstva?

pri úmrtí prvej ženy zaniklo BSM, 4/6 sú v jeho výlučnom vlastníctve, narážal som na ostatný majetok, ktorý nadobudli s druhou (terajšou) manželkou počas manželstva. Je to starý pán, sú manželia nejaký čas, určite nadobudli majetok do BSM
jahoszmsk
24.02.12,13:05
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. ;)
draik
24.02.12,14:51
darovať môže komu koľko chce, kľudne aj mne 4/6 a bude vyriešené :D

To by určite menšinový spoluvlastník s úspechom napadol, keďže aj na darovanie platí predkupné právo. Leda, že by ste si s darcom boli blízki príbuzní:)
mattto
24.02.12,15:02
To by určite menšinový spoluvlastník s úspechom napadol, keďže aj na darovanie platí predkupné právo. Leda, že by ste si s darcom boli blízki príbuzní:)

myslel som, keď si má vybrať aký podiel dcére a aký synovi :) môžem byť jeho stratený syn :)