MichaelaMilan
24.02.12,08:47
Ahojte, mám nasledovný problém....
Bývalá manželka mi bola dlžná na výživnom, niečo cez 2000€, kedže mi neplatila, podal som návrh na súd, ktorý rozhodol v moj prospech. Bývalá stále nič, tak moja právnička postúpila vymoženie pohľadávky súdnej exekútorke, a tu je ten problém. Exekútorka síce koná v danej veci, ale veľmi neadekvátne. Za jeden a pol roka čo má prípad, mi za posledných 6 mesiacov posiela po 60€/mesačne.
Ja si ale myslím, že je to veľmi málo, bývala mala možnosť od súdu výživné splácať po takej istej sume (teda 60€/mes) ale neplatila, tak to išlo k exekútorke. Pritom bývalá zarába okolo 350/400€ mesačne, zdedila dom, neplatí nájom ani nič (býva u frajera)....
Ako múžem docieliť rýchlejšie splatenie dlhu? Môžem si nárokovať nejaké úroky? Exekútorka mi ani len neoznámila niečo o splátkovom kalndáre, ja som so žiadnym splátkovým ani nesúhlasil, a keby ja nenaháňam exekútorku, tak ani neviem či by som sa vôbec niečo dozvedel, a či by aj konala.

Údajne jej to ztŕhajú vo firme kde pracuje a viacej nemôžu!
ivka70
24.02.12,08:04
Ahojte, mám nasledovný problém....
Bývalá manželka mi bola dlžná na výživnom, niečo cez 2000€, kedže mi neplatila, podal som návrh na súd, ktorý rozhodol v moj prospech. Bývalá stále nič, tak moja právnička postúpila vymoženie pohľadávky súdnej exekútorke, a tu je ten problém. Exekútorka síce koná v danej veci, ale veľmi neadekvátne. Za jeden a pol roka čo má prípad, mi za posledných 6 mesiacov posiela po 60€/mesačne.
Ja si ale myslím, že je to veľmi málo, bývala mala možnosť od súdu výživné splácať po takej istej sume (teda 60€/mes) ale neplatila, tak to išlo k exekútorke. Pritom bývalá zarába okolo 350/400€ mesačne, zdedila dom, neplatí nájom ani nič (býva u frajera)....
Ako múžem docieliť rýchlejšie splatenie dlhu? Môžem si nárokovať nejaké úroky? Exekútorka mi ani len neoznámila niečo o splátkovom kalndáre, ja som so žiadnym splátkovým ani nesúhlasil, a keby ja nenaháňam exekútorku, tak ani neviem či by som sa vôbec niečo dozvedel, a či by aj konala.

Údajne jej to ztŕhajú vo firme kde pracuje a viacej nemôžu!

Zakon presne stanovuje, aku cast cistej mzdy moze zamestnavatel strhat na exekucie a aku cast musi nechat povinnemu.
ak jej to strhavaju zo mzdy, tak pokial nebudem mat vyssiu mzdu, viac penazi mesacne jej nestrhnu.
Prestuduj si aj tu na porade temy o exekucii z platu.
draik
24.02.12,11:49
Ak sa dlžná čiastka stŕha zo mzdy, nejde o splátkový kalendár. Splátkový kalendár sa uzatvára ešte pred vykonaním exekúcie a musí s ním súhlasiť oprávnený; v takom prípade exekúcia nebeží. Zrážky závisia od čistého platu (resp. hrubý plat -preddavok na daň a odvody) a povinnosť za výpočet zrážok nesie zamestnávateľ. Ak by zrážky vypočítal a zrazil v nižšej sumy, ako Vám patrí, môžte si rozdiel uplatniť priamo voči nemu. Najlepšie je si zistiť čistý príjem dlžníka a či má aj nejaké iné zrážky.
MichaelaMilan
26.02.12,19:25
Koľko % z čistej mzdy jej teda môžu stŕhať, pokiaľ by nemala žiadne iné zrážky. Jej čistý plat je cirka 330€ (čo dokladala na súd)....Je teda 60€ čo jej stŕhajú adekvátnych?
Mária27
26.02.12,19:31
Prečítaj si exekučný zákon (priložený), najmä od § 66.
draik
26.02.12,21:16
Výpočet je pre laika pomerne komplikovaný. Ak ide o výživné na maloleté dieťa a povinná zarába 330e, exekútor jej môže strhnúť zhruba 167e (suma môže byť nižšia, ak nejde o výživné na maloleté dieťa a ak povinná vyživuje iné osoby v domácnosti)