martinez
03.02.06,14:37
Caute poradaci. Chcel by som vas touto cestou poprosit o radu z oblasti uctovania vynosov (asi trivialna otazka, ale neviem si poradit). Predam tovar dvom subjektom za 1000usd (1000usd je standardna cena za tovar). Prvemu dam splatnost 2 tyzdne a druhemu 2 roky. Ake je spravne uctovanie oboch pripadov z pohladu IFRS, resp. US GAAP :
1/ uctujem v obidvoch pripadoch revenue vo vyske 1000usd ?
alebo
2/ v druhom pripade diskontujem 1000usd do present value a v tejto sume vykazem revenue a zvysok do vysky 1000usd ako deferred interest, ktory budem rovnomerne rozpustat pocas obdobia 2och rokov ....?
alebo
3/ o deferred interest mozem uctovat iba v pripade, ze sumu 1000usd navysim o nejaku urokovu ciastku, kedze suma 1000usd je cena za tovar a teda nema nic spolocne s urokom .... ?

Dakujem za nazory....
KEJKA
03.02.06,16:10
v druhom prípade diskontuješ do present... ale formou opravnej položky a ide len o účtovný prípad - neovplyvní daňový základ (teda pripočitateľná položka).
martinez
06.02.06,07:50
v druhom prípade diskontuješ do present... ale formou opravnej položky a ide len o účtovný prípad - neovplyvní daňový základ (teda pripočitateľná položka).

Dakujem za nazor.... neviem vsak preco formou opravnej polozky... opravnou polozkou upravujem ocenenie pohladavky... moja otazka smeruje na vynosy, teda ci vynos (trzba) z predaja tovaru ma byt v ramci dvoch rokov rozdelena na sumu za predaj tovaru (604-bezna cinnost) a na urok (662-financna cinnost)... pricom ten urok by mal byt casovo rozliseny (384) na zaklade implicitnej urokovej miery...

Ja viem, ze postupy uctovania v §18,ods.7 sa na dlhodobe pohladavky tvori opravna polozka tebou popisanym sposobom.... mna vsak nezaujimaju slovenske postupy, ale vynosove hladisko z pohladu IAS/IFRS...? Dakujem