Marianna 07
24.02.12,15:20
Do úvahy musí podnikateľ brať aj daň z pridanej hodnoty v rámci Európskej únie, ktorá má špecifický význam.
Chcem sa spytat co sa rozumie pod specifickym vyznamom?
Zakladam internetovy obchod,tovar bude prevazne dovazany z Polska,medzi dodavatelmi su aj platci aj neplaci DPH,takze neviem zatial prevahu platcov ci neplatcov,kedze dodavatelia mi postupne pribudaju.Samotna uradnicka na danovom urade ma poslala za uctovnickou a dve uctovnicky mi kazda povedala inak........
Dáša_
24.02.12,14:25
dôležité je aj to, či tvoji odberatelia budú platitelia DPH alebo nie
Marianna 07
24.02.12,14:30
obberatelia budu konecny spotrebitelia..je to forma maloobchodu
Dáša_
24.02.12,15:01
Skúsim príklad na číslach, pre jednoduchosť budem predpoklať rovnakú výšku DPH v oboch štátoch, euro v oboch štátoch.
Nákupná cena výrobku nech je 120€ , u nás to chcem predávať za 160€

Nie som platiteľ DPH, výrobok dovážam od platiteľa
nakúpim za 120, predám za 168 - to čo mi ostane je 48€

ak som platiteľ DPH, výrobok dovážam od platiteľa
nakúpim za 100, predám za 168 - štátu odvediem 28, ostane mi 68-28=40€
Marianna 07
24.02.12,15:17
Dakujem za radu,takze nebudem platcom Dph,aka je teda moja povinnost voci danovemu uradu ked budem nakupovat tovar z Polska?...inak tam je vyssia DPH ako u nas
Dáša_
24.02.12,15:33
Dakujem za radu,takze nebudem platcom Dph,aka je teda moja povinnost voci danovemu uradu ked budem nakupovat tovar z Polska?...inak tam je vyssia DPH ako u nas

aká tam je dph? skúsim prepočítať s takou.

Je potrebné sledovať obrat -




§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.





§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura.
Economic
25.02.12,18:07
Podnikateľovi začiatočníkovi nedoporučujem byť platiteľom DPH. Nech si rozbehne svoj biznis a potom sa uvidí.
KEJKA
25.02.12,18:15
Dakujem za radu,takze nebudem platcom Dph,aka je teda moja povinnost voci danovemu uradu ked budem nakupovat tovar z Polska?...inak tam je vyssia DPH ako u nas
ak "presvedčíte" Poliakov, aby na základe ičDPH vystavovali faktúry bez DPH /s nimi je ťažko/, tak miesto poľskej 23%ej DPH v SR zaplatíte iba 20%nú DPH, t.j. nákupy budú o niečo lacnejšie.
Na druhej strane nemusíte zvládnuť povinnosti v súvislosti so spracovaním agendy a budete mať vyššie náklady na účtovníctvo. treba zvážiť.