Gapo
24.02.12,18:02
Keďže už siedma "poradanovela" bola ukončená, a nemohol som napísať svoju pripomienku, zakladám túto tému.
Nenachádzam slov ako niekto s bohorovným presvedčením tvrdí, že má v byte pohodu ak má nastavenú hlavicu na 2-ke a dielik. Prečo ma to irituje?
Nuž preto, že na mojej hlavici je táto pozícia ekvivalentná 17 st. C, takže radiátor, nikdy nebude teplý, iba ak otvorím okno. Taktiež som sa už vyjadril aj k tomu, že v najväčších mrazoch, za ideálnych podmienok (myslím super zateplený dom) teoreticky pri nastavenej hlavici na 3-ke, čo u mňa zodpovedá 20st.C tú tepelnú pohodu nemám. Tiež som písal, že to závisí od rôznych faktorov. Takže nejedovať sa. :D
Kvaka
24.02.12,18:05
Gapo, ja ti poviem, ako je to u nás. Tá hlavica má delenia od 0 do 5, ale to nastavenie na 3 neznamená vždy optimum. Radiátory máme originál, 40 ročné, liatinové rebrové. Aby som v byte dosiahla teplotu, ktorú potrebujem, musela som najprv vvyskúšať, čo mi ten ktorý stupeň dá. V každej izbe je to inak. V dvoch miestnostiach mám na 4, v obývačke na 3.75, v spálni na 2.75, v kuchyni na 3.5. Vtedy mám teplotu, akú my doma potrebujeme, od 21 do 22,5. V obývačke mi dá stupeň 3.75 teplotu 22 až 22,5°C, v spálni od 21 do 21,5°C. V najchladnejšej izbe je to na č.4, a dosiahnem tam 21,5°C. Nemením polohu hlavíc, lebo u nás púšťajú do radiátorov vodu podľa teploty vonku, takže plus mínus vždy mám potrebnú teplotu. Keď čakám deti s vnúčatami, iba vtedy pridám o jeden stupeň v obývačke, oni sú zvyknutí na 23°C, majú podlahové kúrenie. Takže asi každá hlavica je inak nastavená, neviem to zmeniť.
jahoszmsk
24.02.12,18:11
My mame byt na JV a radiator pustame iba ak je vonku pod nulou. neviem ako je to mozne, ale mame v byte teplo.
Gapo
24.02.12,18:21
Pravdu máš Kvaka, my máme tiež rozsah 0 -5 s tým že pri 3 je dvadsať stupňov a to by malo ventil zatvoriť, ak je dosiahnutá taká teplota.
Je samozrejmé, že každá miestnosť má inú potrebu dodávky tepla či už z dôvodu umiestnenia v budove, alebo z dôvodu susedov. Preto sa nikoho nesnažím presviedčať o mojej pravde, je to rôzne. Ale aby som tvrdil, že keď budem mať sedemnásť stupňov v obývačke, že mi je fajn, musel by som byť prinajmenšom natrundžený :D
To jahoszmsk, teplo je pre každého inak chápané.
PASKOV
24.02.12,18:25
Mezi číslami na termostatických hlavicích a teplotách vzduchu v místnostech je jen velmi volný vztah.

PS
Velmi kvalitně zateplené domy nepotřebují topení s radiátory nebo podlahové topení, aproto je nemají!
Gapo
24.02.12,18:33
Mezi číslami na termostatických hlavicích a teplotách vzduchu v místnostech je jen velmi volný vztah.

PS
Velmi kvalitně zateplené domy nepotřebují topení s radiátory nebo podlahové topení, aproto je nemají!

Všetko závisí od kvality hlavíc, samozrejme nie je to ako kalibrovaný teplomer.
Predpokladám, že to P.S myslíš sarkasticky. :D
Kvaka
24.02.12,18:35
Nie, on to myslí vážne, sú nízkoenergetické domy, kde to ide, ale on sem prišiel zase rýpať.
verkaz
24.02.12,18:53
Aj my máme hlavice s hodnotami 1 až 5. Pretože mám stredný byt a k tomu ešte aj jeho poloha je na juh, je dosť teplý. Ale nestalo sa mi, že by som mala v byte teplo aj keď mám radiátory vypnuté. V obývačke aj v kuchyni mám nastavené na stupeň 3. Keď mi svieti slniečko a byt vyhreje, tak sú radiátory studené. V spálni mám nastavené na 2, lebo mávam dvere otvorené a teplota okolo 16 st. mi na spanie stačí. Tiež mám radiátory liatinové.
Keď boli tie veľké zimy, tak som aj pridávala aby som dosiahla teplotu aspon 22 stupňov.
O tejto téme sa dá strašne veľa diskutovať, tak naozaj nechápem, prečo ju stále zatvárajú. Veď aj porada má ten názov asi preto, aby sme si navzájom radili. A z toľkých príspevkov si určite každý niečo vyberie.
Kvaka
24.02.12,19:49
Pozerala som pred chvíľou, vonku je 8°C, v obývačke je teplota 22,6°C, teplota vody v radiátore v mieste PRVN ukazuje 34,9°C, spodná polovica radiátora je vlažná, vonku poobede svietilo slnko, a dnes som tu aj žehlila. Od rána nabehli 3 dieliky na PRVN, nastavený stupeň je stále 3.75, nemením, načo aj, keď teplota vody v radiátore je akurátna. V najchladnejšej izbe je 21°C, teplota vody v radiátore je 30°C (nastavenie 4), väčšia polovica radiátora je studená, prírastok PRVN od rána 3 dieliky. V spálni je 21°C, teplota vody v radiátore je 27°C (nastavenie 2,75), prírastok PRVN od rána je 1 dielik.
PASKOV
25.02.12,01:03
Po r 2020 tj. jen za 8 let bude možné dostat stavební povolení jen pro domy bez ÚT tak jak jej známe dnes.

( Bude povolené stavět jen domy bez ÚT s radiátory nebo bez podlahového topení! )



PS
Pro radiátor je podstatný výkon ( kW ).

Materiál ( litinové ap. ) nebo provedení je nepodstatné pro množství odevzdaného tepla - ( stavební fyzika ).

PS
PRVN neumí určit teplotu vody, neboť nejsou to měřidla!
Jsou to chytré hračky pro dospělé.
( Nikdo nic negarantuje )
PASKOV
25.02.12,01:27
Komu se nelení trochu studovat doporučuji k pozornosti:


V roce 2010 EU (http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropská_unie) svou směrnicí stanovila požadavek na novostavby od roku 2020 de facto na úroveň pasivního domu.


Pokračování…
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pasivní_dům
PASKOV
25.02.12,04:35
Doporučuji do pozornosti:

Obnova panelových budov v právnych a technických predpisoch v Slovenskej republike

Datum: 19.1.2012 |

Autor:prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.


Existujúci fond budov

Spotreba tepla na vykurovanie za rok je určená na 1 m2 mernej plochy, pričom je stanovená rovnako, ako celková podlahová plocha, z celkových vonkajších rozmerov budovy.

Na hodnotenie skutočnej spotreby tepla (teda energetickej náročnosti bytových domov) sa využili poznatky z databázy bytových domov so zisteniami za obdobie rokov 1994–2003 [3].

Priemerná spotreba tepla na vykurovanie pre celé Slovensko bez ohľadu na typ, konštrukčný systém alebo stavebnú sústavu a lokalitu výstavby je 114,8 kWh/(m2.a).

Najvyššiu priemernú spotrebu tepla 131,7 kWh/(m2.a) mali domy murované a z tehloblokov.


Najnižšiu priemernú spotrebu tepla 99,7 kWh /(m2.a) majú panelové bytové domy
postavené od roku 1983 do roku 1993 (ojedinelouskutočnená výstavba do roku 1999), teda v období s prísnejšími požiadavkami na tepelnotechnickú kvalitu obvodových plášťov podľa normy platnej od roku 1984 do roku 1992.

Uvedená hodnota sa uvažovala ako základ pre určenie referenčnej hodnoty fondu budov Rs. Byty postavené od roku 1992, ktoré predstavujú najmä novšie byty postavené po roku 1999 v neunifikovaných stavebných sústavách, majú spotrebu tepla 101,9 kWh /(m2.a).

Určenie hornej hranice energetickejtriedy
D (106 kWh/(m2.a)

vyplýva zo štatistického hodnotenia spotreby energie na vykurovanie za obdobie 1995–2003 upravenej na normalizovaný počet dennostupňov 3422 K.deň.

Významnou obnovou pri dosiahnutí energetickej triedy B

(horná hranica 53 kWh/(m2.K)) sa potreba energie zníži o 50 %, čo reprezentuje úsporu tepla na vykurovanie.

V závislosti na konkrétnom type, konštrukčnom systéme alebo stavebnej sústave, v ktorýchboli postavené bytové domy a rozsahu vykonania stavebných úprav vyplývajúcich z významnej obnovy je možné dosiahnuť 30 až 60 % úspory tepla.


(zateplenie obvodového a strešného plášťa,
výmena otvorových konštrukcií,
zateplenie deliacich konštrukcií medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi,
obnova vykurovacieho systému, vrátane hydraulického vyváženia sústavy a zabudovania regulácie v zásobovaní teplom,
obnova systému prípravy teplej vody)

Splnenie nových požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov podľa prepracovaného znenia smernice o energetickej hospodárnosti 2010/31/EÚ
vyžaduje zavedenie nových požiadaviek
Pokračování…..

http://stavba.tzb-info.cz/regenerace-bytovych-domu/8212-obnova-panelovych-budov-v-pravnych-a-technickych-predpisoch-v-slovenskej-republike
Indeed
25.02.12,04:45
Keďže už siedma "poradanovela" bola ukončená, a nemohol som napísať svoju pripomienku, zakladám túto tému.
Nenachádzam slov ako niekto s bohorovným presvedčením tvrdí, že má v byte pohodu ak má nastavenú hlavicu na 2-ke a dielik. Prečo ma to irituje?
Nuž preto, že na mojej hlavici je táto pozícia ekvivalentná 17 st. C, takže radiátor, nikdy nebude teplý, iba ak otvorím okno. Taktiež som sa už vyjadril aj k tomu, že v najväčších mrazoch, za ideálnych podmienok (myslím super zateplený dom) teoreticky pri nastavenej hlavici na 3-ke, čo u mňa zodpovedá 20st.C tú tepelnú pohodu nemám. Tiež som písal, že to závisí od rôznych faktorov. Takže nejedovať sa. :D

Ano bol som to ja , čo som písal ,že mám nastavenú hlavicu na 2 a jeden dielik, ale to len vtedy ak nie som práve doma,

ked pridem domov, nastavím hlavicu presne medzi 2 a dva dieliky a medzi 2a tri dieliky, to je pre mńa idealne nastavenie.

A ked chcem mať tepelnú pohodu natiahnem na seba mikinu.

Totiž to aj teplo neprichádza do radiatorov konštantne množstvo počas celých 24 hodín, zaleži to od prietoku v sustave, od nastavenia regulatora na päte domu a predovšetkým od riadenia vykurovania v kotolni, a najviac od vonkajšej teploty.
Gapo
25.02.12,13:51
Ano bol som to ja , čo som písal ,že mám nastavenú hlavicu na 2 a jeden dielik, ale to len vtedy ak nie som práve doma,

ked pridem domov, nastavím hlavicu presne medzi 2 a dva dieliky a medzi 2a tri dieliky, to je pre mńa idealne nastavenie.

A ked chcem mať tepelnú pohodu natiahnem na seba mikinu.

Totiž to aj teplo neprichádza do radiatorov konštantne množstvo počas celých 24 hodín, zaleži to od prietoku v sustave, od nastavenia regulatora na päte domu a predovšetkým od riadenia vykurovania v kotolni, a najviac od vonkajšej teploty.
Veď ja viem, ale práve preto som ťa ako takého nespomenul, pretože to nebolo myslené na teba konkrétne, ale prihral si to ako príklad, tak som to využil. Pretože, ako som už viac krát písal nedá sa generalizovať, to čo je u teba tak, u mňa je to úplne inak.
A ani nevieš ako si udrel klinec po hlavičke poslednou vetou. 100% pravda. Kvôli tomu tvrdím, že "merače" a akékoľvek vyregulovávanie bolo a je iba na ťahanie peňazí z peňaženiek ľudí. Načo mám super termostatickú hlavicu s programom na týždeň, keď teplota vykurovacieho média sa mení podľa dodávateľa a akýchsi nariadení. Prídem domov po 22,00 a automat nastavený na 22,00 ma očakáva a chce mi urobiť radosť a pohodičku, ale nemôže! Takže to všetko je iba kruh. Vyregulujte a ušetríte. Teplárne zdražia teplo. Zateplite a ušetríte. Teplárne opäť zdražia.
Čo dom stojí sme nemali problémy s kúrením nikdy a mali sme vyregulované iba clonami. Dnes máme diferenčné ventily a neviem čo a sústavne sa niekde nekúri v prízemných bytoch. Ale dali sme zarobiť. Veď o tom je kapitalizmus, či nie?
Gapo
25.02.12,13:57
Ak ku všetkým domácim činnostiam pristupuješ takto detailne vyskumnicky, tak ľutujem všetkých, čo s Tebou musia byvať...
Nerozumiem, prečo sa ti nepáči to čo robí "kvaka" veď ako si môžeš prečítať, vidíš že má rozumné teploty a neplytvá zbytočne.
Určite má aspoň prehľad o tom čo ju bude čakať na vyúčtovaní na rozdiel od tých čo majú hlavice na napr.3-jke a otvorené vetračky po celý deň odkiaľ im prúdi studený vzduch na hlavice a radiátory hrejú o dušu.
Gapo
25.02.12,14:10
Mezi číslami na termostatických hlavicích a teplotách vzduchu v místnostech je jen velmi volný vztah.

PS
Velmi kvalitně zateplené domy nepotřebují topení s radiátory nebo podlahové topení, aproto je nemají!
Paskov, napriek tomu že máš prehľad, v tvojom P.S. zavádzaš! Veď sám si dal do príspevku 10 ako to je.
Takže nie to že kvalitne zateplené domy nepotrebujú radiátory, ale to že sú zdroje tepla nahradené inými. To je pravda. Už som sa zľakol, že som nepostrehol, kedy vyvinuli teplo vyrábajúci polystyrén :D
kopretinka
25.02.12,14:29
mňa kedysi švagor strašil,že keď nám vyregulujú sústavu a dajú merače,tak sa nedoplatím,nechcela som veriť,ale mal pravdu.Zbytočne som vypínala kúrenie,keď som vetrala,zbytočne som vypínala na noc,zbytočne som šetrila,mala som najväčšie nedoplatky napriek tomu,že mám iba garzónku.Ostatným vracali preplatky a ja som doplácala nemalé sumy.
Potom som sa na to vykašľala a mám stále na 5.Regulovať teplotu je zbytočné,keďže sa to samé reguluje podľa toho,ako je vonku teplo,dokonca na začiatku vykurovacej sezóny tepláreň vypínala o polnoci dodávku tepla,a zapínala až ráno o piatej,takže v tomto čase sa nekúrilo ani teplá voda nebola.Ak je mi veľmi teplo,tak vypnem úplne a potom znova zapnem.Ak chcem vetrať,tak otvorím okno dokorán na 10-15 minút,vtedy tiež vypnem,alebo prikryjem hlavicu,aby na ňu nefúkal studený vzduch.Na noc sme vypínali,ale ráno bola v izbe neskutočná kosa,takže už nevypínam,okno mám na vetračku a hlavicu zakrytú.Zabite ma,ale minulý rok som mala preplatok na kúrení,zálohy boli rovnaké.Takže nešetrím,a mám preplatky.
Kvaka
25.02.12,14:50
Nerozumiem, prečo sa ti nepáči to čo robí "kvaka" veď ako si môžeš prečítať, vidíš že má rozumné teploty a neplytvá zbytočne.
Určite má aspoň prehľad o tom čo ju bude čakať na vyúčtovaní na rozdiel od tých čo majú hlavice na napr.3-jke a otvorené vetračky po celý deň odkiaľ im prúdi studený vzduch na hlavice a radiátory hrejú o dušu.Gapo, ja nerobím nič, len som hodila do pľacu aktuálny stav, napadlo ma pozrieť, čo to ukazuje, aby som nehádzala nejaké čísla od buka do buka. Ty si písal, ako máš nastavené a koľko ti to dá, ja som napísala ako mám nastavené a koľko mi to dá. To znamená, že stupeň 3 neznamená vždy optimum. Na 3ke by som v jednej izbe zamrzla, v inej sa prehrievala. Pravdu povediac, cca raz za dva týždne odpíšem stav PRVN, hlavice nevypínam, stále sú na tom mojom optime. Ešte jeden výskum som robila, pol dňa trval, keď u nás boli nanižšie teploty, zaujímavé údaje mi vyšli. :)
Gapo
25.02.12,16:05
Gapo, ja nerobím nič, len som hodila do pľacu aktuálny stav, napadlo ma pozrieť, čo to ukazuje, aby som nehádzala nejaké čísla od buka do buka. Ty si písal, ako máš nastavené a koľko ti to dá, ja som napísala ako mám nastavené a koľko mi to dá. To znamená, že stupeň 3 neznamená vždy optimum. Na 3ke by som v jednej izbe zamrzla, v inej sa prehrievala. Pravdu povediac, cca raz za dva týždne odpíšem stav PRVN, hlavice nevypínam, stále sú na tom mojom optime. Ešte jeden výskum som robila, pol dňa trval, keď u nás boli nanižšie teploty, zaujímavé údaje mi vyšli. :)
Vidíš a to je to, všetci vlastne píšeme o tom istom, ale nie rovnako. Prečo, lebo to nejde. každý m iné podmienky.
U matky, nezateplený dom ale vyregulovaný a s indikátormi niečoho, dva týždne odstavené radiátory a čuduj sa svet, minule som pozrel na teplomer a čo nevidím, 22 st. C, to ja dosiahnem až na štvorke. Tak načo tam mám kúriť, keď je tam tak teplo, nie?
mackoivan
01.03.12,07:00
My mame byt na JV a radiator pustame iba ak je vonku pod nulou. neviem ako je to mozne, ale mame v byte teplo.
Poďakuj susedom, že dobre kúria a časť svojho tepla cez steny a hlavne stropy, podaruvavajú tebe.