Krtko
03.02.06,18:00
Dvaja manželia:rolleyes: - :p obaja SZČO :

Manžel má prevádzku, kde má 2 zamestnancov, je to masážny salón.
Manželka má živnosť na masáže a chcela by masírovať v manželovej prevádzke.
Manžel jej nemôže prenajať masážny stôl vo svojej prevádzke, pretože majiteľ priestorov mu nedá dodatok k nájomnej zmluve /nepovolí to/.
1.Jedna možnosť je, že manželku zamestná na dohodu alebo na PZ, z čoho vyplývajú asi zvýšené náklady. Niekto mu povedal, že ju nemôže zamestnať, ale to podľa mňa už dávno nie je pravda.
2.Druhá možnosť by bola, že si živnosť ponechá a ošetria to nejakou zmluvou, že môže v jeho prevádzke vykonávať alebo poskytovať masážne služby/práce za takých a takých podmienok. Dnes som už asi 6 hod. na PORADE, ale žiadnu takú zmluvu tu neviem nájsť. Našla som zmluvu o dielo, ale tá mi tam nepasuje. Možno zmluva o poskytovaní služieb, ale tá mi tam tiž veľmi neštymuje...
PROSÍIM poraďte niekto ako to vyriešiť.:rolleyes:
Krtko
03.02.06,17:04
A ešte jednu podotázku mám:
Môže byť nájomná zmluva na priestory BEZODPLATNÁ???
Syn chce otcovi prenajať garáž na drobnú stolársku výrobu a nič za to nechce.
Ale otec potrebuje nájomnú zmluvu, lebo berie dotáciu a musí mať tú garáž nahlásenú ako prevádzkáreň.
dík, dík, dík, ešte raz vopred dík

Ten syn nie je szčo
renča1
04.02.06,18:21
Dvaja manželia:rolleyes: - :p obaja SZČO :

Manžel má prevádzku, kde má 2 zamestnancov, je to masážny salón.
Manželka má živnosť na masáže a chcela by masírovať v manželovej prevádzke.
Manžel jej nemôže prenajať masážny stôl vo svojej prevádzke, pretože majiteľ priestorov mu nedá dodatok k nájomnej zmluve /nepovolí to/.
1.Jedna možnosť je, že manželku zamestná na dohodu alebo na PZ, z čoho vyplývajú asi zvýšené náklady. Niekto mu povedal, že ju nemôže zamestnať, ale to podľa mňa už dávno nie je pravda.
2.Druhá možnosť by bola, že si živnosť ponechá a ošetria to nejakou zmluvou, že môže v jeho prevádzke vykonávať alebo poskytovať masážne služby/práce za takých a takých podmienok. Dnes som už asi 6 hod. na PORADE, ale žiadnu takú zmluvu tu neviem nájsť. Našla som zmluvu o dielo, ale tá mi tam nepasuje. Možno zmluva o poskytovaní služieb, ale tá mi tam tiž veľmi neštymuje...
PROSÍIM poraďte niekto ako to vyriešiť.:rolleyes:

Ja v tomto vidím ešte jeden nápad. Nemôhli by si manžel s manželkou založiť druženie FO? No neviem , ale toto mi pripadá najlogickejšie a aj najjednoduchšie. Manželka by si ponechala živnosť a aj manžel by nadalej pracoval ako živnostník, majú založený rovnaký druh živnosti, čo je dôležité pre združenie FO. Nepotrebovala by žiadne iné zmluvy.... :) Manželka by vykonávala masérske služby spolu s manželom, spoloč.by podnikali na základe zmluvy o združení FO. V zmluve by si určili akým podielom si budú deliť spoloč.príjmy a výdavky. Nadobudnutý majetok počas združenia by podľa určených podielov patrilo obom. Ja by som to teda riešila takto.
Ak sa ti zdá byť tento spôsob dobrý a máš ešte k tomuto ďalšie otázky tak daj vedieť alebo si vyhľadaj na porade pod názvom združenie FO je tu toho dosť o tom písané.
renča1
04.02.06,18:27
A ešte jednu podotázku mám:
Môže byť nájomná zmluva na priestory BEZODPLATNÁ???
Syn chce otcovi prenajať garáž na drobnú stolársku výrobu a nič za to nechce.
Ale otec potrebuje nájomnú zmluvu, lebo berie dotáciu a musí mať tú garáž nahlásenú ako prevádzkáreň.
dík, dík, dík, ešte raz vopred dík

Ten syn nie je szčo

Nájomnú zmluvu bez odplatne by som nedoporučovala. Tu sa dá využiť ďalšia možnosť v zákone o dani z príjmu ,podľa §9 - oslobodený príjem, ak by syn (ktorý nie je szčo ) prenajímal otcovi sumu do sumy 5 násobok živ.minima, tento príjem je oslob.od dani z príjmu čo znamená syn si tento príjem nepriznáva v daňovom priznaní a otcovi vzniká nárok si uplatniť za tento prenájom výdavok ovpl.základ dane.:p
Krtko
05.02.06,10:15
Renča 1 vďaka.
Čo sa týka tých manželov, napadla ma aj táto alternatíva, ale neuviedla som dosť podstatnú záležitosť: Manžel má tú prevádzku ako chránenú dielňu a od ÚPSVaR si uplatňuje preplate nie nákladov, takže tam by bol asi problém, po prvé aby na Úp pochopili ako to je v združení a podruhé znížili by sa mu náklady.
Naozaj je pri nich problém to vyriešiť lebo jedno vylučuje druhé.
Ak ešte niekoho napadá niečo jednoduché a teda geniálne, prosím napíšte, dííík.
Otec - syn ďakujem, asi to bude tak najlepšie.
pyton
05.02.06,19:13
Krtko, a ten renčin nápad v príspevku č. 4 sa ti nepáči?? To je bezproblémové.