Lindchen
24.02.12,20:13
Ahojte poraďáci,

prišla nám zásielka o začatí exekúcie. Suma, ktorú exekútor požaduje, je mimoriadne vysoká, viac ako 200 000 eur, zarazilo nás to. Z listu sme vyčítali, že to od nás požaduje leasingová firma, s ktoru sme nikdy nenmali nič spoločné, žiadna zmluva ako objednávka, žiadny kontakt. Dosiaľ sme ani nevedeli, že taká existuje. Napísali sme v lehote 15 dní exekútorovi list, že ide asi o omyl a vysvetlili sme mu, že s touto spoločnosťou nemáme nič spoločné. Nikdy nám ani od tejto spoločsnoti neprišlo, že im niečo dlžíme, inak by sme to riešili už dávne pred exekúciou. Mysleli sme, že sa to vyrieši, že je to nedorozumie...
Dnes prišla zásielka, že omyl to nie je a máme zaplatiť :eek:.

Ako môžeme ďalej postupovať? Kam sa obrátiť? Akou formou? Nebudeme predsa platiť exekúciu, ktorú nemáme. Ďakujem za rady.
misoft
24.02.12,19:19
Mali ste podať námietku voči exekúcii (nie "vysvetľovať") a požadovať od exekútora, aby doložil na akom základe bola exekúcia uvalená. Ak ste si si istý, že nemáte nič spoločné s leasingovou spoločnosťou, môže sa potom jednať o podvod, prípadne zneužitie osobných údajov, alebo úradných listín a dokladov (OP, pas a pod) a v tom prípade okamžite podať tr. oznámenie zo spáchania tr.činu úverového podvodu, prípadne zneužitia osobných údajov, úradnej listiny.
Okrem toho: exekúciu si nemôže len tak hocikto začať, na to sú postupy - súd, exekučný titul a to všetko cez súd.
Lindchen
24.02.12,19:22
Áno, formulovali sme to ako námietku, aj sme list tak nazvali. Žiadali sme o predloženie dôkazov, nejakých podpísaných zmlúv a pod., ale odpoveď bola asi taká, že "nestarajte sa a zaplaťte".
220870
24.02.12,19:30
Treba podať trestné oznámenie .
draik
24.02.12,19:38
Urgentne vyhľadajte právnika, ktorý niečo o exekúciach vie a začne konať. Ako prvé treba zistiť, na základe akého podkladu sa vedie exekúcia a v akom stave je exekučné konanie. V exekúcii spravidla nie je možné navrátenie do predošlého stavu, čiže ak postihne exekútor Váš majetok, máte väčšinou smolu. Z Vášho podania by sa dalo vyvodiť, že ste podali námietky voči exekúcii (už tu je veľká chyba, že ste sa neporadili s právnikom, najmä, ak išlo o takú veľkú sumu). Takisto je veľmi dôležité, čo presne obsahuje a od koho je zásielka "že to omyl nie je a máme zaplatiť". Tá prvá zásielka bolo zjavne upovedomenie o začatí exekúcie, od ktorej prevzatia začína bežať 14-dňová lehota na podanie námietok, po jej uplynutí alebo po zamietnutí prípadne podaných námietok ma exekútor voľnú cestu k výkonu exekúcie. Každá ďalšia obrana je komplikovanejšia.
petricekzkk@azet.sk
05.04.12,20:13
mam podobnu temu nechcem zakladat novu.mal som nedoplatok na socialke lebo som neuviedol specificky symbol ale platba odisla len ju vraj nevedeli priradit.po case mi volala pracovnicka zo socialky aby som dosiel a napisal ziadost o preuctovanie lebo uz je to na exekucii.okamzite som tam isiel a urobil to .vlastne len prijate peniaze priradili k dlznemu mesiacu.potom som zavolal na telefon z ktoreho mi bolo volane a pracovnicka mi povedala ze uz to da vediet aby exekutor nekonal.bolo to 10 februara .teraz sa mi ozval exekutor a ziada nahradu trov a poslal mi aj rozhodnutie zo sudu z 13.marca o zacati exekucie .teraz neviem ako postupovat ved vlastne uz nebol dovod na sudne rozhodnutie o vykonani exekucie ved platba uz bola vykonana davno predtym.ma vobec exekutor narok na odmenu ved nevymohol nic a vlastne uz nemal vobec konat.ma s tym niekto skusenost , poradte.dakujem
riccado
06.04.12,06:08
mam podobnu temu nechcem zakladat novu.mal som nedoplatok na socialke lebo som neuviedol specificky symbol ale platba odisla len ju vraj nevedeli priradit.po case mi volala pracovnicka zo socialky aby som dosiel a napisal ziadost o preuctovanie lebo uz je to na exekucii.okamzite som tam isiel a urobil to .vlastne len prijate peniaze priradili k dlznemu mesiacu.potom som zavolal na telefon z ktoreho mi bolo volane a pracovnicka mi povedala ze uz to da vediet aby exekutor nekonal.bolo to 10 februara .teraz sa mi ozval exekutor a ziada nahradu trov a poslal mi aj rozhodnutie zo sudu z 13.marca o zacati exekucie .teraz neviem ako postupovat ved vlastne uz nebol dovod na sudne rozhodnutie o vykonani exekucie ved platba uz bola vykonana davno predtym.ma vobec exekutor narok na odmenu ved nevymohol nic a vlastne uz nemal vobec konat.ma s tym niekto skusenost , poradte.dakujem

do 3 dni podajte namietky proti trovam exekucie a odovodnite ich nasledovne:

V zmysle ustanovenia § 47 ods. 3 EP: Ak povinný uhradí pohľadávku po začatí exekučného konania skôr, ako mu uplynie lehota na podanie námietok, má exekútor nárok na náhradu trov konania vo výške ustanovenej osobitným predpisom v rovnakom rozsahu ako v prípade upustenia od vykonania exekúcie. Do doručenia poverenia súdu na vykonanie exekúcie má však exekútor nárok iba na odmenu za spísanie návrhu na vykonanie exekúcie a nárok na náhradu účelne vynaložených hotových výdavkov.
Braňo
06.04.12,06:14
napriek tomu silne pochybujem, že exekútor by sa pomýlil pri takto vysokej sume....
misoft
06.04.12,15:29
mimotemy On sa nemýli, no niekedy si pomýli osobu. Aj to sa stáva!
petricekzkk@azet.sk
07.04.12,14:17
dik za odpoved ja som tu pohladavku vlastne uhradil pred zacatim exekucie o ktorej som vlastne ani nevedel len asi socialka poslala navrh a mali ju zrusit.len je zaujimave ze sud po mesiaci rozhodol o exekucii a ze to uz nik nepreveroval .teraz sa mi tu exe vyhraza ze ked nezaplatim trovy ze da prikaz ne exekuciu asi z uctu,asi sa toho chytil ako pes kosti a ine okolnosti ho nezaujimali len z toho cosi vytlct .nemam este vyzvu doporucene len mi to oznamil aby som to prebral a bud sa odvolal alebo do 14 dni uhradil tak si na to pockam, z dlhu 110 ktory uz v tom case ani dlh nebol si narokuje 27 eur,
katka278
10.04.12,16:54
jednozcnacne trestne oznamenie
misoft
10.04.12,17:46
Vyžiadať od exekútora, na akom základe je uvalená exekúcia, ďalej sa skontaktovať so Socialnou poisťovňou a žiadať ich vyjadrenie (prípadne potvrdenie o neexistencii dlhu), podať podnet na Slovenskú komoru exekútorov na prešetrenie postupu. Ďalej podať výhradu voči poplatkom pre exekútora, pre (z dôvodu neexistencie dlhu) neplatnosť exekúcie (prípadne ak je to zo súdu, tak na súd), ak by trvali na poplatkoch, podať žalobu na Sociálnu poisťovňu, nakoľko si nesplnila svoju povinnosť pozastaviť (zrušiť) exekúciu pri splatení dlhu pred vydaním exekučného titulu (resp. podstúpením exekútorovi).
draik
10.04.12,19:49
Vidím to tak, že SP neidentifikovala platbu, poslala zadávateľovi výkaz nedoplatkov, z ktorého sa stal exekučný titul a následne to postúpila exekútorovi. Ten požiadal súd o poverenie na vykonanie exekúcie. Ak to bolo takto, žiadne sťažnosti na komoru či nebodaj trestné oznámenia nepomôžu, ale je potrebné buď aby SP stiahla návrh (čo by bolo najvhodnejšie) alebo podať námietky.