skačka
24.02.12,20:46
Prosím o radu.

Dobrý deň,
Zhruba pred troma rokmi manžel vlastnil auto, ktoré však bolo pokazené a nemali sme financie na jeho opravu. Auto stálo dlhší čas (vyše roka) pred panelákom. Nejazdilo sa na ňom, malo dokonca defekt. Rozhodovali sme sa čo s ním urobíme, či ho predať, alebo do šrotu. Počas toho obdobia, na základe údajov na ŠPZ, mestská polícia usúdila, že nemáme platnú emisnú kontrolu a uložili nám pokutu vyše 160 €. Prišlo nám to poštou. Boli sme v šoku. Na aute sa dlho nejazdilo a časom sme ho naozaj odhlásili a predali alebo skôr darovali na súčiastky.
Moja otázka: Mali právo na uloženie pokuty, aj keď šoféra nezastavili, ale vyčítali to z ŠPZ auta, ktoré stálo pred miestom trvalého bydliska na parkovisku?
Určite sa odvoláme proti tomuto rozhodnutiu, ale obávam sa, že to nebude mať nijaký efekt.
Pripadá mi to ako také vyhľadávanie problémov. Zrejme sú policajti platení za pokuty.
Má niekto podobnú skúsenosť?
lujza.j
24.02.12,19:52
http://m.tvnoviny.sk/index.php?article_id=592718
skačka
24.02.12,20:01
http://m.tvnoviny.sk/index.php?article_id=592718

Dobre, ale aj vtedy, ak je auto zjavne nepojazdé a stojí pred blokom? Čo ak nebola vykonaná emisná kontrola práve preto, lebo sme auto ešte nedali opraviť a na tú emisnú kontrolu nemáme ako ísť? Dokelu, to tu fakt neexistuje spravodlivosť v tomto štáte? To sa treba ísť podpáliť pred parlament?
bubkoch
24.02.12,20:07
Dobre, ale aj vtedy, ak je auto zjavne nepojazdé a stojí pred blokom? Čo ak nebola vykonaná emisná kontrola práve preto, lebo sme auto ešte nedali opraviť a na tú emisnú kontrolu nemáme ako ísť? Dokelu, to tu fakt neexistuje spravodlivosť v tomto štáte? To sa treba ísť podpáliť pred parlament?
spravodlivost existuje, a prave v tvojom pripade zvitazila ...
nemas sancu, takto to funguje a takto je to spravne
skačka
24.02.12,20:12
spravodlivost existuje, a prave v tvojom pripade zvitazila ...
nemas sancu, takto to funguje a takto je to spravne
Hej, je to správne a spravodlivé, pokiaľ sa to nestane tebe... Ty si kto, bol si nám ukladať pokutu, či čo?
day
24.02.12,20:15
skacka nikto to nemysli zle,
mas foto auta zpred domu? ako tam stalo?
kopretinka
24.02.12,20:16
Hej, je to správne a spravodlivé, pokiaľ sa to nestane tebe... Ty si kto, bol si nám ukladať pokutu, či čo? Ty čo sa rozčuľuješ? Je to podľa zákona v poriadku,myslíš,že keď tu budeš vyskakovať,tak tá pokuta zmizne?
Neznalosť zákona neospravedlňuje.
draik
24.02.12,20:22
Ste si istá, že pokuta prišla od mestskej polície? Pokutu by vodičovi mohol udeliť štátny policajt (okrem toho aj zobrať osvedčenie a tabuľky). Navyše pokuty za neabsolvovanú emisku udeľuje obvodný úrad dopravy (stačí už len to, že nebola absolvovaná včas).
lujza.j
24.02.12,20:26
ked mi dali minulý rok meskáči papuču/vrchol drzosti-škoda roboty/, tak popri tom som vybavila odpratanie "vraku" pre mňa to bol vrak nejazdené možno aj nepojazdné s ečv, zavadzalo... takže asi tak viem že sa im právomoci trošku rozšírili..
skačka
24.02.12,20:32
Hej Kopretinka, vďaka za radu. Ty ovládaš všetky zákony, zrejme. Chcela by som vidieť toho, čo by sa nerozčuľoval. Hovorím že auto stálo pred domom, a nehovorím že nepoznám zákon. 160 eur je z môjho 500 eurového platu poriadna pálka. Bolo pokazené a skoro rok stálo pred blokom. A potom prišiel list. Fotku nemám. A fakt som nemohla emisnú kontrolu absolvovať, keďže bolo nepojazdné. Tak ako som ju mala absolvovať včas? Pokuta neprišla od štátnych policajtov.
Snáď je pochopiteľné že som rozčúlená. Chcela som len radu, ale na porade ju zrejme nedostanem. A určite to nie je spravodlivé. V tomto štáte sa ťa nikto nezastane. A keď hovorím nikto tak nikto, a môžeš mať aj pravdu. Fajn. deťom budem dávať na desiatu chlieb s masťou a na obed párky, len aby bolo pseudospravodlivosti učinené zadosť.
lujza.j
24.02.12,20:38
v linku ktorý som ti prilepila je jasne napísané "auto prihlásené do evidencie" možno ta nabonzoval nejaký občan, ja ked som dávala tip na odpratanie už spomínaného auta neriešila som či má platné tieto záležitosti, možno u teba niekto áno. a urobím to znova .... v BA nie je kde parkovať.aj ked ja mám káru v garáži:)
misoft
24.02.12,20:39
skačka: pokiaľ autíčko má na nárazníkoch tú tabuľku, čo ju volajú evidenčné číslo vozidla, v skratke EČV, po našom značka a stojí, je pokazené, atď - furt je to autíčko, ktoré musí mať fšelijaké tie samolepky. Pokiaľ bolo pokazené, stačilo vám ísť na DI, dočasne odhlásiť autíčko (značočky by boli u chlpatých :D v úschove) a nik by nekontroloval tú emisnú. Samo sebou - nemohlo by byť na parkovisku - bol by to potom vrak.
skačka
24.02.12,20:43
skačka: pokiaľ autíčko má na nárazníkoch tú tabuľku, čo ju volajú evidenčné číslo vozidla, v skratke EČV, po našom značka a stojí, je pokazené, atď - furt je to autíčko, ktoré musí mať fšelijaké tie samolepky. Pokiaľ bolo pokazené, stačilo vám ísť na DI, dočasne odhlásiť autíčko (značočky by boli u chlpatých :D v úschove) a nik by nekontroloval tú emisnú. Samo sebou - nemohlo by byť na parkovisku - bol by to potom vrak.
No práve som si pozrela zákon a tam jasne stojí, že auto bez emisnej kontroly nesmie ísť do premávky. Moje auto v premávke nebolo. Takže?
bubkoch
24.02.12,20:48
No práve som si pozrela zákon a tam jasne stojí, že auto bez emisnej kontroly nesmie ísť do premávky. Moje auto v premávke nebolo. Takže?
auto je v premavke ked ma EVC ... podla teba je auto v premavke len vtedy ked sa mu otacaju kolesa ? a ked stoji na verejnom parkovisku tak nie je ? moje nervy ... a este mas drzost sa tu stazovat
skačka
24.02.12,20:49
No práve som si pozrela zákon a tam jasne stojí, že auto bez emisnej kontroly nesmie ísť do premávky. Moje auto v premávke nebolo. Takže?

Zákon 725
z 2. decembra 2004
o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 310/2005 Z. z.

§ 21
Povinnosti prevádzkovateľov vozidiel
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách
prevádzkovať vozidlo, ktoré
i) nemá platné osvedčenie o emisnej kontrole podľa § 70,
arizona
24.02.12,20:51
Povinnosti prevádzkovateľov vozidiel

(1) Prevádzkovateľ vozidla, ktoré je v premávke na pozemných komunikáciách, je povinný

a) udržiavať vozidlo v riadnom technickom stave podľa pokynov na obsluhu a údržbu vydaných výrobcom,
b) v ustanovených lehotách bez vyzvania a na vlastné náklady podrobiť
1. vozidlo technickej kontrole pravidelnej spôsobom a v rozsahu ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona,
2. motorové vozidlo emisnej kontrole pravidelnej spôsobom a v rozsahu ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona;

c) zabezpečiť, aby vozidlo bolo vybavené povinnou výbavou ustanovenou všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona,
d) po vykonaní montáže systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky na vozidlo zabezpečiť na vlastné náklady vykonanie určených testov alebo kontrol, ak taká povinnosť bola uložená obvodným úradom dopravy,
e) bez vyzvania na vlastné náklady podrobiť vozidlo technickej kontrole administratívnej a motorové vozidlo emisnej kontrole administratívnej
1. ak táto povinnosť bola uložená obvodným úradom dopravy v konaní o jednotlivo dovezenom vozidle podľa § 16a ods. 26, § 16b ods. 18, a to v lehote do siedmich dní od prihlásenia vozidla do evidencie vozidiel,
2. ak táto povinnosť bola uložená obvodným úradom dopravy v konaní o opätovnom schválení vozidla podľa § 16d ods. 6 písm. a), a to v lehote do siedmich dní od prihlásenia vozidla do evidencie vozidiel,
3. ak táto povinnosť bola uložená obvodným úradom dopravy v konaní podľa § 23a ods. 10, a to v lehote do siedmich dní od prihlásenia vozidla do evidencie vozidiel,
4. ak počas lehoty platnosti technickej kontroly pravidelnej alebo lehoty platnosti emisnej kontroly pravidelnej došlo k poškodeniu alebo zničeniu osvedčenia o technickej kontrole alebo kontrolnej nálepky alebo osvedčenia o emisnej kontrole alebo kontrolnej nálepky alebo k výmene čelného skla,
f) zabezpečiť, aby vozidlo spĺňalo podmienky prevádzky vozidla v premávke na pozemných komunikáciách ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona.
skačka
24.02.12,20:52
auto je v premavke ked ma EVC ... podla teba je auto v premavke len vtedy ked sa mu otacaju kolesa ? a ked stoji na verejnom parkovisku tak nie je ? moje nervy ... a este mas drzost sa tu stazovat
Drzosť? Kto si že ma súdiš? Aha, asi sudca. Želám ti všetko čo želáš ty mne. Končím v tejto diskusii!
draik
24.02.12,20:54
§68 ods. 1: V lehote od jedného roka do štyroch rokov podlieha emisnej kontrole pravidelnej motorové vozidlo, ktoré je evidované v Slovenskej republike a nie je vyradené z premávky na pozemných komunikáciách....
§101: Obvodný úrad dopravy sleduje, či prevádzkovateľ vozidla podrobuje vozidlo v ustanovených lehotách (...) emisným kontrolám pravidelným podľa § 68 ods. 1, a tieto údaje porovnáva s databázou evidovaných vozidiel
§108 ods. 2 písm c): Pokutu 165, 96 eura uloží obvodný úrad dopravy prevádzkovateľovi vozidla za každé vozidlo, ktoré nepodrobil v ustanovenej lehote (...) emisnej kontrole pravidelnej podľa § 68 ods. 1
Preto som sa pýtal, či pokutu naozaj poslala mestská polícia a nie obvodný úrad.
skačka
24.02.12,20:57
§68 ods. 1: V lehote od jedného roka do štyroch rokov podlieha emisnej kontrole pravidelnej motorové vozidlo, ktoré je evidované v Slovenskej republike a nie je vyradené z premávky na pozemných komunikáciách....
§101: Obvodný úrad dopravy sleduje, či prevádzkovateľ vozidla podrobuje vozidlo v ustanovených lehotách (...) emisným kontrolám pravidelným podľa § 68 ods. 1, a tieto údaje porovnáva s databázou evidovaných vozidiel
§108 ods. 2 písm c): Pokutu 165, 96 eura uloží obvodný úrad dopravy prevádzkovateľovi vozidla za každé vozidlo, ktoré nepodrobil v ustanovenej lehote (...) emisnej kontrole pravidelnej podľa § 68 ods. 1
Preto som sa pýtal, či pokutu naozaj poslala mestská polícia a nie obvodný úrad.
Draik:
Prišlo to z obvodného úradu, ale až po tom ako auto bolo preč. Každopádne vám ďakujem za ochotu a námahu.
Prajem vám premávku bez problémov.
bubkoch
24.02.12,20:57
Drzosť? Kto si že ma súdiš? Aha, asi sudca. Želám ti všetko čo želáš ty mne. Končím v tejto diskusii!

ja ti nic nezelam, ja pisem ze pokutu si dostala opravnene a zasluzene
bubkoch
24.02.12,20:58
Draik:
Prišlo to z obvodného úradu, ale až po tom ako auto bolo preč. Každopádne vám ďakujem za ochotu a námahu.
Prajem vám premávku bez problémov.

to je uplne jedno ze bolo prec, pokutu by si dostala aj keby ti auto stalo vo vlastnom dvore vo vlastnej garazi ...
draik
24.02.12,21:04
Draik:
Prišlo to z obvodného úradu, ale až po tom ako auto bolo preč. Každopádne vám ďakujem za ochotu a námahu.
Prajem vám premávku bez problémov.
Porušenie povinnosti nastalo už tým, že nebola emiska urobená včas a auto bolo v evidencii. Začalo sa to sledovať a pokutovať po tom, čo sa prepojili databázy obvodných úradov so stanicami technickej a emisnej kontroly.
kopretinka
24.02.12,21:22
Hej Kopretinka, vďaka za radu. Ty ovládaš všetky zákony, zrejme. Chcela by som vidieť toho, čo by sa nerozčuľoval. Hovorím že auto stálo pred domom, a nehovorím že nepoznám zákon. 160 eur je z môjho 500 eurového platu poriadna pálka. Bolo pokazené a skoro rok stálo pred blokom. A potom prišiel list. Fotku nemám. A fakt som nemohla emisnú kontrolu absolvovať, keďže bolo nepojazdné. Tak ako som ju mala absolvovať včas? Pokuta neprišla od štátnych policajtov.
Snáď je pochopiteľné že som rozčúlená. Chcela som len radu, ale na porade ju zrejme nedostanem. A určite to nie je spravodlivé. V tomto štáte sa ťa nikto nezastane. A keď hovorím nikto tak nikto, a môžeš mať aj pravdu. Fajn. deťom budem dávať na desiatu chlieb s masťou a na obed párky, len aby bolo pseudospravodlivosti učinené zadosť.
nie,neovládam.....ale keď zistím,že nie som v práve,a že mi tu bolo citované,čo všetko som porušila,tak sklopím uši a čuším....naštvaná by si mala byť na seba a nie na nás....
misoft
24.02.12,21:23
No - dzífča doplatilo na džigitalizáciju.