brezicka
24.02.12,22:19
Ahojte,

mozete mi niekto pls poradit? Priatel robi vodica nakladneho auta + vyzdvihuje trzbu u zakaznikov. Ma jeho zamestnavatel pravo do neho vyzadovat, aby na vlastne naklady uzavrel poistku na skodu sposobenu zamestnavatelovi? Podla prac. zmluvy je zodpovedny za vozidlo, ale myslim, ze ani hmotnu zodpovednost za peniaze mu nedali podpisat...

Dakujem za odpovede.
day
24.02.12,21:24
ta poistka stoji par eur, z mojho pohladu je to plus pre zamestnanca
(predpokladam, ze pravo vyzadovat nema)
kopretinka
24.02.12,21:25
právo nemá,ale nikdy nevieš,čo sa môže stať...ja si platím takúto poistku už 9 rokov a chvala bohu,že som ju ešte nemusela použiť....je to zanedbateľná suma v porovnaní s tým,akby som niečo v práci "vyviedla"
brezicka
24.02.12,21:26
Dik za odpoved..no par eur to zase nie je a momentalne to je pre nas dost, preto sa pytam :-/
misoft
24.02.12,21:26
Tak, tak! Právo nemá, ale istota je guľomet (a ten je ostrými nabitý!)

Radšej teraz obetovať pár € navyše, ako potom (nedajbože) exekútora čakať.
Xanti
24.02.12,21:27
Myslím, že platenie poistky je výrazne lacnejšie ako potom v prípade priekaku prísť o 4 platy. Aj keď táto poistka nepatrí k tým najlacnejším, no kedže priateľ je vodič mal by ju mať.
kopretinka
24.02.12,21:28
Dik za odpoved..no par eur to zase nie je a momentalne to je pre nas dost, preto sa pytam :-/
koľko?
Xanti
24.02.12,21:29
koľko?
Vyrátaj si http://poistenie-zodpovednosti-zamestnanca.sk/ a netreba zabúdať, že pre vodiča je to drahšie.
lujza.j
24.02.12,21:29
kopretinka
24.02.12,21:33
tam teda vychádzajú hovadské sumy,viac ako 100euro.....ja platím 27....
Xanti
24.02.12,21:35
tam teda vychádzajú hovadské sumy,viac ako 100euro.....ja platím 27....
No lebo sa tieto poistky zneužívali, tak pred pár rokmi šli výrazne hore. Ty máš starú poistku tak sa jej drž a nemeň bo tie hovadské sumy budeš potom platiť i ty.
kopretinka
24.02.12,21:37
No lebo sa tieto poistky zneužívali, tak pred pár rokmi šli výrazne hore. Ty máš starú poistku tak sa jej drž a nemeň bo tie hovadské sumy budeš potom platiť i ty.
ale kukni na ten lujzin link......tam mi vychádza 26.....ja mám túto poisťovňu....
brezicka
24.02.12,21:37
No ved to, ze nikde som nenasla pod stovku...ja tu nechcem polemizovat nad tym, ci je to treba alebo nie, pytala som sa len, ci ma zamestnavatel pravo to pozadovat. Vdaka za odpovede.
Xanti
24.02.12,21:38
ale kukni na ten lujzin link......tam mi vychádza 26.....ja mám túto poisťovňu....
Ja som hodila všetky poisťovne, aby sa dalo porovnať. :)
kopretinka
24.02.12,21:40
No ved to, ze nikde som nenasla pod stovku...ja tu nechcem polemizovat nad tym, ci je to treba alebo nie, pytala som sa len, ci ma zamestnavatel pravo to pozadovat. Vdaka za odpovede.
no vieš,na jeho mieste by som tú stovku aj oferovala.....
brezicka
24.02.12,21:42
Tazko sa oferuje nieco, co momentalne nemas ;-) Ja som na materskej a mame hypoteku, tak sme radi, ze sme radi :-)
brezicka
24.02.12,21:44
ale kukni na ten lujzin link......tam mi vychádza 26.....ja mám túto poisťovňu....

no mne nie, on je nad 3,5t
Xanti
24.02.12,21:44
Brezicka,
a ked rozmláti auto a zamestnávateľ po nom bude chcieť 4 násobok platu, to potom sa Vám bude lahko splácať hypotéka a žiť?
Uvažuj.
Poistka nie je povinná, ale naozaj nevieš čo sa môže stať. A je to ročná suma, dá sa platiť štvrťročne... 25 e za tri mesiace je tak, že neoferujete_?
kopretinka
24.02.12,21:44
Tazko sa oferuje nieco, co momentalne nemas ;-) Ja som na materskej a mame hypoteku, tak sme radi, ze sme radi :-)
no to Ti verím.....veď sa dá aj 1/4 ročne platiť.....ale predstav si,že sa niečo stane.....a nebude z čoho škodu platiť...
kopretinka
24.02.12,21:46
no mne nie, on je nad 3,5t
no to je jasné,ja som tým chcela povedať,že u tejto poisťovne to mne vychádza najlacnejšie,treba nájsť najlacnejšiu variantu
brezicka
24.02.12,21:57
Brezicka,
a ked rozmláti auto a zamestnávateľ po nom bude chcieť 4 násobok platu, to potom sa Vám bude lahko splácať hypotéka a žiť?
Uvažuj.
Poistka nie je povinná, ale naozaj nevieš čo sa môže stať. A je to ročná suma, dá sa platiť štvrťročne... 25 e za tri mesiace je tak, že neoferujete_?

Xanti, som vdacna za odpoved, ale pri vsetkej ucte- taketo "prehovaranie" do duse si nechaj. Nevies, v akej je druhy clovek situacii, tak neposudzuj. Momentalne riesime, ci tu poistku moze zamestnavatel vyzadovat, lebo ju vyzaduje do urciteho datumu a jednoducho nam to dovtedy nevychadza, rodicovsky prispevok (tak som klamala, som na rodicovskej dovolenke, nie uz na materskej :-P ) je 190eciek, z toho vyzite 2 dospeli a jedno babo, kedze ostatne prasule idu rovno na platby a potom tu rob prednasku o tom, aby niekto rozumne uvazoval. Ja tu nepotrebujem rozoberat svoje sukromie, ale "nastartovalo" ma to, lebo nie som nezodpovedna soplana, kt. nerozmysla nad tym, co bude zajtra a co pozajtra...Dufam, ze som sa Ta nedotkla, ale mna sa to dotklo, tak preto tento moj preslov ;-)
brezicka
24.02.12,21:58
no to je jasné,ja som tým chcela povedať,že u tejto poisťovne to mne vychádza najlacnejšie,treba nájsť najlacnejšiu variantu

ahaaaaaa :-) sme sa nepochopili...
Xanti
24.02.12,22:04
Xanti, som vdacna za odpoved, ale pri vsetkej ucte- taketo "prehovaranie" do duse si nechaj. Nevies, v akej je druhy clovek situacii, tak neposudzuj. Momentalne riesime, ci tu poistku moze zamestnavatel vyzadovat, lebo ju vyzaduje do urciteho datumu a jednoducho nam to dovtedy nevychadza, rodicovsky prispevok (tak som klamala, som na rodicovskej dovolenke, nie uz na materskej :-P ) je 190eciek, z toho vyzite 2 dospeli a jedno babo, kedze ostatne prasule idu rovno na platby a potom tu rob prednasku o tom, aby niekto rozumne uvazoval. Ja tu nepotrebujem rozoberat svoje sukromie, ale "nastartovalo" ma to, lebo nie som nezodpovedna soplana, kt. nerozmysla nad tym, co bude zajtra a co pozajtra...Dufam, ze som sa Ta nedotkla, ale mna sa to dotklo, tak preto tento moj preslov ;-)Pri všetkej úcte,
neprehováram ťa, len vysvetlujem. Je to úplne tvoja vec, teda vec tvojho partnera či si tu poistku uzavrie alebo nie.

Na rovinu na firme kde pracujem tiež nikto nemal poistky, do času kým sa jeden nanabúral autom . Škoda veliká, a ver či nie zaplatiť trebalo. Od vtedy jedna vec poistku vyžaduje zamestnávateľ, ale nemôže dať príkazom. A za druhé, poistky si každý uzavrel.

Ak sa niečo tvojmu partnerovi stane, ja platiť škodu nebudem. Budete to vy, pri všetkej úcte. A tiež je jedno či si soplavá alebo nie si alebo čo si ako si.
Ak to potom prípadne priateľ nezaplatí, príde exekútor a tvoj krásny byt čo ho splácaš ti vezme a predá.
Ale pri všetkej úcte rozhodujete sa sami.

A ak máš pocit, že prednášam je to tvoj bordel nie môj. Prajem hodne šťastných km tvojmu priateľovi, aby sa mu zlé vyhýbalo, pri všetkej úcte.
brezicka
24.02.12,22:14
Pri všetkej úcte,
neprehováram ťa, len vysvetlujem. Je to úplne tvoja vec, teda vec tvojho partnera či si tu poistku uzavrie alebo nie.

Na rovinu na firme kde pracujem tiež nikto nemal poistky, do času kým sa jeden nanabúral autom . Škoda veliká, a ver či nie zaplatiť trebalo. Od vtedy jedna vec poistku vyžaduje zamestnávateľ, ale nemôže dať príkazom. A za druhé, poistky si každý uzavrel.

Ak sa niečo tvojmu partnerovi stane, ja platiť škodu nebudem. Budete to vy, pri všetkej úcte. A tiež je jedno či si soplavá alebo nie si alebo čo si ako si.
Ak to potom prípadne priateľ nezaplatí, príde exekútor a tvoj krásny byt čo ho splácaš ti vezme a predá.
Ale pri všetkej úcte rozhodujete sa sami.

A ak máš pocit, že prednášam je to tvoj bordel nie môj. Prajem hodne šťastných km tvojmu priateľovi, aby sa mu zlé vyhýbalo, pri všetkej úcte.

..aha, takze dotklo...preto ta ironia...
..nemyslela som "prehovaranie mna" ale o "prehovaranie niekomu do duse"...
..neviem, ako to mam uz napisat, ale mne ide len o to, ci tu poistku musi uzavriet do toho konkretneho datumu- O TOM BOLA POVODNE TATO TEMA- alebo nie, som si vedoma toho, ze aj jeden den moze byt "osudny", ale co uz...ze sa to zvrtlo na vysvetlovanie dolezitosti samotnej poistky uz zase nie je moj bordel :) papa
Xanti
24.02.12,22:17
Vieš,
technicky ak zamestnávateľ má interné smernice, kde to uvedené má. Že na pozíciu vodiča príjme osobu , ktorá splňa bla bla bla bla ... a má uzavretú poistku.
A tvoj priateľ s tým bol preukázateľne oboznámený, tak to môže vyžadovať a môže ho aj prepustiť. Nedá sa povedať jednoznačne.
brezicka
24.02.12,22:20
Samozrejme, ze v inernych smerniciach a ani v pracovnej zmluve nic uvedene nema a takisto ani nebol oboznameny (uz urcite nie formalne na podpis) s tym, ze je povinny to uzatvorit. To by som sa nepytala, lebo to by bolo jednoznacne...
Indeed
25.02.12,04:23
Vieš,
technicky ak zamestnávateľ má interné smernice, kde to uvedené má. Že na pozíciu vodiča príjme osobu , ktorá splňa bla bla bla bla ... a má uzavretú poistku.
A tvoj priateľ s tým bol preukázateľne oboznámený, tak to môže vyžadovať a môže ho aj prepustiť. Nedá sa povedať jednoznačne.

Nedá sa to tvrdiť jednoznačne,

zamestnávateĺ nesie riziká aj za svojho zamestnanca , lebo je zamestnávateľ. Čo neznamená, že pripadnú škodu nemože vymahať od zamestnanca , le nie v plnej výške.

Ak by sa zamestnavateľ chcel zbaviť všetkej zodpovednosti plynucej z určitých predpisov, tak by musel najať na prácu
vodiča-živnostníka , urobil by z ním prislušnú zmluvu, kde by bola dojednaná aj zodpovednosť za škody,ktoré by v plnom rozsahu znášal vodič-živnostník,

od vodiča zamestnanca hradenie škody v plnom rozsahu nikdy vyžadovať nemože.
Xanti
25.02.12,07:35
Indeed ja netvrdím, že môže od zamestnanca požadovať celú škodu, ale 4 platy áno. A to je tretina roka robená zadarmo, ak spôsobím škodu.