chocholka
25.02.12,11:03
Dobry den,
obraciam sa na Vas s prosbou o radu ohladom stanovenia danoveho domicilu a
povinnosti podania danoveho priznania v clenskych statoch EU.

Som obciankou SR, trvale bydlisko mam na uzemi SR, avsak pocas roka 2011 som
sa v nom nezdrzovala. Pracovala som v Brne, CR a to po dobu 181 dni (januar az
jun 2012), kde som mala oficialne nahlaseny prechodny pobyt az do konca
septembra 2011. Prechodny pobyt som v septembri zrusila, pracu v CR ukoncila a
prestahovala som sa za pracou do Rakuska (kde som sa nahlasila prislusnym
organom), kde mi pracovny pomer zacal 18. oktobre 2011 a trva doteraz.

Z vyssie uvedeneho sa domnievam, ze som za rok 2011 mala danovy domicil v
CR, tzn. centrum zaujmov presahujuce viac nez 183 dni. Tymto mi vznika
povinnost podat danove priznanie v CR a uviest donho i zarobok z Rakuska.
Na Slovensku budem povinna predlozit potvrdenie o danovom domicile v CR, a to len na vyzvanie, ak sa nemylim.
Moja otazka je: vznika mi povinnost podania danoveho priznania zo zavislej cinnosti i v
Rakusku, kde mi pravdepodobne vznika narok na navratenie casti dane (oktober,
november a december 2011 som odvadzala plnu dan) alebo bude ceska strana
komunikovat tuto skutocnost s rakuskou stranou?

Mate niekto podobne skusenosti?

Dakujem Vam vopred za Vasu odpoved.
optimistka
25.02.12,11:38
daňový domicil sa neurčuje po skončení roka, za ktorý máš podat DP
podľa mna si povinná podat DP na Slovensku, a to z celosvetových príjmov, lebo si pocas roka nepoziadala o rezidenciu v cechach, ani v rakusku
v cechach podas DP z príjmov dosiahnutach v CR, v Rakusku z rakuskych príjmov a na Slovensku zo vsetkch dohromady, mas moznost vyuzit podat DP o 6 mesiacov neskor, musis oznamit spravcovi dane
avalik
25.02.12,12:09
daňový domicil sa neurčuje po skončení roka, za ktorý máš podat DP
podľa mna si povinná podat DP na Slovensku, a to z celosvetových príjmov, lebo si pocas roka nepoziadala o rezidenciu v cechach, ani v rakusku
v cechach podas DP z príjmov dosiahnutach v CR, v Rakusku z rakuskych príjmov a na Slovensku zo vsetkch dohromady, mas moznost vyuzit podat DP o 6 mesiacov neskor, musis oznamit spravcovi dane

o rezidenciu treba ziadat a este k tomu pocas roka? ... mozes uviest paragraf?
-Dana-
25.02.12,14:00
U nás treba podať DP z celosvetových príjmov, pokial tie boli vyššie ako 1/2NČ. Daň u nás už platiť nebudeš, keďže príjmy zo závislej činnosti patria medzi vyňaté príjmy.

Ak je fyzická osoba považovaná za rezidenta dvoch zmluvných štátov podľa vnútroštátnych daňových predpisov týchto štátov, bude rezidentom toho zmluvného štátu, v ktorom má stály byt.
Vo väčšine prípadov je uvedené kritérium postačujúce na vyriešenie konfliktu dvojitej rezidencie (napr. v situáciách, ak má fyzická osoba stály byt v jednom zmluvnom štáte a je určité obdobie fyzicky prítomná na území druhého zmluvného štátu).
Kritérium stáleho bytu znamená, že fyzická osoba vlastní alebo má v držbe byt, ktorý má stály charakter, je zariadený a udržiavaný pre stále použitie touto fyzickou osobou. Opakom stáleho bytu je pobyt na určitom mieste, ktorý má krátkodobý alebo má časovo obmedzený charakter.
Pri posudzovaní splnenia kritéria stáleho bytu nie je rozhodujúca jeho forma (rodinný dom alebo bytový dom, vlastnený alebo prenajatý fyzickou osobou, prenajatá zariadená miestnosť a pod.).
Rozhodujúcou podmienkou pre splnenie predmetného kritéria je posúdenie stálosti bytu. Posudzovaný byt fyzickej osoby je stály, ak je tejto osobe prístupný nepretržite v každom čase, nie príležitostne na účely krátkodobého pobytu (napr. za účelom obchodnej cesty, študijnej alebo vzdelávacej cesty, návštevy kurzu alebo školy).
Príklad
Pani Čierna, ktorá má trvalý pobyt a stály zariadený byt v Českej republike, sa za účelom doplnkového štúdia na vzdelávacej inštitúcii zdržiava 300 dní v kalendárnom roku v Slovenskej republike.
Podľa vnútroštátnych daňových predpisov týchto štátov je súčasne rezidentom obidvoch štátov (trvalý pobyt v Českej republike a obvyklé zdržiavanie sa v Slovenskej republike). Česká republika má so Slovenskou republikou uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, ktorá v článku 4 obsahuje kritériá pre rozhraničenie dvojitej rezidencie.
Keďže ide o krátkodobý a časovo obmedzený pobyt pani Čiernej v Slovenskej republike, pričom má zároveň stály byt v Českej republike, po uplatnení rozhraničovacieho kritéria „stáleho bytu“ bude pani Čierna považovaná za rezidenta Českej republiky
optimistka
25.02.12,17:58
ak budes splnat podmienky príslušného štátu a poziadas o danovy domicil v súlade s ich vnútroštátnymi predpismi a zmluvou o zamedzeni dvojiteho zdanenia tohto statu a SR, vydajú ti ho, tak potom môzes ziadat o zrusenie domicilu v SR, v niektorom štáte musis byt tzv. doma, kde budes priznavat celosvetove prijmy
Luci
19.03.12,08:24
Dobry den.
Moj pripad je tu kratko popisany:

- na SK som v roku 2011 pracoval ako zamestnanec v s.r.o. v mesiacoch 01-04.2011
- ine prijmy okrem tohto zamestnania som nemal
- od 05-2011 do 12-2011 som pracoval uz v Rakusku
- hlavny pobyt od 08-2011 mam v Rakusku a zijem s rodinou v Rakusku
- manzelka bola cely rok na rodičovskom príspevku


V Rakúsku som nežiadal o daňový domicil.
Musím teda podať v SR priznanie z celosvetových príjmov, s tým, že príjmy z Rakúska budú vyňaté?
A v Rakúsku mi zamestnávateľ môže urobiť len ročné zúčtovanie, príp. budem musieť naozaj podať aj tam daňové priznanie aj keď ide len o príjmy zo závislej činnosti?

Ďakujem.
Luci
19.03.12,09:38
Dobry den.
Moj pripad je tu kratko popisany:

- na SK som v roku 2011 pracoval ako zamestnanec v s.r.o. v mesiacoch 01-04.2011
- ine prijmy okrem tohto zamestnania som nemal
- od 05-2011 do 12-2011 som pracoval uz v Rakusku
- hlavny pobyt od 08-2011 mam v Rakusku a zijem s rodinou v Rakusku
- manzelka bola cely rok na rodičovskom príspevku


V Rakúsku som nežiadal o daňový domicil.
Musím teda podať v SR priznanie z celosvetových príjmov, s tým, že príjmy z Rakúska budú vyňaté?
A v Rakúsku mi zamestnávateľ môže urobiť len ročné zúčtovanie, príp. budem musieť naozaj podať aj tam daňové priznanie aj keď ide len o príjmy zo závislej činnosti?

Ďakujem.

Viete mi, prosím, niekto poradiť?
Teraz som volala na daňový úrad a tam mi povedali, že sa daňový domicil vydáva len za obdobie spätne, nie dopredu ....
Podľa mňa je tento klient rezidentom v Rakúsku, ale aký je správny postup, čo má presne urobiť?