Zita5
25.02.12,19:27
Striedavý spôsob uplatňovania výdavkov .Porovnanie rokov 2009 a 2010 – zhrnutie.


1) Do 31.12. 2009 sme pri prechode z JU na paušálne výdavky postupovali podľa § 17 odst.10 a 8 písm.a)ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

3) Do 31.12.2009 sme pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo postupovali podľa § 17 odst.10 a odst.8 písm.c) ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
4) Od 1.1.2010 je prechod z paušálnych výdavkov na JU bez osobitnej úpravy


Je to pokračovanie témy http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
ktorá začína byť už neprehľadná. Tak som založila novú na rok 2011, s tým že som presunula aj vyššie uvedený súhrn Striedavého spôsobu uplatňovania výdavkov v JU .

Platí aj pre rok 2010 - 2011.
Zita5
25.02.12,18:30
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

Ešte som považovala za užitočné sem vložiť aj tieto znenia zákona ,týkajúcich sa §6 odst.10
veronikasad
25.02.12,19:05
Zitka, doplň prosím aj postup pri prechode z JU na paušálne výdavky, ak daňovník dostal dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, ktorú v prvom roku podnikania celú nevyčerpal. V ďalšom roku podnikania si chce uplatniť paušálne výdavky.
Zita5
25.02.12,19:26
Pokyn časť 2.2. -Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov - táto časť rieši príjem dotácie v roku vedenia paušálnych výdavkov a čerpanie dotácie v roku vedenia jednoduchého účtovníctva

Pokyn na zdaňovanie dotácii a podpôr(JU a paušálne výdavky )

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca. Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
Zita5
27.02.12,05:33
Zitka, doplň prosím aj postup pri prechode z JU na paušálne výdavky, ak daňovník dostal dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, ktorú v prvom roku podnikania celú nevyčerpal. V ďalšom roku podnikania si chce uplatniť paušálne výdavky.

Asi si myslela Veronika tento príspevok .
http://www.porada.sk/t187715-szco-postup-pri-prechode-na-pausalne-vydavky.html

2.1. Daňovníci účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva
Pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je špecifický spôsob zahrnovanie dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane upravený v § 17 ods. 3 písm. h) ZDP. Podľa cit. ustanovenia do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane ·postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku (príklady č. 3 až 6) ·v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté (príklad č. 7).

Podľa § 19 ods. 2 písm. m) ZDP daňovými výdavkami sú výdavky, na ktorých úhradu boli poskytnuté dotácie, podpory a príspevky poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, rozpočtov vyšších územných celkov, štátnych fondov a Národného úradu práce zahrnované do príjmov.

Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) ZDP vyplýva, že dotácia, podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky
querying
27.02.12,14:51
Zdravím,narazila som na tieto príspevky, no trochu ma zneistili, preto prosim, neviem či to zle chápem, no táto veta:Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky... tato veta znamena, ze ak som v roku ked som prijala dotaciu uplatnovala reálne výdavky (JÚ) čiže dotáciu vo výške čerpania, mám týmto sposobom pokracovat aj ked prejdem na pausalne vydavky? teda tiež len tolko kolko som z dotácie použila a nie celý zvysok dotácie?http:
auctovnicka
28.02.12,15:09
Dobry den,

chcem sa spytat, som SZCO za rok 2010 som si preukazatelne uplatnovala vydavky a za rok 2011 by som chcela prejst na paušálne, mam z roka 2010 pohladavky a zavazky. Mam nejak specialne postupovat, resp. je to niekde upravene?

Dakujem
auctovnicka
29.02.12,03:54
Prosim,

nikto mi nepomoze?



[QUOTE=auctovnicka;1996014]Dobry den,

chcem sa spytat, som SZCO za rok 2010 som si preukazatelne uplatnovala vydavky a za rok 2011 by som chcela prejst na paušálne, mam z roka 2010 pohladavky a zavazky. Mam nejak specialne postupovat, resp. je to niekde upravene?
jana007
29.02.12,05:35
Prosim,

nikto mi nepomoze?

Prechod z JU na paušálne výdavky a opačne II. - prelom rokov 2010/2011 - hneď prvý príspevok od Zitky.

[QUOTE=auctovnicka;1996014]Dobry den,

chcem sa spytat, som SZCO za rok 2010 som si preukazatelne uplatnovala vydavky a za rok 2011 by som chcela prejst na paušálne, mam z roka 2010 pohladavky a zavazky. Mam nejak specialne postupovat, resp. je to niekde upravene?
auctovnicka
03.03.12,14:38
Vdaka
querying
04.03.12,15:19
????
Prosím :confused:
querying
16.03.12,16:23
[QUOTE=querying;1994631]Zdravím,narazila som na tieto príspevky, no trochu ma zneistili, preto prosim, neviem či to zle chápem, no táto veta:Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky... tato veta znamena, ze ak som v roku ked som prijala dotaciu uplatnovala reálne výdavky (JÚ) čiže dotáciu vo výške čerpania, mám týmto sposobom pokracovat aj ked prejdem na pausalne vydavky? teda tiež len tolko kolko som z dotácie použila a nie celý zvysok dotácie?

Mohli by ste mi poradit prosim;)
LILIEZ
31.03.12,08:45
Dobrý deň,
SZČO v roku 2010 uplatňoval paušálne výdavky vo výške 60 %. Viedol potrebnú evidenciu a zostali mu neuhradené pohľadávky vo výške 8000 €. Tieto si však omylom zarátal do príjmov v roku 2010 a vznikla mu daňová povinnosť 120 €. V roku 2011 prešiel na JU. Pohľadávky z roku 2010 boli v roku 2011 v plnej výške uhradené.

1. Má povinnosť podať dodatočné daňové priznanie?
2. Ak podá DDP, vrátia mu zaplatenú daň 120 €?
3. Ako si má upraviť ZD? Keďže opravné položky ani rezervy, či zásoby nemal, upraví si ZD len o pohľadávky z roku 2010 vo výške 8000?
4. Tieto pohľadávky uvádza vo výkaze majetku a záväzkov ako pohľadávky za bezprostredne predchádzajúce účtovne obdobie?
5. V ostatných položkách výkazu majetku a záväzkov uvádza za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie 0?


Za odpoveď Ďakujem
alohamercy
24.02.13,13:07
chcem sa spýtať... v roku 2012 si uplatňujem paušálne výdavky, ak v roku 2013 prejdem na JU môžem si do výdavkom zahrnúť výdavky na fa, ktoré vznikli v roku 2012 ale budú uhradené až v roku 2013?
Zita5
24.02.13,17:19
chcem sa spýtať... v roku 2012 si uplatňujem paušálne výdavky, ak v roku 2013 prejdem na JU môžem si do výdavkom zahrnúť výdavky na fa, ktoré vznikli v roku 2012 ale budú uhradené až v roku 2013?

Konkretizujte čo sú to výdavky na fa ?
Mila123
24.02.13,17:22
odporúčam preštudovať § 51 a ZDP....pomôcku prikladám......

podľa § 51a ZDP platí (od 01 01 2011)


ods. 1 prechod z § 6 ods. 10 (40% paušl. výdavky)na DE a naopak neupravuje ZD -usmernenie MF/11092/2009-72- FS 7/2009


ods. 2 z PÚ na DE a naopak, platí tu princíp PÚ usmernenie MF/11087/2009-721- FS 7/2009


ods- 3 z JU na DE sa zvýši ZD o rezervy podľa § 20 ods- 9 pís. b,d-f
- ods. 3 z DE na JU sa neupravuje sa ZD


ods.. 4 z PU na paušál 40% a naopak má byť úprava základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. b- rezervy, opravné položky, P ,V budúcich období


ods 5 z JU na §6 ods- 10 zvýši sa základ dane o rezervy podľa § 20 ods. 9 pís. b, d-f


ods. 6 z JU , PU na § 6 ods. 10 ak v predchádzajúcich obdobiach zaúčtoval opravnú položku k majetku vedie ju evidenčne a ovplyvní iba príjmy


ods. 7 z JU, PU, § 6 ods. 10 na DE ak v predchádzajúcich obdobiach zaúčtoval opravnú položku, zahrnie opravnú položku do výdavkov alebo príjmov v súlade s účtovníctvom


a v zákone nie je určený prechod z § 6 ods. 10 na JU, t.j. tento prechod sa neupravuje, nie je zákonom určený
Adaka
01.03.13,16:13
prosím o pomoc.... v r. 2009 sme účtovali preukázateľné výdavky a v r. 2010,2011 paušálne , teraz rok 2012 ideme zas preukázateľné, viete mi niekto "polopate" poradiť či začať od "nuly" alebo ako mooc dakujem
Mila123
01.03.13,16:25
prosím o pomoc.... v r. 2009 sme účtovali preukázateľné výdavky a v r. 2010,2011 paušálne , teraz rok 2012 ideme zas preukázateľné, viete mi niekto "polopate" poradiť či začať od "nuly" alebo ako mooc dakujem
ako to mám napísať????
čítala si príspevok 15? určite nie, pretože som to tam napísala po lopate, stále to platí.....
teda ???:eek:
Adaka
01.03.13,16:37
nie som v účtovníctve expert, rozmýšlam čo pre mna platí, SZČO v JÚ účtoval §6 ods. 1 pís. b - či psledný riadok ,prepááč
Mila123
01.03.13,16:48
nie som v účtovníctve expert, rozmýšlam čo pre mna platí, SZČO v JÚ účtoval §6 ods. 1 pís. b - či posledný riadok ,prepááč

posledný riadok je pre Váš prípad určený.......
Adaka
01.03.13,17:02
dakujem , takže začínam od "0" ako keby prvý raz :)
Adaka
02.03.13,07:38
ešte jedna otázočka r. 2010-2011 paušálne výdavky a do knihy odoslaných FA musim zapísať FA či nie? Takže ak som dobre pochopila r. 2012 JÚ peňažný denník a pokl. kniha začínam bez nejakých predošlých financií dakujem
zuzik20
09.03.13,09:53
Chcela by som poprosiť o kontrolu aj poradiť či to robím správne. 1.Živnostník a zároveň poberateľ starobného dôchodku si chce za rok 2012 uplatniť paušalne výdavky doteraz pracoval v jednoduchom účtovníctve. Nevytváral žiadne rezervy, môže teda prejsť na paušalne vydavky bez úpravy základu dane? 2.V roku 2011 vo výkaze majetku a záväzkou vykázal majetok celkom 3718 a záväzky 207eur ( socialne a zdravotné poist)je potrebné to teraz niekde uvádzáť. Respektíve ak teraz poistné za december 2012 zaplatil v januári 2013 teda záväzky treba to pri paušálnych výdavkoch niekde uviesť?
veronikasad
09.03.13,09:59
Chcela by som poprosiť o kontrolu aj poradiť či to robím správne. 1.Živnostník a zároveň poberateľ starobného dôchodku si chce za rok 2012 uplatniť paušalne výdavky doteraz pracoval v jednoduchom účtovníctve. Nevytváral žiadne rezervy, môže teda prejsť na paušalne vydavky bez úpravy základu dane? 2.V roku 2011 vo výkaze majetku a záväzkou vykázal majetok celkom 3718 a záväzky 207eur ( socialne a zdravotné poist)je potrebné to teraz niekde uvádzáť. Respektíve ak teraz poistné za december 2012 zaplatil v januári 2013 teda záväzky treba to pri paušálnych výdavkoch niekde uviesť?
Pri prechode z JU na paušálne výdavky neupravuješ základ dane.

Do príjmu zahrnieš všetky príjmy, uhr. od 1.1.-31.12.2012.
K 40 % paušílnym výdavkom pripočítaš zaplatené poistné od 1.1.2012-31.12.2012.